Araç Takip Sistemi: Gps Topu

0
2
araç takip sistemi

Polis ile suçlu arasındaki takiplerin çoğunda hem emniyet güçlerine hem de çevredeki masum insanlara çok büyük zararlar verebileceği apaçık ortadır. Bu sorunun en aza indirgenmesi için bazı çalışmalar yürütülmektedir. Daha güvenli, ekonomik ve teknoloji odaklı çözümler üretilmeye çalışılmaktadır. Bunlardan biri ise StarChase firması tarafından geliştirilen Gps Topu sistemidir. Bu sistem bir araç takip teknolojisidir.

Sistemin başlıca ekipmanları; gps topu, fırlatıcı, kontrol paneli ve takibin yapılacağı web tabanlı harita programıdır. Bu ekipmanlar şu şekilde özetlenebilir;

  • Gps Topu

Gps topunun ön kısmında yapıştırıcı bulunmaktadır. Bu sayede takip edilen aracın istenilen yerine top yapıştırılabiliyor.gps topu

  • Fırlatıcı

Polis aracının panjur ızgarasındaki fırlatıcı, basınçlı ve lazerlidir. Lazer, gps topunun fırlatılacağı hedefe nişanlamak için tasarlanmıştır.

  • Kontrol Paneli

Kontrol paneli takip sırasında topun hedefe fırlatılmasını yönetir. Bu sistemi kontrol eden panel ise araç göğsüne yerleştirilir.

araç takip sistemi kontrol paneliSistemin çalışma prensibi gayet basit olup şu şekilde açıklanabilir;
Takip edilmek istenen araca, izleme esnasında, fırlatıcı sistemden gps topu atılır. Topun yapıştırıldığı aracın ne zaman nerede olduğu gps topundaki vericinin gönderdiği sinyallerle gerçek zamanlı olarak bir program üzerinden görülebilir. İzlemenin yapıldığı program, güvenli ve web tabanlı bir harita programıdır. İzlenen aracın konumu, uygun bir anda çevredeki en yakın kolluk güçlerine iletilerek suçlunun tutuklanması sağlanır. Bu sayede çevreye ve insanlara zarar vermeden hayatı tehlikeye sokmadan suçluların yakalanması sağlanmış olur.
Ek olarak, bu sistem şu sıralar Amerika’nın Iowa ve Florida eyaletlerinde kullanılmakta olup saatte 160 kilometreyi aşan hızlarda başarıyla uygulanmaktadır. Ayrıca her araç için maliyeti 5000 $ civarıdır.

Kaynaklar ;

  • policeone.com/police-products/Pursuit-Management-Technology/articles/8690786-StarChase-system-helps-Mo-officers-cut-down-on-pursuits
  • starchase.com
  • cnet.com/news/police-firing-gps-tracking-bullets-at-cars-during-chases

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.