Ana SayfaBilgisayar Mühendisliğiİlk Bilgisayar Ne Zaman Üretildi

İlk Bilgisayar Ne Zaman Üretildi

Bilgisayar nedir? Bilgisayar, içerisinde bilgi depolayan ve gerektiğinde o bilgilere ulaşmamızı sağlayan araçtır. Bilgisayar, günümüzde gelişen teknoloji ve internet bağlantısı sayesinde dünyada kendisine önemli yer edinmiştir.

İlk Bilgisayarın Üretimi

İlk bilgisayar Eniac, ABD’nin Pensilvanya Üniversitesi’nde askeri uygulamalarda kullanılmak üzere 1940’larda üretilmiştir. Yapım aşamasında 18.000 adet elektronik tüp kullanılmıştır. 30 ton ağırlığında ve 167 metrekare büyüklüğündedir. Enıac saniyede 5000 toplama işlemi yapmaktadır. Fakat aşırı ısınmadan dolayı bir süre sonra arızalanmaktadır. Zamanla boyutları küçülen bilgisayar ileri seviye teknoloji ile daha verimli olmaya başlamıştır.

eniac projesi

Günümüz dünyasında her alanda kullanılan bilgisayar, insanoğlunun en önemli yardımcısı olmuştur. Gerek boş vakitlerde gerekse iş dünyasında kullanılan birbirinden farklı bilgisayarlar bulunmaktadır. Özellikle bankalarda kullanılan bilgisayarlar içerisinde birçok kişinin bilgisini ve maddi açıdan hesap bilgilerini barındırmaktadır. Bilgisayar her ne kadar insanoğlunun yararına olsa da zararları da yadırganmayacak kadar fazladır. Genellikle çocuklar için tehlike saçan bir aygıt konumundadır. İnternet aracılığıyla birçok zararlı ve yasak siteye ulaşmak çocukları farklı yönlendirmektedir.

Geçtiğimiz günlerde bilgisayar aracılığıyla oynanan Mavi Balina oyunu 130 kadar çocuğun ölümüne sebep olmuştur. Bunun dışında yasa dışı siteler olan kumar ve bahis siteleri yine bilgisayar sayesinde müşterisini bulmaktadır. Dolandırıcılar tarafından da kullanılan bilgisayar bazı işlemler yoluyla insanların banka hesap bilgilerine ulaşarak maddi zarar vermektedir.

Devletlerin gizli bilgilerinin bulunduğu bilgisayarlara günümüzde siber saldırılar artmıştır. Küreselleşen dünyamızda insan gücüyle yapılan işlerin bir kısmı artık bilgisayar sayesinde tek tuşla yapılmaktadır. İnsansız hava aracı (İHA) bilgisayar sayesinde komuta edilmektedir. Eskiden muayene olmak için hastaneye gidip sıra almak gerekirken, günümüzde bu işlem bilgisayar sayesinde yapılmaktadır. Kullanım tercihine göre yarar ve zarar teşkil eden bu cihazlar her ne olursa olsun insan için paha biçilmez bir aygıttır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?