Evde Elektrik Üretimi ve Satışı

5481

Evde kolay elektrik üretimin tarifi; evet mühendis kardeşim ya da elektrikten anlayan Ayşe ablam veya Necmi ustam. Sizin de bildiğiniz gibi mart ayında bir haber yayımlandı. Dendi ki “Çatısında 21m² yer olanlar burada elektrik üretebilecek ve fazla elektriği satabilecek.” Şimdi işe nasıl atılabiliriz? Neler yapabiliriz? Çatıda o kadar yer var mı acaba? Ve en önemlisi biz bu işi yaparsak devlet bize ceza keser mi? Vergisi ne kadar olur? Sonuç da burası Türkiye ve her an her şey olabilir. 😊

Elektrik

Hemen içinizi rahatlatayım vergi alınmayacak. Kilowatt başına 13,3 $/cent kazanabileceksiniz. Evet, şimdi elektrik üretebilmek için neler yapmalıyız, başvuruda bulunurken hangi belgeleri sunmamız lazım ve GES için ortamımız müsait mi?

çatıya ges kurmak

10 kW altında bir GES kurmak istiyorsak, bölgemizdeki elektrik dağıtım firmasına başvuruyoruz. Başvururken;

 • Kimlik belgesi,
 • Abonelik evrakı,
  Başvuru formu ve
 • Apartmanda kurulması planlanıyorsa ortak bir olumlu görüşü bildiren belgenin noter onaylı olarak sunulması gerekiyor.

Tüketim sözleşme gücünüz 3 kW’ın altındaysa (faturada yazar kaç olduğu) direkt olarak bağlantı görüşü edinebileceksiniz. Eğer 3 kW’ın üzerindeyse incelemeye tabi tutulursunuz. Değerlendirme bittikten sonra bağlantı görüşü alabildiyseniz işinde uzman bir elektrik mühendisinin ofisinin yolunu tutun. Projenin paftalarını ve proje onay belgelerini oluşturmasını isteyin.

Evde Elektrik Üretimi

Daha sonra bulunduğunuz bölgenin TEDAŞ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNE gidin. Projeniz onaylandığında özel dağıtım şirketinize giderek bağlantı anlaşmasına onayını aldığınız zaman 1 yıl içerisinde de gerekli gerekli ekipmanlarla tesisatınızı kurmanız gerekiyor. Eğer kuramazsanız bağlantı anlaşmanız feshedilir.

Şimdi ya bu ne diyor hiçbir şey anlamadım hani kolay tarifti demeyin. İş oldukça basit; ortam müsaitse, gerekli izni aldıysan ve GES ekipmanların hazırsa tamam kardeşim. Artık elektrik üretmen için hiçbir engelin yok önünde. Hadi güle güle kullan elektriğini. Ha bu arada söylememe gerek yok sen zaten biliyorsundur ama çatıda anten ve baca olmasın aman dikkat akıma kapılma 😊

10 Yorum

 1. Güzel ve güncel bir konuya değinmişsiniz. Kutluyorum. Yazi devaminda konut başına yaklaşık maliyetinden de bahsetseydiniz yararlı olurdu kanısındayım.

 2. Grafenin ucuz ve bol üretimi
  Türkiyenin japonyadan daha gelişmiş bir ülke sağlayacaktır.
  Grafit iki yalıtkan arasına konulur
  Daha sonra iki adet elektro manyetik mıknatıs arasına alınır
  Grafitten akım geçirilir
  Üstteki mıknatıs ileri geri hızla hareket ettiririlir
  son olarak grafit molekülleri 100 1000 guruplar halinde kümelenir ve demir gibi üretilir
  Düştüğünde parçalanmayan uçaklar havaalanı boyutlu gemiler enerji kuleleri uzay araçları yapabiliriz
  Zonguldaktaki kömür grafene dönüştüğünde ham olarak her yıl 10 milyar dolar işlenirse boeing nasa getirir

 3. Bunu cati da degilde kendi arazimde yapmayi dusunuyorum. Öyle olursa tesvik konusu nasi oluyor. Ve maliyet konusu veya tekrardan kendi masraflarını kurtarmasi nasıl olur.

  • alanın büyüklüğü, enerji üretimi, kullanılan panel sayısı-türü vs sistemin kendi kendini amorti etme süresini etkiliyor. ticari amaçla yapılacaksa yenilikçi bir tavrı veya kişisel dönüm noktası gibi etkileyici yönleri varsa belki kosgebe başvurulabilir. Ama ben sadece kişisel bir avantaj söz konusu olduğunda teşvik verilmediğini biliyorum. sizin arazinizin büyüklüğü vs az önce belirttiğim unsurlarda göz önüne alınarak bir hesaplama yapıldığında net bütçe ortaya çıkacaktır.

 4. Güzel bir fikir aslında. Bu gibi üretim birimlerinin ülkemizde artması çok önemli bence. Almanyadan çok çok fazla güneşlenme süremiz var ama maalesef bu fırsatları enerjimiz dahil edemiyoruz. Bu gibi bilgilendirici, cesaretlendirici yazılar sıklıkla topluma ulaştırılıp inianlarda bir girişimci ruhu oluşturmalıyız. Elektrik mühendisi değilim fakat çok ilgimi çekiyor aslında böyle bir proje yapmak. Bakalım hayırlısı olsun, inşallah ülkemizde de güneşten gerektiği kadar faydalanırız.

 5. Almanya yılda sadece 100 gün güneşli havaya sahipken , bu ülkemizde 200- 300 gündür.
  Ülkemizin maalesef enerji ithal ettiğini de düşünürsek , bir an önce tüm yurtta yaygınlaştırabilmesi gerekir.
  Belki devletten az da olsa teşvik vermesi talebinde bile bulunulabilir.

  • Devletin verdiği teşvik unsuru çatı ges kullanıcılarından kdv alınmaması ve vergiden muaf olmaları. bireysel bir kazanç söz konusu olduğundan maddi desteğin şu aşamada verileceğini sanmıyorum maalesef..

 6. Süper. Almanya da bir çok şehir dolaştım. tek katlı ve 1 katlı evlerin çatılarının neredeyse %70 inde Solar Panelleri gördüm. Ve çok imrendim. Geç kaldığımız düşüncesindeyim.

  • Alternetif enerji kaynaklarına daha yeni yeni yöneliyoruz diyebiliriz zira el atmadığımız daha çok alan var.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.