Ana Sayfa İnceleyip Öğren Windows 10 Hızlandırma ve Etkili Kullanma

Windows 10 Hızlandırma ve Etkili Kullanma

Windows 10 için yapılan güncellemeler Windows 8 yükseltmelerinden daha fazladır. Cortana entegrasyonu ve yeni oyun özellikleri de dahil olmak üzere birçok büyük değişiklikler Windows 10 ile geldi. Aynı zamanda Windows 10 deneyiminizi geliştirmek için birçok küçük değişikliklerde beraberinde geldi. Bizde sizler için bu küçük değişiklikleri nasıl etkili kullanabileceğinizi ve windows 10 hızlandırma metodlarını göstermek istedik. Windows 10 için en yararlı küçük ipuçlarını sizler için anlatacağız.

Windows 10 Temel Klavye Kısayolları

Klavye kısayolları, Windows içinde zaman kazanmanın en iyi yoludur. Kullanışlı birkaç kısa yolu sizlere göstereceğiz.

İşlem Merkezi’ni Başlatmak: Windows tuşu + A

İşlem Merkezi'ni Başlatmak

Bu yeni bir kısa yoldur. İşlem Merkezi, gözden kaçırmış olabileceğiniz bildirimleri görmenizde sizlere yardımcı olur. Ayrıca altındaki kullanışlı kısa yollar sayesinde tablet ve uçak moduna geçebilir veya ekran ayarlarını yönetmek için sizlere hızlı bir yol sunar.

Ayarlar Menüsü: Windows Tuşu + I

Bu belki de en çok kullanacağınız yararlı kısayol olacak! Özellikle dokunmatik arayüz kullanıyorsanız Ayarlar uygulaması Denetim Masası’nın yerini alacak kullanışlı bir uygulamadır. Ne yazık ki, bazı gelişmiş özellikler Denetim masasına göre eksik. Ancak, yine de Ayarlar uygulaması içinden arayarak veya Windows tuşunu tıklayıp diğer özelliklere erişebilirsiniz.

Ayarlar Menüsü

Uzman Kullanıcı Menüsü: Windows Tuşu + X

Bu kısayol bir süredir bulunmaktadır. Windows 7’de, Windows Mobility Center’ı açmaktaydı. Windows 8’den bu yana, tüm gelişmiş Windows özelliklerine erişim içeren Uzman Kullanıcı menüsü gelmeye başladı. Mobility Center, Bilgisayar Yöneticisi, yükseltilmiş Komut İstemi, Denetim Masası da dahil olmak üzere ihtiyaç duyacağınız birçok özellik bu menü altında bulunmaktadır.

Uzman Kullanıcı Menüsü

Windows 10 Hızlandırma

1. Pil Tasarrufu ile pil ömrünü uzatmak

Ayarlar uygulaması, Pil Tasarrufu dahil olmak üzere birkaç yeni özellik içerir. Pil ömründen tasarruf için etkili bir potansiyeli olmasa da arka plan etkinliklerini sınırlamanın küçük de bir etkisi vardır.

Başlatmak için Windows + I tuşlarına tıklayarak ayarlar uygulamasını açın: Sistem> Pil tasarrufu> Pil tasarrufu ayarlarına gidin. Buradan istediğiniz yüzdeyi ve özellikleri seçebilirsiniz.

Pil Tasarrufu ile pil ömrünü uzatmak

2. Önyükleme Sırasında Uygulama Başlatıcısını Hızlandırma

Windows 8’in duyurulması ile beraber Microsoft, Windows önyükleme deneyimini geliştirilmesinde yeniden mühendislik yapılması için bir ekibini görevlendirmişti. Önyükleme süresinin daha hızlı görünmesini sağlamak için uyguladıkları stratejilerinden birisi de uygulamaların başlatılmasının geciktirilmesi oldu. Bu başlangıç geciktirmesi Windows 10’da devam etmektedir. Üst düzey bir makine üzerinde Windows 10 çalıştırıyor ve süper hızlı önyükleme süreleri yaşıyor, ancak uygulamalarınız hemen aktif olmuyorsa (tabi bu durum sizi rahatsız ediyorsa) başlatma geciktirmesini devre dışı bırakabilirsiniz.

Çalıştır menüsüne ulaşmak için Windows + R tuşlarına basın, regedit yazın ve gözat diyin. Windows Registry açılacak ve aşağıdaki kayıt defteri kısmını açın:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Serialize

Serialize key’i bulamıyorsanız sağ tıklayarak Explorer, sonra New > Key adımlarını seçin ve bunu Serialize olarak isimlendirin. Bu key’in altında StartupDelayInMSec adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve onu 0 olarak ayarlayın.

3.Yeni Komut Satırı Özelliklerini Etkinleştirin

Windows 10, komut istemine bazı gelişmiş iyileştirmeler ekledi. Örneğin, yatay pencereyi yeniden boyutlandırma ve sözcük kaydırma gibi bazı özellikler mümkün olacak. Ayrıca komut istemi kopyalama, kesme, yapıştırma ve seçme metin için klavye kısayollarını destekler. Ancak, bu özellikler deneysel olarak kabul edilir ve varsayılan olarak etkin değildir.

Yeni komut satırı özelliklerini denemek için Windows + R tuşlarına basın, cmd yazın ve tamam diyin. Siyah ekran üzerine beyaz yazıların olduğu komut istemine aşinasınızdır elbet. Şimdi bunu biraz daha etkin olarak kullanacaksınız. Başlık çubuğuna Sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Buradan deneysel sekmesine geçin ve deneysel konsol özellikleri kutusunu işaretleyin. Listeden ayrıca diğer özellikleri de isteğinize bağlı olarak aktif edebilirsiniz.

arıcılık malzemeleri
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Adli Bilişim Mühendisliği Maaşları

Adli bilişim mühendisliğinden mezun olan öğrencilerin iş olanakları fazlasıyla geniştir. Geleceğin mesleği olarak görülen bu mühendislik bölümünden henüz mezun sayısının az olması, mezun olan...

Özel Sektör Bilgisayar Mühendisi Maaşları

Bilgisayar mühendisleri ne iş yapmaktadır? Bilgisayar mühendisliğinden mezun olan kişiler isterlerse özel sektörde isterlerse devlet sektöründe çalışabilirler. Özel sektörde çalışan bilgisayar mühendisleri firmalarda yazılım alanlarında...

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Geleceğin en gözde mesleklerini oluşturacak olan yapay zeka mühendisliği, ilk geliştirilme aşamasından bugüne dek oldukça fazla yol kat etmiştir. İlk aşamalarda kullanılamayan ancak testlere...

Elektrik Teknikeri Maaşları

Elektrik teknikeri ne iş yapar? Elektrik tesisatı işlerinde cihazların çizilen projeye uygun olarak yerleştirilmesini sağlayan, işletmelerdeki gerilim hatlarında oluşan arızaların takibini yapan, bu arızalarla...