Yeniden Şekillendirilebilir Bilgisayar Destekli Tasarım

3871
Reshaping Computer-Aided Design
Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarında çalışan MIT doktora öğrencisi Adriana Schulz, InstantCAD arayüzünü göstermektedir. Kaynak: Rachel Gordon/MIT CSAIL

InstantCAD, tasarımcılara daha akıcı ve sezgisel bir iş akışı kullanarak CAD modellerini etkileşimli biçimde düzenlemesini, geliştirmesini ve optimize etmesini sağlayan bir araçtır; üreticilerin gerçek zamanlı olarak CAD tasarımlarını simüle ve optimize etmelerine imkan tanımaktadır.

Bu günlerde kullandığımız hemen hemen her nesne, bir bilgisayar destekli tasarım (CAD) yardımıyla geliştirilmiştir. İronik olarak CAD programları tasarımları oluşturmada çok iyi olmasına rağmen, mevcut bir tasarımı geliştirmeye çalıştığınızda, en iyi ürünü (optimize edilmiş halini) elde etmede CAD programlarını kullanmak gerçekten çok zor ve zaman alıcı olabilir.

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) ile Columbia Üniversitesi’nden araştırmacılar bu süreci daha hızlı ve daha kolay hale getirmeye çalışıyorlar: daha akıcı ve sezgisel bir iş akışı kullanarak tasarımcılara CAD modellerini interaktif olarak düzenleyebilen, geliştiren ve optimize eden InstantCAD’i geliştirdiler.

InstantCAD, eklenti (plug-in) olarak mevcut CAD programlarıyla kesintisiz bir şekilde çalışmaktadır; yani tasarımcılar bunu kullanabilmeleri için yeni araçlar öğrenmek zorunda değildir.

Mevcut kullandığımız CAD sistemleri “parametrik”, yani mühendisler model tasarlarken, şekil ve boyut gibi özellikleri “parametreler” halinde farklı önceliklere göre – Solidwoks’te olduğu gibi – değiştirebilir demektir.

Ancak, tasarımınızı değiştirmek için birçok farklı seçenek olduğundan, nesnenizin yapmasını istediğiniz şey için en iyi tasarımı belirlemek zor olabilir. Örneğin bir masa modellemek istediğinizde Solidworks ile dilediğiniz boyut ve malzeme tercihi ile kolayca oluşturabilirsiniz ancak en iyi boyut ve malzeme hangisi denildiğinde işler biraz zorlaşabilir. Tasarımın yeniden oluşturulması, simülasyonun çalıştırılması, sonucun görülmesi ve sonra ne yapılması gerekeceği konusunda beklemek sürecin çok zaman almasına neden olmaktaydı.

InstantCAD ile tasarımın iyileştirilmesi ve optimize edilme süreci gerçek zamanlı olarak yapılabilir ve mühendisleri günler veya haftalarca çalışmaktan kurtarabilir. Bir cismin ticari bir CAD programında tasarlanmasından sonra InstantCAD, birden fazla geometrik değerlendirme ve simülasyonun aynı anda çalıştırılması için bir bulut platformuna göndermektedir.

Önceden hesaplanan bu verilerle, tasarımı iki şekilde anında geliştirebilir ve optimize edebilirsiniz. Örnek olarak uçak kanadı şeklinin hava basıncı dağılımını nasıl etkilediği gibi, kullanıcı arayüzünde tasarım değişikliklerinin performansı nasıl etkileyeceği konusunda gerçek zamanlı geri bildirim sağlar. “Otomatik optimizasyon” özelliği ile sisteme maksimum ağırlığı taşıyabilecek, mümkün olduğunca hafif olan bir drone gibi belirli özelliklere sahip bir tasarım sunmasını söylersiniz.

InstantCAD, üreticilerin CAD tasarımlarını gerçek zamanlı olarak simüle ve optimize etmelerini sağlar.

Kaynak: Massachusetts Institute of Technology, CSAIL

Referans:

  1. Adriana Schulz, Jie Xu, Bo Zhu, Changxi Zheng, Eitan Grinspun, Wojciech Matusik. Interactive design space exploration and optimization for CAD models. ACM Transactions on Graphics, 2017; 36 (4): 1 DOI: 10.1145/3072959.3073688

3 Yorum

  1. Hocam merhaba. Ben Karabük üniversitesinde mekatronik okuyorum. Bize solid gösterdiler. Ama çizdiğimiz bir sandalyenin üzerine ne kadar yük koyabiliriz. Yada yüke göre nasıl özelliği olan sandalye çizmemizi bize ögretmediler .Hocam öncelikle solidin böyle bı özelliği var mı. Varsa nereden öğrenebilirim. Teşekkür ederim.

    • Merhaba, Solidworks Simulation ile yük analizi yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanmadan önce mukavemet konusunu iyi anlamış olmanızda fayda var. Yayılı/tekil/Moment yükleri, mesnetlerin belirlenmesi gibi karakteristikleri tanımlıyorsunuz. Malzeme için geniş bir kütüphanesi bulunmaktadır. Simulasyon sonucunda size gerilme, uzama ve emniyet faktörü gibi sonuçlar vermektedir. Emniyetli çıkıyorsa yaptığınız tasarım bu malzeme için uygundur. Diğer grafiklerde akma mukavemetinin üstünde mi yoksa plastik deformasyon mu oldu kopabilir mi gibi değerlendirmeleri de inceleyebilirsiniz. Esneklik özelliği önemli ise bunun içinde grafikler bulunmaktadır. Solidworksten daha kapsamlı analiz programı olan Ansys’de incelemenizi öneririm.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.