Ana Sayfa Matematik Matematik ve Düşünce Delikleri

Matematik ve Düşünce Delikleri

Yazının birçok içeriğini, kanıtını, ne anlam ifade ettiğini birçok yerden öğrenebilirsiniz. Bu yazıda anlatmak istediğim Fermat’ın Son Teoreminden ziyade bir takım garipliklerin yaşanmasıdır. 1994 yılında meşhur matematikçi Andrew Wiles ve doktora öğrencisi Richard Taylor uzun yıllar üzerinde çalıştıkları son teoremin kanıtını buldular. Formülü Açık olarak yazmanın yanısıra biz matematikçileri düşündüren soruları tartışalım…

Soru1: Fermat soruyu sorduğunda kağıdın hemen altına “Kanıtı çok kısa ve yerim olmadığı için araştırmacılara bırakıyorum.” gibi bir ifade kullanması ne anlam ifade ediyordu?

Hemen hemen her okuyucunun da anladığı üzere ispatın çok basit ve yapmaya bile tenezzül etmediğini anlamaktan başka seçeneğimiz yok. Peki 1994 yılında bu kanıtlanan olgu yaklaşık 74 sayfa sürmüştür. Ayrıca eğer bu kadar basit bir çözümü varsa neden Andrew Wiles 3 ekip arkadaşı ile yapmak zorunda kaldı. Bu yazı için bilime değer veren tüm okuyucuların ne düşündüklerini merak etmiyor değilim.

Soru 2: 1900’lü yıllarda Henri Poincare kendi adıyla anılan, Dünyanın ve evrenin şeklinin sonsuzluk topolojisi ile ne denli alakalı olduğunu açıklayan “Poincare Sanısı” bu kadar derinlemesine olan bir konuyu bir çırpıda kanıtını göstermeden söyleme ihtiyacını duymuştur?

Bilindiği gibi tarih 2010’nun sonunu gösterdiğinde Clay Matematik Enstitüsü Poincare sanısının Parelman tarafından çözüldüğünü ancak 3 yıl 5 ay sonra anlayabilmişti. Karmakarışık, derin ve anlaşılması çok zor. Ayrıca Parelman ile aynı alanda çalışan matematikçiler dahi anlamakta güçlük çektiğini biliyoruz. Henri Poincare neye güvenerek bu kestirimi ortaya attı ve ispatını yapmadan nasıl bu denli güç bir bilgiyi tahmin edebildi.

Soru 3: Olasılık teorisinin meşhur matematikçilerinden Chebchycev – Rusya bir milyon olasılıklı bir problemin sonucunu kendi adıyla anılan “Varyasyonlar Cb Teorisi” adı altında yapmıştır. Fakat bu olasılık o kadar zordur ki günümüz bilgisayarları 1998 yılında hesaplama yaparken çökmüştür. Bu hesaplama nasıl hesaplandı kim ve kimler?

Bir milyon olasılık içeren bir kutunun mavi gelme olasılığı nedir? Herkesin milyonda bir olduğunu bağırdı duyar gibi oldum. Fakat dominant renk dağılım tablosunu oluşturan Chebchycev böyle bir olasılığın mümkün olmadığını integral kuramı ile yıllar önce bulmuştu. Fakat günümüz bilgisayarları bu olasılığı hesaplarken çökmüştü.

Yazımdaki temel sorum şuydu… İnsanlara ne oldu ya da neler oluyor?

 1. Bizler gün geçtikçe salaklaşıyor muyuz?
 2. Yoksa geçmiş bilim insanları aşırı mı zekiydi?

Peki tüm bunların elektriğin bulunması ile bir ilişkisi var mı? Değerli okuyucularımın neler düşündüklerini merak ediyorum… Bilim ve Matematik ile kalmanız dileğimle

arıcılık malzemeleri
Mushab Bedirhan Andız
Mushab Bedirhan Andız
Matematik Araştırmacısı ve Yazar

13 Yorum

 1. Stephen Hawking. bir bilim adamının sahip olması gereken dört şey hep çalışan bir kafa, sorgulayan bir düşünme mekanizması, nefes alan bir beden ve o bedenin aşık olduğu bir ruh.

 2. Her amatör matematikçi gibi bende Fermat’nın son teoremiyle uğraştım. 17 yaşımda üniversitedeyken N=4 için ispatı yaptığımda kendimi tanrı gibi hissettim. Tek başıma yapmıştım. Orijinal bir ispattı. İspat nedir, nasıl yapılır tek başıma öğrenmiştim. Tabi bunu ispatlamanın çok basit bir yolu olduğunu daha sonraları öğrendim. Şimdi düşünüyorum da o zamanlar çok bilgisizdim ama yaptığım şey çok harikaydı. İspatın daha önce yapılmış olması önemli değil. Çünkü ben yapıldığını bilmiyordum. Hayatımın en unutulmaz günlerini Fermat ile geçirdim.
  Olayı çok farklı bir açıdan daha ele almak istiyorum. Piorance, Fermat, Catalan, Gauss, Newton gibi sayısız dehanın birçoğunun (kontrol etmemiş olsamda) doğum haritalarında Merkür’ün güçlü bir konumda olduğunu ve Jüpiter ile astrolojik olarak iyi bir açı yaptığı düşünüyorum. Astrolojiye inanmak rasyonelliğin dışına çıkmak olabilir ama Astrolojinin %70 doğrulukla kişinin hayatı deneyimlerken karşılaşacaklarını ön görmesi de az bir şey değil.

 3. Düşünce yetimizi teknolojiye bıraktığımız için beynimizi köreltiyoruz ve gün geçtikçe salaklaşıyoruz

 4. Fazla anlam çıkartmamız gerektiğini düşünmüyorum. Sonuçta bir konunun bütününü bilmeden çoğu zaman tahminlerde ve varsayımlarda bulunuyoruz. Bildikleri sınırlı bilgi ile olası bir tahminde bulunarak yola çıkmış, ve sonra da bunu ispatlamaya çalışmış olabilirler.

  Mesela asal sayıların aralıklarının azalma trendinden yola çıkarak, her bir yüz sayıda bir öncekinden daha az asal sayı olacağını varsaysam, bunu şu an muhtemelen test edemem yada kanıtlayamam. Ama bunun doğru olabileceğini düşünüyorum. Yanlış ta olabilir elbette, oldukça yüzeysel bir varsayım.

  Diğer bilim adamları hakkında birşey söyleyemem, ama hatırladığım kadarıyla Fermat’ın bulduğunu söylediği ama açıklamadığı tek şey bu değil. Bunu tam olarak neden yaptığını şu an bilmek zor, ama genelde yaptığı şey bu ise, o zaman muhtemelen birinci sorunun cevabı şu olmalı:
  Denemeler ışığında bu ilişkiyi gözlemledi, eline kağıt kalem alıp bunu (aslında hatalı olarak) kısa sürede ispatladı ve her zaman yaptığı gibi bunu yazmadı.

  Bütün bunları es geçsek bile, 3 kişinin ortaya koyduğu başarılar insanlık hakkında hiç bir şey ifade etmez. Sadece bazı şeylerin imkansız olmadığını gösterir.

 5. Ne biz salaklasiyoruz ne de onlar cok daha zekiydi.Bilime artık daha az kişi vakit ayırıyor ve çalışıyor.Eğitimde fırsat eşitliği yaratilamiyor dünyada ve kısmen de olsa fırsat eşitliğini sağlamış yerlerde bilimin geliştiğini görüyoruz .Popülist kültür ve kapitalizmin de, sosyoekonomik ve sosyokulturel şartlarında bilimi etkilediği kanaatindeyim.

 6. Sonuç oldukça basit her işi bilgisayarlara ve akıllı cihazlara yaptırmaktan kendi beynimizi kullanma oranını azalttık ve bunun sonucunda eskiden ortaya tılan fikirler gibi fikirler konuşulmaz düşünülmez oldu.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli...

Mimarlık Maaşları

Bu yazımızda mimarlık maaşları hakkında bilgiler verdik. Mimarlık Türkiye’nin en önemli sektörlerinden bir tanesidir. Yeni ve eski mimarlarla beraber, doğa affetlerine dayanıklı ve uzun ömürlü...

Yazılım Mühendisliği Maaşları

Yazılım mühendisliği maaşları çalışılan firmadan, kişinin kendini ne kadar geliştirdiğine kadar değişen faktörlerle değişkenlik gösterebilmektedir. Yazılım mühendisliği nedir? Yazılım mühendisliği, kullanıcının isteklerini göz önünde bulunduran ve...

Orman Mühendisliği‎ Maaşları

İnşaat mühendislerinin maaşları birçok farklı kritere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin devlette mi çalışıyor yoksa özel bir şirkette mi, sahada mı yok ofis içerisinde mi...