Ana Sayfa Meslekler Att Maaşları

Att Maaşları

ATT, Acil Tıp Teknisyeni branşının kısaltılmış biçimidir. Tıbbi alanında mesleğini icra etmeye çalışanların farklı bir adı da paramediktir. Sağlık sektöründe hizmet sunan Acil Tıp Teknisyenleri aslına bakıldığında çok mühim bir iş yapmaktadırlar. Çünkü ATT’ler hasta olan kişiye doktor müdahalesi olmadan önce hastanın hayati fonksiyonlarının ne derecede bulunduğunu tespit eden ve hastanın hayata devam edebilmesi için gerekli olan müdahalelerde bulunur.

İlk bakışta oldukça basit bir iş olarak görülmesine karşın hayat kurtarma özelliği gibi çok önemli bir fonksiyonu yerine getirdiği için oldukça önemli bir meslek olduğu söylenebilir. Bu mesleği yapan kişilerin her zaman soğukkanlı davranarak hızlı ve doğru bir şekilde karar alma becerisine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca Acil Tıp Teknisyenleri esnek bir çalışma sistemine tabi bulunmaktadırlar. Zaman zaman gece nöbetlerinde de çalışabilmektedirler. Att maaşları kişilerin eğitim durumları, kamu ve özel alanlarda çalışma gibi koşullara göre değişikli gösterebilmektedir.

Att Maaşları ne kadar

Acil Tıp Teknisyeni Maaş Bilgisi

Türk Milli Eğitim anlayışı ve amaçları çerçevesinde Sağlık Meslek Liselerinde Acil Tıp Teknisyenliği bölümünde dört yıl süre ile eğitim alınarak hazırlanılır. Eğitim gördükleri okulların 11. Ve 12. sınıflarında okurken de kamu veya özel hastanelerde üç gün olacak şekilde staj tabi tutularak uygulama görürler. Acil Tıp Teknisyenleri okullarını bitirip mezun olduktan sonra özel alanda faaliyette olan hastane veya tıp merkezlerinde ya da kamu sektöründe olmak üzere geniş olduğu belirtilebilecek bir çalışma alanlarında mesleklerini icra edebilmektedirler.

Att maaşları özel sektör yani özel alanda sağlık hizmeti veren hastanelerde alınan maaşlar değişiklik gösterirken, Kamu Personeli Seçme Sınavına girerek aldığı puanlar ile kamuya atanarak göreve başlayanlar da ise özel hastanelere göre farklı bir ücretlendirme yapılmaktadır. Kamudaki Att maaşları incelendiğinde lise mezunu olan bir Acil Tıp Teknisyenin aldığı ücrete yapılan ek ödeme olan döner sermeye ile birlikte 2017 yılında 2 bin 674-TL’dir. Önlisans mezunu olan att maaşları döner sermeye eklenmiş şekilde 2 bin 909-TL’dir. Belirtilen bu ücret kamuda yeni olarak işe başlamış bir Acil Tıp Teknisyeni aldığı ücrettir. Yine kamuda alınan bu maaşlara kişinin evli olup olmaması, evli ise eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuğunun bulunup bulunmaması gibi koşullarda etki etmektedir.

Önceki İçerikSivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
Sonraki İçerikAtt Nedir
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar