Sanayi Devriminin Sonuçları Nelerdir

1552
Sanayi Devrimi

Sanayi devriminin sonuçları nelerdir sorusunun cevabını vermek için sayfalarca yazı yazılabilir ancak bunların bazısı ya laf kalabalığı ile dolu olmaktadır ya da konu dışında olan bilgilerin dâhil edilmesidir. Bu soruya net bir cevap vermek maksadıyla düşüncelerimi bu makaleye aktarma ihtiyacı duydum ve kendi bilgilerim ile yazmaya çalışacağım.

Endüstri Devriminin sonuçları nelerdir? Bu soruya cevap vermeden önce Endüstri Devriminden önceki dönemi ele almak gerekmektedir. Endüstri Devrimi öncesinde el gücü hâkimdi ve seri üretim yoktu. Böylece gelişmek ve kalkınmak çok yavaş bir şekilde gerçekleşiyordu. Buna ek olarak da sermaye aktarımı hayvanlar ile yapıldığından uzak yerdeki sermayenin üretim bölgesine aktarımı haftalar aylar alıyordu.

Sanayi Devriminin Sonuçları NelerdirBöylece yol masrafı ve aradaki komisyonlar ile birlikte hammadde maliyetleri yüksek oluyordu. Bu maliyete çalıştırılan işçi sayısının fazla olması ile birlikte işçi giderlerinin de eklenmesi ile maliyetler iyice artıyordu. Endüstri Devrimi ile birlikte buharlı trenler icat edildi ve ulaşım masrafları düşürüldü ayrıca iş gücünün yerini makinalar aldığı için işçi masrafları da azalmıştır.

Endüstri Devriminin sonuçları nelerdir? Sorusunun cevaplarını toparlayacak olursak üç kategori açmamız gerekir. İlk olarak Endüstri Devrimi ile birlikte buharlı trenler ile birlikte ulaşım masrafları azaltılmıştır ve hammaddenin üretim bölgesine ulaşma süresi azaltılmış böylece üretim hızı artmıştır. Diğer konu ise işgücünün yerini makinaların alması ile birlikte işgücüne bağlılık azalmış ve seri üretime geçilmiştir.

Sanayi Devriminin Sonuçları

Böylelikle aynı miktarda üretim daha az sayıda işçi ile yapılmaya başlanmıştır. Son konu ise birim zamanda üretimin artmasıdır. Makinalar ile birlikte birim zamanda işçilerin yaptığı işlerden daha fazla miktarda üretim yapıldı ve böylece fabrikalar daha fazla üretim yaptılar, daha fazla satış yaptılar, maliyetleri aynı kaldı ve daha fazla kar elde ettiler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.