Ana SayfaMakine MühendisliğiYeniden Şekillendirilebilir Bilgisayar Destekli Tasarım

Yeniden Şekillendirilebilir Bilgisayar Destekli Tasarım

InstantCAD, tasarımcılara daha akıcı ve sezgisel bir iş akışı kullanarak CAD modellerini etkileşimli biçimde düzenlemesini, geliştirmesini ve optimize etmesini sağlayan bir araçtır; üreticilerin gerçek zamanlı olarak CAD tasarımlarını simüle ve optimize etmelerine imkan tanımaktadır.

Bu günlerde kullandığımız hemen hemen her nesne, bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) yardımıyla geliştirilmiştir. İronik olarak CAD programları tasarımları oluşturmada çok iyi olmasına rağmen, mevcut bir tasarımı geliştirmeye çalıştığınızda, en iyi ürünü (optimize edilmiş halini) elde etmede CAD programlarını kullanmak gerçekten çok zor ve zaman alıcı olabilir.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) ile Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar bu süreci daha hızlı ve daha kolay hale getirmeye çalışıyorlar: daha akıcı ve sezgisel bir iş akışı kullanarak tasarımcılara CAD modellerini interaktif olarak düzenleyebilen, geliştiren ve optimize eden InstantCAD’i geliştirdiler.

InstantCAD, eklenti (plug-in) olarak mevcut CAD programlarıyla kesintisiz bir şekilde çalışmaktadır; yani tasarımcılar bunu kullanabilmeleri için yeni araçlar öğrenmek zorunda değildir.

Mevcut kullandığımız CAD sistemleri “parametrik”, yani mühendisler model tasarlarken, şekil ve boyut gibi özellikleri “parametreler” halinde farklı önceliklere göre – Solidwoks’te olduğu gibi – değiştirebilir demektir.

Ancak, tasarımınızı değiştirmek için birçok farklı seçenek olduğundan, nesnenizin yapmasını istediğiniz şey için en iyi tasarımı belirlemek zor olabilir. Örneğin bir masa modellemek istediğinizde Solidworks ile dilediğiniz boyut ve malzeme tercihi ile kolayca oluşturabilirsiniz ancak en iyi boyut ve malzeme hangisi denildiğinde işler biraz zorlaşabilir. Tasarımın yeniden oluşturulması, simülasyonun çalıştırılması, sonucun görülmesi ve sonra ne yapılması gerekeceği konusunda beklemek sürecin çok zaman almasına neden olmaktaydı.

InstantCAD ile tasarımın iyileştirilmesi ve optimize edilme süreci gerçek zamanlı olarak yapılabilir ve mühendisleri günler veya haftalarca çalışmaktan kurtarabilir. Bir cismin ticari bir CAD programında tasarlanmasından sonra InstantCAD, birden fazla geometrik değerlendirme ve simülasyonun aynı anda çalıştırılması için bir bulut platformuna göndermektedir.

Önceden hesaplanan bu verilerle, tasarımı iki şekilde anında geliştirebilir ve optimize edebilirsiniz. Örnek olarak uçak kanadı şeklinin hava basıncı dağılımını nasıl etkilediği gibi, kullanıcı arayüzünde tasarım değişikliklerinin performansı nasıl etkileyeceği konusunda gerçek zamanlı geri bildirim sağlar. “Otomatik optimizasyon” özelliği ile sisteme maksimum ağırlığı taşıyabilecek, mümkün olduğunca hafif olan bir drone gibi belirli özelliklere sahip bir tasarım sunmasını söylersiniz.

InstantCAD, üreticilerin CAD tasarımlarını gerçek zamanlı olarak simüle ve optimize etmelerini sağlar.

Kaynak: Massachusetts Institute of Technology, CSAIL

Referans:

  1. Adriana Schulz, Jie Xu, Bo Zhu, Changxi Zheng, Eitan Grinspun, Wojciech Matusik. Interactive design space exploration and optimization for CAD models. ACM Transactions on Graphics, 2017; 36 (4): 1 DOI: 10.1145/3072959.3073688
Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?