Android vs ios

Başlıktan da anlayacağınız üzere aklımıza ilk gelen akıllı telefonlar ve tabletlerdir. Ve bu akıllı cihazların birer işletim sistemi bulunmakta. Bunlardan birisi genel olarak kullanımı yayın olan cihazlarda bulunan Android işletim sistemi.

Android; Google ve Open Handset Alliance tarafından, mobil cihazlar için geliştirilmekte olan, Linux tabanlı özgür ve ücretsiz bir işletim sistemidir. Ücretsiz olmasının sebebi ise, bir çok marka tarafından kullanılması ve bu sayede reklamlarını daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamaktadır. Ve Android’in desteklenen uygulama uzantısı “.apk”dır. Uygulamaları için ise Google Play Store mağazası bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Android işletim sistemi uygulamalarının çeşitli sitelerden indirilebilmesi hakkımız da vardır.

Bir diğerine IOS’a bakacak olursak; Apple’ın başlangıçta iPhone için geliştirdiği ancak daha sonra iPod touch ve iPad’de de kullanılan mobil işletim sistemidir. iOS işletim sistemi yapısı nedeniyle Apple App Store ve İtunes dışında hiçbir yerden uygulama yüklenemez.

Şimdi de dilerseniz ikisini karşılatırarak devam edelim. Android Unix-benzeri bir işletim sistemi ailesine mevcutken İOS Mac OS X/Unix tipi bir aileye mevcut. Yukarıda da belirttiğim gibi İOS uygulama mağazasına App Store adını verirken, Google Android Market adını tercih ediyor. Hangi dillerle programlandıklarına bakalım bir de İOS; C, C++, Objective-C ile programlanırken Android ise ara katman yazılımı, kütüphaneler ve API C diliyle yazılmıştır. Uygulama yazılımları Java ile geliştiriyor.

Başka bir yönden bakacak olursak Android açık bir sisteme sahipken İOS kapalı bir sisteme sahip. Peki bu açık ve kapalı sistem ne anlama geliyor? İOS sadece Apple tarafından üretilen cihazlarda kullanılır. Android ise birçok üretici tarafından kullanılan ya da kişiselleştirilip kullanılan bir işletim sistemidir. Android beş katmandan oluşmakta bunlar;

 1. Çekirdek
 2. Android Runtime
 3. Kütüphaneler
 4. Uygulama çatısı
 5. Uygulama katmanı

iOS ise 4 katman bulundurmaktadır:

 1. Core OS tabakası
 2. Core Servisleri tabakası
 3. Medya tabakası
 4. Cocoa Touch tabakası.

İOS ve Android’i temel özellikleriyle karşılaştırmış olduk.

Peki siz bir cihaz alacak olsanız hangisini alırdınız? Gelin bunlara objektif bir şekilde bakalım. Öncelikle dış görünüş her zaman her kullanıcı için önemli bir özellik olmuştur. Kıyaslama yaparsakta Android’in birden fazla markada onlarca modelde cihazı var, renk, incelik, hafiflik vs. İOS’ta ise seçeneğimiz oldukça kısıtlı. Film izlemeyi, müzik dinlemeyi sevenler içinse İOS’ta iTunes bulundurmak zorundayız. Çünkü iTunes müzik, video ve uygulama gibi içerikleri yükleyebildiğimiz, çok önemli bir programdır.

Android’te ise hiçbir programa gerek duymadan yükleme avantajımız var. Ve tabi ki hızı, kasmaması bizim için çok önemli, İOS’ta ram ve işlemcileri android telefona göre daha düşüktür. Ram ve işlemcilerde bizim donanım özelliklerimizi belirler bu yüzden düşük donanım yüksek performans her zaman tercihimizlerimiz arasında. İOS’ta bu özelliğiyle donanımdan tasarruf sağlar. Son olarak fiyat bakımından karşılaştıracak olursak Android birçok marka da çeşitli modellerde kullanıldığı için İOS’a göre daha az can yakıcı ve tabi ki İOS Apple’a özel olduğundan maliyeti biraz fazla. Yine de tercih size kalıyor.

Bahar ÜSTÜNYER
Bahar ÜSTÜNYER
Afyon Kocatepe Üniversitesi Mekatronik MÜhendisliği 2. sınıf öğrencisiyim.Öğrenmekte olduğum şeyleri keyifle size aktaracağım.

10 Yorum

 1. IOS ne zaman linux tabanlı olmuş? Androidde widget sistemi yavaşlatıyorsa, widgetları kapatırsın, sayfadan silersin olur biter. hiç doğru verilere dayalı bir yazı olmamış.

  • IOS Linux çekirdeğine sahip bir işletim sistemidir. Bilmediğiniz konular hakkında keskin yorumlar yapmayınız. IOS aynı zamanda OS X te linux (Debian) Çekirdeğine sahiptir.

   • Ney debian mı ,
    Dayı Debian, Linux işletim sistemi çekirdeğini kullanan bir işletim sistemi.
    Linux ile Unix ayni şey degil.
    Mac OS ise Unix tabanlı bir işletim sistemi. IOS de öyle. Ve bunların Debian Linux işletim sistemi ile alakası yok. Çok cahilce olmuş.

 2. Linux tabanlı olmaması hakkındaki uyarınız için teşekkürler ,bir hata olmuş.Android’in de yavaşlaması konusunda widgeti kullanmazsak onun widget olmasının bir anlamı kalmaz bence.Ve her iki işletim sistemine de baktığımız da sayfaları kapattığımızda temizlenmiş ve hızlanmış olur . Tekrar teşekkür ederim .

 3. Eksik bilgiler içeren bir yazı olmuş. widget olayı Android in değil üzerine kurulan romanın özelliğidir. örneğin Huawei ya da xiaomi firmasının arayüzleri tek ekrandır. ios gibidir. şiddetle bir mi5 incelemenizi ve yazınızın insanları hatalı yönlendirdiğini öğrenmenizi isterim. ayrıca ios linux değil unix tabanının.

 4. Google’nin de bir arama motoru olduğunu, Bu sistemi geliştirilen asıl amacının insanlar hakkında sınırsız veriyo sahip olduğunu düşünüyorum ve buna inanıyorum. Google, Android sistemini tamamen insanları fişleyip, Sürekli olarak bizim konumumuzdan, aradığımız terimlerden, kullandığımız uygulamalardan veriler elde edip bunu diğer şahıslara satarak para kazanan bir şirket. Android denilen lanet sistem, güvenilir değil. Benim her türlü adımımı takip edip bu verileri üçüncü şahıslara satarak para kazandırmak için üretilmiş koca bir dolandırıcılık tuzağı…

 5. İosu gömmek üzere yazılmış bir yazı. Her iki işletim sistemini de kullandığım telefonlarım var. Androidde samsung note5 iosda iphone 7 kullanıyorum. Soylediğiniz gibi iosda müzik dinlemek ve film izlemek hiç te zor değil itunesede ihtiyacınız yok. Vlc player yükleyip istediğim filmi ve müziği iphoneme atıp izliyorum ve dinliyorum. İşletim sistemleri arasında kullanım bakımından mutlaka farklılıklar vardır. Ama burada en önemli konu stabilite dir. İosun verdiği güven ve stabiliteyi android vermekten çok uzak şuanda. Evet android pek çok marka tarafından kullanılıyor bir pazar payıda var yadsınamaz. Ama mesela çakma telefon piyasasıda kullanıyor bu pazarı. Samsung note 7 nin birebir çakması var anlayamıyorsunuz bile farkı. Yelefondan anlayan birisi kurcalarsa anlıyor. Ama iphonenin çakması yok neden çünkü iosu apple marka cihazların dışında bir cihaza yükleyemiyorsunuz. Android bunun önüne geçtiğinde ve stabilite ile güvenliği sağladığında zaten iosu katlar ama şu durumda zor.

 6. Taraflı bir makale olmuş, adeta apple yi eleştirme niyeti güdülmüş, windows vs ios diye bir makale yazsaydınız, daha mantıklı olurdu, android gibi hantal ve sorunlu bir işletim sistemini ios gibi gelişmiş bir altyapıyla kıyaslamak bence anlamsız, Cihazlardan bahsetmiyoruz işletim sistemlerinden bahsediyoruz, ios ta linux temelli dir lakin çekirdekte çok fazla değişiklik yapmış apple firması android ise çakma bir linux surumudur. Linuxu yaygınlaştırmak adına önemli işler yapmıştır. sonradan geliştirmeler yapılmıştır, kategorisinde son derece başarılı olmuştur. lakin bu onu ios ile kıyasalanacak bir işletim sistemi yapmaz. Microsoft Windows Phone işletim sistemini ios ile kıyaslayabilirsiniz, mağzasında içerik olmayabilir yada tercih edilmiyor olabilir ama sistem açısından bakıldığından ios ile kıyaslanabilir diye düşünüyorum.

 7. Kesinlikle taraflı bir yazı değildir ,sadece bazı özellikler karşılaştırıldığında alıcıya göre avantajlı avantajsız olan durumlardan bahsedilmiştir.Ve İOS un her zaman özel bir isletim sistemi olduğunu düşünüyorum.İOS ile Android in karşılaştırılmasına gelince de , akıllı cihazlar da piyasa da en çok kullanılan işletim sistemleri olduğu için tercih ettim .Yorumlar için sağ olun.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar