Anti-Drone Tüfek

2077
Anti-Drone

ABD askerleri droneleri havada tuz buz edecek yeni yollar geliştirmeye devam ederken, bu basit sistem pek çok sivil alanda rahatlıkla kullanılabilecek, zararsız ve bir o kadar da müthiş bir yol sunuyor. Omuza monte edilen silah, yoğun radyo dalgaları göndererek İHA’ların çevrimdışı olmasını sağlayarak kontrollü bir şekilde yere inmelerini sağlıyor.

Projenin teknik yöneticisi Alex Morrow yaptığı açıklamada, “Beyaz Saray’ın bahçesinden yurt dışındaki büyük elçiliklere ve askeri üslere kadar birçok alanda kullanılarak bize yardımcı olabilir; tarihi yerler, cezaevleri ve okullar gibi birçok alanda uygulama bulabilir” şeklinde konuştu.

Bu kolay ve güvenilir tehditlerin nötralize edilmesinde ucuz bir yöntem olarak gözüküyor. Silah yaklaşık 4.5 kg ağırlığında ve 400 metre uzağa kadar droneleri hedefleyebilir. Tetik çekildiği zaman silah, en sık rastlanan GPS ve ISM frekansları için ayarlanmış elektromanyetik enerjili bir patlama dalgası göndererek güvenli bir şekilde karşı operatörden herhangi ek bir yönlendirme komutu almasını engelleyerek Drone’u devre dışı bırakmaktadır.

Patlayıcı ile donatılmış bir droneyi güvenli mesafeden kontrol etmede en ideal yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak: battelle.org

2 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.