Winans Buharlı Silahı

13317
winans buharlı silahı nedir

Winans Buharlı Silahı (1861) Mythbusters 2007Winans buharlı silahı diğer isimleriyle; Baltimore Buharlı Bataryası, Baltimore Buharlı Silahı veya Dickinson Patentli Santrifüj Silahı; Baltimore-Maryland’te Birlik Ordusu ve Federal birlikleri arasında 19 Nisan 1861’de çıkan çatışmalardan sonra millî anlamda ön plana çıktı. Çatışmalardan sonraki günlerde, Birleşik Devletler’de gazete okuyan her kimse ilginç bir makineden, söylenenlere göre buharla çalışan, Baltimore üzerinden Washington’a tren yoluyla geçmek isteyen Birlik Ordusu’nu defetmek için ortaya çıkarılan güçlü bir silahın varlığından haberdar oldular.
Başka yerde icat edilmesine ve üretilmesine rağmen, silah hızlı bir şekilde lider lokomotif üreticisi ve alışılmışın dışında yaptığı buharlı gemilerin (İyi biçimli Winans gemileri) mucidi olan Ross Winans ile birlikte anılmaya başlandı. Çünkü sonraları, silah ayaklananların sonunu getiren etkenlerden biri oldu. Asılsız bilgi içeren yüzlerce önemsiz bilgi kaynağı sayesinde Winans’ın bu silaha olan bağlantısı aşırı derecede abartıldı. Böylelikle silah onun icadıymış gibi sayıldı.

winans buharlı silahıAslında bu silah, 10 yıl boyunca düzenli yapılan bir araştırma ve birçok kaynağa dayanıyor.

Zengin bir Maryland’linin icadı olmasından ziyade, silah aslında Ohio’lu mucitler William Joslin ve Charles S. Dickinson’ın manuel santrifüj tabancası üzerine yaptıkları çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. İkisinin araları açıldıktan sonra, Dickinson cihazı kendi adı altında tanıttı ve Boston’da buharla çalışan yeni bir silah yapmak için finansal kaynak yaratmaya başladı. Cihazı daha sonra 1861’de Baltimore’a halka sergilendiği yere getirildi.

19 Nisan 1861’den sonra silah Dickinson ve meslektaşlarından gerektiğinde kullanılmak için şehir polisi tarafından el konuldu. Ama olaylar gösteriyor ki, silah Ross Winans ve Polis Yüksek Amirliği tarafından yaptığı askeri malzemelerle ünlü oğlu Thomas’ın dökümhanesine götürülüyor. Kısa süre sonra, silah Winanslar’ın atölyesinden alınıp şehrin yöneticileri tarafından diğer silahlarla birlikte halka tehşir edildi.

winans buharlı silahı 2Zamanın heyecanı içinde, Ross Winans’ın Maryland’te sağcılarla birlikte olması, büyük serveti, şehrin kurtuluşu için fabrikasında cephane üretilmesi ve bunların şehrin savunulmasında kullanılması gibi etkenler basın tarafından bir araya getirilip tüm ülkede sihaın Winans tarafından yapıldığı sanılması sağlanmış oldu.

Ortalık durulduğunda, silah tamir amacıyla tekrar Winans’ın atölyesine alındı, daha sonra Harper’s Ferry şehrine götürüp Konfederasyon kuvvetlerine satacak Dickinson’a geri verildi. Birlik Ordusu silaha sağlam bir şekilde el koydu ve Relay-Maryland’teki kamplarına götürdüler.

 

winans buharlı silahı 3Silaha olan ilgisi, politik görüşü ve ürettiği mühimmat Ross Winans’ın Federal kuvvetler tarafından tutuklanıp kısa bir süre alıkonulmasına sebep oldu. Yönetime karşı tekrar cephe almamak kaydıyla 48 saat sonra salıverildi.
En sonunda silah Annapolis’e, oradan Monroe Kalesi’ne, oradan da Massachusets’e gönderildi. Silah savaştan sonra çeşitli etkinliklerde sergilenebilirdi ama 19.yüzyılın sonunda hurdaya çıktı.

Amerikan İç Savaşı’nın belki de en iyi bilinen ama büyük ölçüde yanlış anlanan buharla çalışan silahıydı.

John Lamb
Çev. Paşa Yaman

Çeviri Adresi : http://strangengines.wordpress.com/2008/04/23/the-winans-steam-gun-1861/

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.