Ana Sayfa Astronomi ve Astrofizik Venüs Nasıl Oluşmuştur

Venüs Nasıl Oluşmuştur

Venüs, dünyanın konumuna en yakın olan ikinci bir gezegen olarak bilinmektedir. Venüs dünyamızdan bakıldığı zaman güneş ve aydan sonra ki en parlak gezegendir. Astronomi de venüs, kütlesinin ve büyüklüğünün benzerliği ile dünyanın kardeş gezegeni olarak bilinmektedir. Yüzeyinin sıcaklı 482 derecelik sıcaklık kurşunu eritmeye yeterlidir. Venüs cehennemin incilbahri görüntüsü gibidir. Güneş sistemimizdeki en yaşanılmaz kütlelerden biridir. Oysa milyarlarca yıl Venüs, Dünyamıza çok benziyordu. Neden değişti kimse bilmiyor.

Bunun yanı sıra Venüs, dünyamıza en yakın mesafede ki gezegendir. Dünyamızda olduğu gibi Venüsün dışı da bulutlarla kaplıdır. Bu bulutlar asit oluşumlu olup mat bir görünüme sahiptir. Venüs karasal bir gezegen olup gaz sıkışması ile ortaya çıkmıştır. Venüs gezegeni güneşe en yakın ikici gezegendir. Güneşe en yakın olan Merkür gezegeninden daha sıcaktır. Venüste mevsimsel değişiklikler yaşanmamaktadır.

Venüs

Venüs İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Venüs dünyanın kardeş gezegeni olarak adlandırılmaktadır. Boyut olarak dünyadan çok az küçüktür.
  • Venüs güneşin etrafın da dönüşünü 225 günde tamamlamaktadır.
  • Venüs gezegeni kendi etrafında oldukça yavaş dönmektedir. Bu yüzden venüs gezegeninin bir günü bir yılından daha uzundur. Venüs gezegeni güneşin etrafında daha çabuk dönerken kendi etrafında daha yavaş dönmektedir.
  • Saat yönünde doğudan batıya dönen gezegendir.
  • Venüs gezegenini birçok insan dünyamızdan görüldüğü için büyük yıldızlara benzemektedir. Venüs gezegeninin halk arasında ki ismi çoban yıldızı, sabah ve akşam yıldızı olarak bilinmektedir.
  • Venüs gezegenin yüzeyi ortalama 350 milyon yaşındadır.
  • Venüs gezegeninin sıcaklığı 470°’C civarındadır.
  • Venüs gezegeninin atmosferinde ki ağırlık diğer gezegenlerden daha fazladır.
  • Venüs gezegeninin yüzeyinin  çoğunluğu düzdür.

Venüsün Keşfi

Venüs gezegeni dünyamızdan bakıldığında da görülen bir gezegendir. Eski çağlardan beri medeniyetler Venüsü incelemişlerdir. Eski insanlar Venüsü sürekli incelemiş ve farklı isimler takmışlardır. Günümüzde Venüsün hangi uygarlık tarafından keşfedildiği hala net olarak bilinmemektedir. Venüs gezeninin hangi medeniyet tarafından keşfedildiği bilinmese de venüs gezegeni hakkında bilgi veren yazılı tabletler babillere aittir.

arıcılık
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar