5. Nesil Savaş Uçakları

Gaz türbinli motorların geliştirilmesi havacılığın en büyük devrimi oldu. Pistonlu motorların yüksek hızlar için elverişsiz ve yetersizdi. Motorun hacmini artırılarak güç artırıldı fakat bu savaş makinalarına yeterli güçte değildi. Motor hacmini artırmak belli bir yere kadar işe yarasa da bir yerden sonra tıkanacak bir yöntemdi. Devasa hacimlerde motorları üretmek, bunları uçaklara takmak gibi seçenekler kullanılamazdı.

1913 yılında René Lorin ile başlayıp, 1930’da Frank Whittle ile devam eden gaz türbinli motor serüvenin havacılıkta bir devrim yaratacağı, jet uçak kavramının ortaya çıkacağı öngörülebilir miydi?

Elbette teknoloji adım adım ilerleyecek, üzerine eklene eklene geliştirilecek. Her teknoloji gibi motor teknolojisi içinde gelişim öngörüleri açıktı. İlk prototip ortaya çıktıktan sonra gelişim durmadı. Biraz daha zamanı hızlandırıp günümüze yaklaştırarak söyleyebilirim ki; Rolls Royce, General Electric, Pratt Withney gibi dev şirketler jet motorlarındaki devrimi üst kademelere taşıdılar, taşıyorlar. Ne sebeple böyle diyorum?

bm-institute

Üstlerde de bahsettiğimiz gibi teknoloji daima ilerleyen bir süreç. Askeri uçaklar, İHA’lar gibi diğer yazılarımda arada değindiğim bir düşündüğüm tekrardan hatırlatmak istiyorum. Modern teknolojiler, sivil hayatta kullanımı normal hale gelen, fütürist düşünceler oluşturmayan bir nevi olgu haline gelmiş teknolojilerin öncelik olarak askeri alanlarda geliştirildiği ve daha sonra modern toplumda yaygınlaştığı. Bu kanıda çoğunlukla aynı düşüncelere sahip olduğumuzu tahmin ediyorum.

Sizlere 5. nesil savaş uçakları serisi adı altında öncelikle 5. Nesil jetlerin özelliklerinden, nesil farkını yaratan asıl noktalardan bahsedecek ve gelişimin nereye doğru gittiği üzerine bir dizin oluşturacağım.

siber güvenlik

Dizin sonunda 6. Nesil ile ilgili bir derleme yazmayı da planlamaktayım.

Öncelikle günümüzde faal olarak çoğu ülkenin hava kuvvetlerinde kullanılan başlıca uçakların nesillerini belirtelim ve bu uçaklarla 5. Nesil arasındaki farklardan 5. Nesillerin özellerini anlatalım.

Başlıca 4. nesil savaş uçakları F-16 ve F-18 uçaklarıdır. Eurofighter Typhoon, Rafale, SU-35, F-15 Eagle 4.5 nesil sınıfına girmektedir. Bu uçakların 5. nesiller ile arasındaki en büyük farkı hız oluşturur.

f16

4. Nesil bir uçak genellikle afterburner yani ardyanma kullanmadan süpersonik hıza erişemez. Radarda görünmezlik sağlayamaz.

5. Nesil özelliklerine giriş yapmadan önce; Radar ile bilgi sahibi olmak , F-16, F-22 ve F-35 ile ilgili karşılaştırmaları incelemek isteyenler için:

Ülkemizin milli muharip uçak konsepti olarak TAI tarafından geliştirilen TF-X uçağımız, 5. nesil bir jettir. Yerli Savaş Uçağı Projesi TF-X yazısından TF-X’in gelişim sürecini ve detaylarını öğrenebilirsiniz. (Yakında en yeni gelişmeler ile güncelleyeceğim.)

5. Nesil Bir Jet Neler Sunar? Özellikleri Nelerdir?

Gizlilik… Askeri harekatların gereksinimlerinin en başında yer alan özellik. Eğer düşman sizin fark etmeden ona saldırırsanız, üstünlüğü elinize geçirirsiniz. Jet uçaklarının gelişiminde de üzerine yoğunlaşılan en önemli özelliklerden biri de gizlilik. Havacılık adıyla radar izi.

5. nesil jetler, stealth aircraft; hayalet uçak özelliklerine sahiptir. Bir uçağı radar da bir uçaktan farklı olarak olabildiğince küçük ize sahip getirecek fiziksel özellikler barındırırlar. Rijit, keskin hatlardan ziyade daha eliptik, radar sinyalleri yansıtmaya elverişli gövde yapılarına sahiptirler. Radar sinyalleri emen RAM boyalarıyla boyanırlar.

f-35a-lightning

Super Cruise

Supercruise motorlar, afterburner kullanmadan süpersonik hızlara erişebilme kabiliyetine sahip olmak 5. Nesil jetlerde bulunan temel özelliklerinden bir diğeridir. 4. Nesil jetlerde bu hızlarla afterburnerla erişmek yakıt sarfiyatının yüksek miktarlarda olmasına neden olacağı gibi kısa süreli olacaktır. Hava üstünlüğü sağlamak için super cruise önemli bir etkendir, ayrıca F-35 ve F-22 uçaklarında bulunan nozzle yönlendirme ile üstün manevra yeteneklerine de sahiptirler.

5. Nesil jetlerin bir diğer başlıca önemli noktalarından biri radar izi ile bağlantılı olarak, silah sistemlerini gövde içerisinde barındırmaları gerektiğidir. Radar sinyallerinin mümkün olduğunca farklı yönlere yansıtmak için silahları ve yakıt tankı gibi parçaları gövde içinde saklamak gereklidir. Gövde içinde barındırılacak bu sistemler dolayısıyla bu jetlerin daha büyük olmasına sebep olmuştur.

5. Nesil jetler

Görsellerinde sırayla göreceğiniz Sukhoi T-50, J-20, J-31 ile dizine devam edeceğim. İyi okumalar… 

Sukhoi T-50
Image Source: sputniknews.com T-50

J-20
J-20

J-31
J-31

arıcılık malzemeleri

2 Yorum

  1. Arkadaşlar bu sitede jet motorundan anlayan varsa iletişime veçmek istiyorum. Benim kendi araşturmalarım sonucu Turbojet-fan-şaft-prop yani 4 çeşit het motorunu daha iyi soğutan ve %20 civarı bilinen jet motorlarına fark atan bir teknik çizim yaptım ve paten için başvurdum.. Bu çizimle ilgili bilgi alışverişinde bulunmak ve paylaşmak isterim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü...

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Geleceğin en gözde mesleklerini oluşturacak olan yapay zeka mühendisliği, ilk geliştirilme aşamasından bugüne dek oldukça fazla yol kat etmiştir. İlk aşamalarda kullanılamayan ancak testlere...

Bilgisayar Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazım yoğun istek üzerine bilgisayar mühendisliği maaşları hakkında olacak. Yalnız mesleğinizi seçerken asla para durumlarına göre seçmeyiniz! Çünkü sevdiğiniz mesleği yapmaz...

Elektrik Mühendisliği Maaşları

Elektrik mühendisliği ülkemiz için son derece önemli olan mesleklerden bir tanesidir. Bu mesleğe adım atılması için ilgili üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olunması...