Ana Sayfa Yapay Zeka Mühendisliği Yapay Zeka Mühendisliği Dersleri

Yapay Zeka Mühendisliği Dersleri

Teknolojinin ilerlemesi ile ihtiyaç duyulan meslekler de değişim göstermiştir. Yapay zeka mühendisliği de bilgisayar, yazılım ve makine öğrenme sektörlerinin gelişimi sonucu ortaya çıkan yeni bir mühendislik türüdür. Eğitim programı bilgisayar mühendisliği ile oldukça benzer olan yapay zeka mühendisliği şuan belirli üniversitelerde olsa bile önümüzdeki senelerde daha da yaygınlaşarak pek çok üniversitenin mühendislik fakültesine eklenecektir.

Yapay Zeka Mühendisliği Maaşları

Yapay zeka teknolojilerinin telefon, bilgisayar, televizyon gibi gündelik yaşamda sıkça kullanılan aletlerin içine girmesi ile yapay zeka mühendisliği bölümü doğmuştur. Yapay zekâ mühendisi olacak insanların amacı bu cihazları daha verimli kullanmayı sağlayacak kendi kendine öğrenebilen yani yapay zekalı programlar yazmaktır.

Yapay Zeka Mühendisliği Bir ve İkinci Sınıf Dersleri:

Yapay zeka mühendisliği eğitim programı bilgisayar mühendisliğine oldukça yakındır. Bölüm öğrencileri ilk sene bilgisayar programlama, matematik ve veri bilimi derslerini görürler. Yapay zeka mühendisliği dersleri arasında matematik dersinin önemi oldukça fazladır. Öğrenciler hemen hemen her dönem matematiğin çeşitli alanlarında eğitim görmektedir.

Yapay zeka mühendisliği dersleri arasında yer alan programlama dersleri sayesinde öğrencilere programa dilleri ve bu dilleri nasıl kullanacakları öğretilir. Daha sonra öğrenciler bu programlama dersleri ile yapay zekalı programlar yazmaya eğilim gösterirler. Yapay zeka mühendisliği dersleri çoğu mühendislikte olduğu gibi matematik ve fizik ağırlıklıdır.

yapay zeka

Yapay zeka mühendisliğinin ikinci senesinde öğrenciler programlama ve matematik derslerinin yanı sıra yapay zekaya giriş dersini de alırlar. Bu dersin amacı öğrencilere yapay zekanın mantığını ve amacını anlatıp onları bu konuya ısındırmaktır. Öğrenciler ikinci senelerinde de lineer denklemler, olasılık teorisi gibi ağır matematik konularını öğrenmektedir. Bunların yanı sıra öğrenciler psikoloji ve girişimcilik dersleri de görmektedir.

Yapay Zeka Mühendisliği Üç ve Dördüncü Sınıf Dersleri:

Öğrenim sürecinin üçüncü senesinde öğrencilere yapay zeka dersi ağırlıklı olarak gösterilmektedir. Bu senede öğrenciler seçmeli derslerle alanlarını genişletebilir. Genelde bu sene içinde yapay zekalı bir program yazabilme becerisine kavuşan öğrenciler staj ve proje teslimi gibi işlerle daha sık uğraşmaktadır. Aynı zamanda bu sene de matematik dersi pek çok eğitim programında vardır.

yapay zeka ve bulanık mantık nedir

Yapay zeka mühendisliğinin son senesinde öğrenciler tamamen seçmeli dersler üzerinden ders seçimi yaparlar. Bu ders seçimi öğrencilerin istek ve arzularına bağlı olarak değişir. Robotik kodlama, yazılım mühendisliği, web aplikasyonu geliştirme, girişimcilik, ekonomi gibi seçmeli dersler ile öğrenciler bu seneye kadar öğrendikleri bilgileri desteklerler. Bu sene içinde öğrencilerden genellikle bir proje yapmaları istenmektedir. Bu proje de not sistemine dahil olduğundan oldukça önemlidir. Eğitim süresinin sonucunda öğrenciler yapay zeka mühendisi olarak bölümden mezun olurlar.

arıcılık
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar