Ana SayfaMetalurji ve Malzeme MühendisliğiMetalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları hakkında bilgi vereceğiz. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği; inşaat, sağlık, kimya, uzay teknolojileri, havacılık, elektronik, makine, tıp ve çevre gibi pek çok iş alanı bulunan son yılların yükselen mesleklerinden biri. Öğrenim süresi 4 sene olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü dersleri, diğer tüm mühendislik bölümleri gibi matematik, fizik, kimya gibi sayısal ağırlıklıdır.

toz metalurjisi nedir

Öğrenim süresinin ikinci yılından itibaren alana ilişkin konulara ağırlık verilmekte. 4 yıllık lisans programını bitiren öğrenciler “Metalurji ve Malzeme Mühendisi” unvanıyla malzeme üretimi planlaması ve uygulamanın denetlenmesi aşamalarında çalışırlar. Son yıllarda iş imkanlarının geniş bir yelpazeye yayılması ve sektördeki eleman arayışı da gençlerin bu bölümü tercih etmelerine neden olmaktadır.

metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları

Bölümü tercih etmek isteyen gençlerin aklındaki önemli sorular ise “metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları ne kadar?” ve “iş imkanları nelerdir?” Öncelikle bölümün iş imkanlarının ve sektörel çeşitliliğin geniş olduğunu belirtmekte fayda var. Metalurji Mühendisleri planlama aşamalarında bürolarında yada laboratuarlarda, uygulama aşamasında ise metal ve malzeme üreten fabrikalarda işlerini yaparlar. Yani işçiler ve teknikerlerle iletişim halinde bulundukları bir çalışma ortamları vardır.

Eğitimlerini başarı ile tamamlamış olan öğrenciler kamu veya özel sektöre ait demir, çelik, döküm fabrikalarında, çeşitli endüstri işletmelerinde işe girebilirler. Lisans sonrası yüksek lisans, doktora yapılarak akademik anlamda yükselmek de mümkündür. Burada en önemli husus öncelikle istediğiniz bölümle ilgili geniş bir araştırma yapmak ve tam olarak ne istediğinize karar vermek.

metalurji ve malzeme mühendisliği

Metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları ise mühendisin mesleki deneyimleri ve başarıları oranında artış gösteriyor. İstediğiniz bir alanda yüksek lisans veya doktora eğitimi alarak uzmanlaşıp iş hayatına atıldığınızda alacağınız maaşı da yükseltmiş olacaksınız. Tabi Metalurji Mühendislerinin diğer mühendislik alanlarına oranla ücretleri biraz daha yüksek olmakta.

Lisans eğitimini tamamlamış taze bir mühendis geniş iş imkanları arasından 2500 TL ile 3200 TL arasında değişen bir aralıkta iş bulabilmekte. Komünikasyon becerilerine sahip, iş birliği yapabilen ve kendini geliştiren Metalurji Mühendisleri sektörde kendilerini ispatlayarak daha yüksek mertebelere tırmanabiliyor. Tecrübe ve kıdeme bağlı olarak maaşlar 8000 TL’ye kadar artış gösteriyor.

Bu yazımda metalurji ve malzeme mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığım bilgileri aktardım. Diğer mühendis maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

arıcılık malzemeleri
büşra çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.

14 Yorum

guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
deniz

bilgisayar mühendisliğinden vs. çok daha refah ve geniş iş imkanları sunan bir daldır, maaşlar türkiye şartlarına göre gayet iyi, rahat iş buluyorsunuz diyebilirim. yurtdışına çıkabilirseniz zaten krallar gibi yaşarsınız çünkü yurtdışında diğer mühendisliklere göre rağbeti gerçekten fazla. türkiyede ise eşit rağbet diyebilirim. yakında çok daha rağbet görecektir.

seyma

Merhabalar kardeşim mf4: 36 binde muhendislik istiyor. Hangi mühendisliği tercih etmeli yardımcı olur musunuz

anonim

itü metalurji ve malzeme mühendisliği

andrea

2.5 yıllık metalurji ve malzeme mühendisiyim. ODTÜ’den mezun oldum. Dediğiniz ücretlere bırakın mühendisi, işçiler bile burun kıvırmaya başladı. Mezun olduğumda (ocak-2015) 3200tl’ye işe başlamıştım. 2.5 yılın ardından 5450 tl maaş alıyorum.

enis

Merhaba ben ünivesite tercih döneminde bir öğrenciyim. Bölüm hakkında size bir kaç sorum olacak iletişim kurma şansımız var mı?

ayşe

ben de odtü de o bölümü düşünüyorum ama emin olamıyorum tercih dönemindeyim acaba size ulaşma şansım var mı?

erkan

Abicim sen odtü den mezunsun odtü de çöpçülük bile okusan iyi iş bulursun

metalci

ben teknikerken burun kıvırıyordum şimdi mühendislik okuyorum ve iyi bir ücret alacağıma eminim milletin teknik bilgisine bağlı bence biraz 2000 liraya çalışan adam bence boş adamdır

aytürk

Şimdi ben lise makine Ressamligi mezunuyum(teknik resmin iyi baba mesleği kalipcilik ve aynı zamanda CNC kullandim operatorluk ve cam) İki yıl makine okudum (2005 mezunuyum) DGS ile 2016 da ITU metalurji ve malzeme mühendisliğine(ingilizce) yerleştim.Yaşım 32 Bu sene hazirliktayim insaAllah temmuzda vericem(dua edin) Autocad iyi biliyorum Solidworks iyi biliyorum(ders verebilcek düzeyde) PowerMILL (cam programı)iyi biliyorum Photoshop ve illistiratör biliyorum(şartlar öğrenmeme vesile oldu) 3dsmax öğrenmeyi istiyorum(mekanik modelleme ve gorsel animasyon vs için) CATIA tabii ki öğreneceğim hedefler arasinda yer aliyor.(OLMAZSA OLMAZ.) Analiz olarak ANSYS öğrenmeyi planliyorum Şu anda çalisiyorum ayni zamanda bir yandan kamuda farkli görevde Eskiden beri hayalim otomativ savunma… Read more »

mert dişçeken

2+2 yapmakla direkt 4 yıllık okumanın ne farkı vardır 2+2 nin bi zararı var mıdır diplomada etkisi olur mu teşekkürler (metalurji ve malzeme mühendisliği istiyorum :))))))

orkun

Metalurji ve malzeme mühendisiyim.Alanım için şunları söyleyebilirim.İstihdam olarak oldukça geniş bir yelpaze sunuyor özellikle Almanya’da ve Çin’de en gözde mühendislik diye geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye’de de son yıllarda üretimin artması metalurji ve malzeme mühendisliğinin metalurji sahasında özellikle çok ciddi ilerlemeler kaydettiğini diyebilirim.Ağır sanayi başta olmak üzere yattığınız yerden bile 1 ay içinde rahat iş bulabiliyorsunuz bu bölümü okuyacaklara tavsiyem solidworks autocad i iyi düzeyde öğrenmelwri olacaktır. Bilgisayar, kalite, enerji ve yönetim sertifikalari almalari ve en onemlisi erasmus, working and trawell gibi yurt dişi imkanlarindan mutlaka faydalanması gerektiğini düşünüyorum .Iyi bir ingilizce ve staj tecrubeleriyle mezun olduktan sonra cok ciddi paralara… Read more »

ayşe

Merhaba ben de odtü de o bölümü düşünüyorum ama pek bir bilgim yok kafamda soru işaretleri çok var açıkçası. acaba size ulaşma şansım var mı?

hatice

Ne kadar kazaniyorsunuz

semih san

Metalurji malzeme mühendisliği maaşları çalıştığınız alana ve tecrübeye göre değişiklik gösterebilir, alanı çok geniştir çoğu sektör illaki ihityaç duyar özellikle silah sanayide ciddi meblalar var

yazar ol
arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?