Araba Sanayisi Gelişiyor Mu

134
araba sanayisi

Bin sekiz yüz doksan üç senesinde ilk dizel motorlu aracın üretimiyle başlayan serüven, günümüzde hız kazanmış ve rekabet artmış bir şekilde tabiri caiz ise tam gaz devam etmektedir. Üretildiği dönemlerde sanayi şartlarının kaldırmadığından ötürü sınırlı üretim, arabayı sadece bir zengin bineği yapıyordu. Geçen zaman ile değişen ve gelişen ekonomi, ilerleyen sanayi ve firmalar arası rekabet arabayı bir lüksten çıkartıp; bir ihtiyaç haline getirmiştir. Araba sanayisinin gelişmesi ile birlikte pek çok farklı türden, pek çok farklı ihtiyaca araba üretildi.

Dizel ve Benzinli

İki binli yıllara kadar bildiğimiz iki tip araba vardı. Arabalar ya dizel motora sahiptir ya da benzinli. Araba sanayisi diğer tüm dallarda da olduğu gibi düşe kalka bir yol izledi. Kırklı yılların ardından büyük motorlu, çok silindirli arabalar piyasaya çıktı. Pek tabi tahmin edilebileceği üzere tam bir yakıt canavarıydılar.

Modern Dönem Araba Sanayileri

Uzun süre gözden düşmeyen bu arabaların özelliklerini günümüzde sadece spor arabalar taşımaktadır. Gelişen sanayi motor hacimlerini düşürüp, geliştirdiği yeni teknolojilerle hedefini ‘daha az yakıt, daha fazla performans’ olarak değiştirdi. Seksenlerden sonra gelişen sanayi ile beraber ucuzlayan ve daha elde edilmesi kolay hala gelen arabalar, düşüşü hem fiyatta hem de yaktığı benzinde yaşadı.

Modern Dönem Araba Sanayileri

Sanayinin gelişmesi ve teknolojinin sanayi ile bir bütün olmasının ardından araba üretimi büyük bir hız kazandı. Arabasız evin az olduğu bu dönemde, arabasız bir yaşam oldukça zor olur. Sanayinin arzı yükseldikçe, bunu karşılayan talebi de görmesinin sonucu olacak ki sanayi alternatif yakıtlara yönelim gerçekleştirdi. Teknolojinin en hızlı ilerlediği sektörlerden biri olan üretim sektöründe artık teknolojinin nabzı tutulmaya başlandı. Gelişen bu sanayi artık bize benzinli, dizel, elektrikli ve hatta Hybrid gibi alternatif yakıt seçenekleri oluşturdu.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.