Ana Sayfa Eğitim İlk Yerli Tiyatro Eseri

İlk Yerli Tiyatro Eseri

Bu yazıda ilk yerli tiyatro eseri hakkında bilgi vereceğiz. Tiyatro, her türlü konuda işlenebilen, seyirci ve sahneye sahip olan bir sanattır. Geçmişi çok köklü olan tiyatro, günümüzde insanların güzel vakit geçirmek, eğlenmek daha da önemlisi genel kültür geliştirmek için önem verdiği bir değerdir. Birçok türe sahip olan tiyatro, geniş bir kitleye seslenebilen ve seyirciyle etkili bir iletişim kurabilen bir sahne sanatıdır.

Şair Evlenmesi

İlk Yerli Tiyatro

Edebiyatımızda ilk yerli tiyatro, Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı eseridir. Tek perdelik komedi özelliği taşımaktadır. Batı tekniğiyle yazılmış olan Şair Evlenmesi sade ve anlaşılır bir dille ve sahnelenmeye uygun olarak oluşturulmuş olmasına rağmen aslında halk tarafından pek ilgi görmemiştir.

ilk tiyatro eseri

Eski ile yeni ve doğu-batı arasında bir bağlayıcı köprü görevini üstlenmektedir. Eserde ilk defa noktalama işaretleri kullanılmıştır eserde.  Konusu görücü usulü evliliğin sakıncaları üzerine odaklanmıştır. Eser alafranga tutum ve davranışı, kılık kıyafetiyle mahallelinin hoşuna gitmeyen Müştak Bey adında yoksul fakat epey kültürlü ve aydın bir şairin evlenmek istediği genç Kumru Hanım yerine, onun büyük kız kardeşi olan çirkin, cahil ve yaşlı Sakine Hanım‘ı almaya zorlanması, ardından bu küçük oyunun, mahalle imamı Müştak Bey’in dostu Hikmet Efendi tarafından verilen rüşvetle sonuçsuz bırakılmasının hikayesinden ibarettir. Olaylar bazen mizahi bir üslupla anlatılmaktadır. Sayılan şahıslar dışında Ziba Dudu ve Habbe Kadın kişileri de mevcuttur.

Şinasi

Şair Evlenmesi

Edebiyatımızın incilerinden olan bu eserimizin bazı eleştirilen tarafları olmuştur. Hikayede daha çok imam tipine olan özellikler tartışılmıştır. Birçok kişi “imam ya da din adamının eleştirisi, gerçekçi bakış açısına sahip kimseler tarafından yapılırsa ya da belki en doğrusu içlerinden birinin yapacağı öz eleştiri cinsinden olursa bir anlam taşıyacaktır” demektedir. Buradan hareketle kitabın halk üzerinde bazı hoşnut kalınmayan etkilerinin de bulunduğu söylenebilir.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar