Ana SayfaYazılım MühendisliğiWeb Tasarımın Temelleri Ve İlkeleri

Web Tasarımın Temelleri Ve İlkeleri

Web sitenizin tasarımı, dönüşümler için düşündüğünüzden daha önemlidir. Dünyadaki herhangi bir dönüşüm artırma taktiğini uygulayabilirsiniz, ama eğer çöp gibi görünüyorsa, sizi pekiyi yapmaz. Tasarım sadece tasarımcıların yaptığı bir şey değildir. Tasarım pazarlamadır. Tasarım ürünüdür ve nasıl çalışır.

web tasarım nasıl yapılır

Net ve Dönüşüm Odaklı Yapı

E-ticaret web sitesi çalıştırmanız durumunda, temel dönüşümler sizin önceliğiniz olmalıdır. Tasarımınızı dönüşüm odaklı hale getirmeye odaklanın. Ama bu, “Hemen şimdi!” Ve “Tıklayın!” Diye bağıran bu çirkin kırmızı ve gösterişli düğmelerin her yere koymanız gerektiği anlamına gelmez. Daha ziyade, web sitesi ögelerini hedefleriniz etrafında organize etmeli ve bir müşteriye, satış hunisini dostça bir şekilde yönlendirmelisiniz.

Tasarım Tutarlılığı

Tasarım için ilke her sayfada eşleşmelidir. Bu, başlıklar, alt başlıklar, yazı tipleri, düğme stilleri ve boyutlar anlamına gelir her şey aynı görünümde olmalı ve her kullanıldığında hissetmelidir. Her detayı önceden düşünün. Metinleriniz için doğru renkleri ve yazı tiplerini seçin. Resimleriniz için yuvarlak kenarlar seçtiyseniz bu karara tüm web sitesi üzerinden devam edin. İyi bir fikir, tasarım stilleri ve öğeleri hakkında tüm bilgileri saklamak için CSS stil sayfalarına sahip olmaktır. Bu, her bir öğe adını ve ayrıca belirli etiketlerin ve özelliklerin hatırlanmasını engeller.

web tasarım nedir

Renk ve Görüntü

Web tasarımı, renk birliği ve renk psikolojisine dikkat çeker, çünkü kullanıcıları çekebilmenin yanı sıra onları da çekebilir. Bu yüzden, web sitenizin renk paletini doğru bir atmosfer yaratmak ve ziyaretçiler üzerinde doğru bir etki yaratmak için renkleri dikkatlice seçmelisiniz.

Okunabilirlik

Metin, kullanıcılara bilgi sağlamak açısından hala web sitesinin en önemli ögelerinden biridir. Arama motoru tarayıcıları yalnızca bu verileri mükemmel şekilde anladığından SEO için şarttır. Anahtar kelimelerin, meta verilerin ve diğer SEO duyarlı özelliklerin akıllıca kullanılmasının yanı sıra, tipografinizi makineler için değil, kullanıcılar için görsel olarak çekici ve okunabilir hale getirmeye özen göstermelisiniz.

web tasarım

Mobil Uyumluluk

Akıllı telefonlar, masaüstü veya tabletler gibi farklı ekranlar için uyarlanmamış ise hiçbir web sitesi tasarımı etkili olmayabilir. Fikir basit: Kullanıcıların web sitenize mobil cihazlarından göz atmalarına veya kaybetmelerine yardımcı olan duyarlı bir tasarıma sahip olursunuz. Masaüstü tasarımınızı mobil cihazlara uygun hale getirmenize yardımcı olabilecek birçok web tasarım stüdyosu veya servis merkezi bulunmaktadır.

Yükleme Hızı

Son fakat en az prensip değil. Kullanıcılar ister bir bilgisayarda isterse bir akıllı telefonda bir sayfayı yüklemek için birkaç saniyeden uzun sürdüğünde nefret ederler. Web sitenize zaten gelmiş olan ziyaretçileri tutmak için tasarım ışığınızı ve şimşek hızınızı artırmaya dikkat etmelisiniz.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?