Balmumu Nedir

Mum üretim süreci, bahçelerde veya ormanlarda bulunan parlak renkli çiçeklerle arıların çekiciliği ile başlar. Arılar polen ve nektar üretmek için bu çiçekleri ararlar. Nektarın çoğu şeker açısından düşüktür, bal arıları, yüksek şeker balına dönüştürülür, bu nektarların bazıları mum yapımında kullanılır. Arı kolonileri balmumu olmadan yaşayamazlar. Böylece koloninin devamlılığı sağlanır. Arılar, bal peteğinin içine girmeyen balları dikkatlice yerleştirirler.

balmumu

Bu tarak altıgen bir silindirdir ve önce yan yana, ardından birbiri ardına inşa edilmiştir. Arılar bal ve polenleri bu peteklerde saklarlar. Aynı zamanda, bu petek arıların gençlerini yetiştirdiği yerdir. İşçi arılar topladıkları nektar ile kovana döndüklerinde mum yapmaktan sorumlu olan arıya verirler. Bu arılar bal ve bal yer ve bu içerikleri üretmek için vücutlarında işlerler. Genel olarak, arılar bir birim mum üretmek için 6 ila 8 birim bal tüketirler.

Balmumu Nerede Nasıl Kullanılır?

1. Balmumu Dudak Kremi

Bu doğal ürünle kışın dudaklarınızı nemli tutabilirsiniz. Bunu yapmak da çok kolaydır. Düşük bir sıcaklıkta kaynar su üzerine konabilen bir kabın (bain-marie) içinde 30 g balmumu çözün.

balmumu krem

Sonra bir çay kaşığı çiğ bal, 60 gram doğal soğuk zeytinyağı ve 60 gram organik keten tohumu yağı ekleyin ve 1-2 dakika karıştırın. Karışıma biraz tat vermek için, nane yapısından 20 damla ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı alevden çıkarın ve bir dudak nemlendirme kalıbına dökün.

2. Cilt Nemlendirici

Cildinizin doğal nemini balmumu ile koruyabilirsiniz. Ayrıca kuru, yıpranmış ve çatlamış cildi iyileştirmek için bir antioksidan olan E vitamini ekleyebilirsiniz. Bunun için, 30 gram balmumuna 120 gram organik tatlı badem yağı ekleyin ve kaynar suyla (çift kazan) eritin.

Benim marie’den çıkardıktan sonra, 60 gram distile su ekleyin ve iyice karıştırın. Daha sonra 10 damla E vitamini yağı ve 10 damla lavanta özü yağı karışıma ekleyin. Yağı ilave ettikten sonra, karışımı soğuk olana kadar sürekli karıştırın. Daha sonra farklı bir kaba dökün.

balmumu mum

3. Balmumu içinde

Mum damlacıklarını rahatsız etmeden evinizde bir atmosfer yaratın ve mum mumu ile kolayca zehirli gazları boşaltın. Ve bu mumlar yandığında, balın tatlı aroması yayılır. Tek ihtiyacınız olan bir mum yaprağı, bir fitil, keskin bir bıçak ve güvenli bir kesme tahtası.

İlginizi çekebilir: arıcılık nasıl yapılır

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

1 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?