Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Nasıl Bir Bölüm

1
3
Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Nasıl Bir Bölüm

Değişen dünya düzeninde ekonomi ve endüstri her zaman olduğu gibi bugün de yaşamda önemli bir yer tutmakta. Her şeyin başı ve kalkınmanın da en temel koşulu olan ekonomi ancak gelişen endüstri ve sanayiye bağlı olarak güçlü bir hal alabilmektedir. Bu alandaki sağlıklı bilgiyi de ekonomi ile ilgili olan bir bölüm verebilmektedir.

Çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri nasıl bir bölüm sorusu son yıllarda sıkça sorulmakta. Bu bölüm Sosyal Sigortalar, Sosyal Güvenlik ve endüstri ilişkileri alanlarında, kalkınma ve sendikacılık gibi alanlarda önemli rol oynar. Bölümde alınan eğitim bu alanlara yönetici, kamu hizmetleri görevlisi yetiştirir. Bu bölümü okuyanların Sosyal Güvenlik Kurumu’nda müfettiş ya da uzman konumuna gelebilme imkânı vardır.

Endüstri sektöründe planlama ve düzenlemeler yapan bu bölüm genellikle devlet sektöründe iş alanı bulur. Eğer atama durumu gerçekleşmezse de özel sektörde de ilerleme imkânına sahiptir bu bölümün mezunları. Bu da o bölümde okuyan kişinin kendisine kattıkları ve kişinin bölümü okurken gösterdiği çaba ile de doğru orantılıdır. Birden çok dil bilmesi ve iş alanındaki yeteneği özel sektörde de iş bulma olanağı ile doğru orantılıdır.

Her mesleğin bir zorluğu olduğu gibi çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri mesleğindeki en büyük zorluk da iş bulma olanağının kısıtlı olmasıdır. Fakat dil bilmek, mesleki yetenek ve kişinin bu alanda kendini geliştirmiş olması onun önünü açacak olan etkenlerin başında gelmektedir. Dersleri genellikle sosyoloji, hukuk, İktisadi Bilimler ve dile dayanan bu bölüm mezun verdiğinde, mezunlara iş hayatında karşılarına çıkacak olan en gerekli bilgilerin aşılanmasını sağlar. Bu sayede de yetenekli çalışma ekonomistleri yetiştirmeye gayet gösterir.

1 Yorum

  1. Bir bölüm hakkında bu kadar bilgisiz ve araştırmadan yazdığınız için sizi kutluyorum. Her yiğidin harcı değil vesselam. Başka sitelerden okuduklarınızı harmanlayıp kendi kafanızda sentezleyip bilgi vermek kolaydır tabii. Biraz okuyun bilgilenin. Bu ülkenin lümpenlere ihtiyacı yok artık.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.