Yalıtkan Madde Nedir

2871

Yalıtkan ne demek; elektronik aletlerde hem iletken hem de yalıtkan maddelere ihtiyaç vardır. Yalıtkan maddeler elektrik akımına direnç gösteren ve elektriği iletmeyen maddelerdir. Yalıtkan maddenin en dış yörüngelerinde sekiz veya sekize yakın sayıda elektron bulunur. Bu maddelerin değerlik elektronları atoma sıkı sıkıya bağlıdır. Bu yapılarından dolayı elektrik akımını iletemezler.

Yalıtkan Madde

Yalıtkan Maddeler Hangileridir

Kauçuk, cam, tahta, saf su, kağıt, teflon, plastik, yağ, hava, elmas, kuru yün, kuru pamuk, asfalt, fiberglas, porselen, seramik, kuartz gibi maddeler iyi yalıtkanlara örnek olarak verilebilir. Dielektrik olarak adlandırılan maddeler de yalıtkandır. Ancak dielektrik maddeler elektrik alanı uygulandığında polarizasyon özelliğine sahiptir. Başka bir deyişle dielektrik maddeler elektrik alanı uygulandığında kutuplanabilirler. Yani dielektrik maddeler de yalıtkandır, ancak yalıtkan maddeler dielektrik değildir. Ametaller olarak adlandırılan maddeler de genellikle yalıtkandır.

Yalıtkan Maddeler

Yalıtkan Maddelerin Özellikleri

Yalıtkan maddelerin en belirgin özelliği ısı ve elektriği iletmemeleridir. Bununla birlikte değerlik elektron sayısı sekiz veya sekize yakındır. Elektron almaya veya vermeye yatkın değillerdir. Yalıtkan maddeler çoğunlukla periyodik tablonun sağ tarafında yer alırlar. Katı, sıvı ve gaz halinde bulunabilirler.

Yalıtkan Maddeler Nerelerde Kullanılır

Yalıtkan maddeler endüstride genellikle iletkenleri birbirlerinden ve çevreden yalıtmak için kullanılırlar. Ayrıca yalıtkan maddeler genellikle alçak ve orta gerilim elektrik kablolarının yalıtılmasında kullanılır. Düşük gerilimli elektronik devrelerde ise devre elemanları, yalıtkan epoksi plastik veya fiberglas plaketler üzerine monte edilir.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.