Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

754
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Toplumun, sanayi toplumundan bilgi toplumuna dönüştüğü şu dönemde, gelişen teknoloji ve bu teknolojiler konusunda bilgi sahibi olunması büyük önem taşımaktadır. Her gün gelişen teknoloji, özellikle bilgisayar ve internet alanında önemli değişim ve yenilikler sunmaktadır. Günümüzde, artık her şey bilgisayarlar ve teknoloji sayesinde kolaylıkla ilerlemekte ve teknoloji, dünyaya hakim olmaktadır. Bir ülkede, teknoloji gelişmişse o ülke sürekli gelişme gösterme imkanına sahiptir. Bu nedenle, yeni nesillere bilgisayarı ve yeni gelişen teknolojileri öğretmek önem kazanmış ve bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümü açılmıştır.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenlerinin Görevleri Nelerdir?

Bu bölümden mezun olmuş bir kişi, artık bir öğretmen adayı durumuna gelir. Bu nedenle, kendi branşının yanı sıra öğrencilere nasıl davranacağını ve dersleri nasıl yöneteceğini de bilmesi gerekmektedir. Bu durum göz önüne alınarak bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenlerinin görevleri şöyle sıralanabilir:

  • Pedagojik eğitimini iyi kullanarak, öğrencilerle iyi bir şekilde iletişim kurabilmek,
  • Öğrencilerin sorularından ve sorunlarından anlayabilmek,
  • Sabırlı ve disiplinli olmak,
  • Bilgisayar tasarımları, bilgisayarın temel programları, bilgisayar yazılımları gibi birçok konuda bilgi sahibi olabilmek ve bunları doğru bir şekilde öğrencilere aktarabilmek,
  • Sürekli gelişen ve değişen teknolojilere ayak uydurarak, yeniliklerden haberdar olup kendini devamlı geliştirmek ve öğrencilere en güncel bilgileri aktarmak.

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği nedir

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenleri Neler Yapabilir?

Günümüzün gözde mesleklerinden bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümünden mezun olan kişiler MEB’e bağlı devlet okulları veya özel okullarda öğretmenliğin yanı sıra danışman, sınav ve değerlendirme uzmanı, eğitim program danışmanı gibi statülerde görev alabilmektedir. Aynı zamanda üniversitelerin bu bölümlerinde, istek olursa buna bağlı olarak akademisyenlik de yapabilmektedirler. Donanım konusunda uzmanlaşarak sistem ağı kurup bu ağın yönetimini yapabilmekte ve bunlara dair gerekli müdahaleleri de yapabilmektedirler. Buna bağlı olarak tasarım ve düzenleme işlemleri de yapabilmektedirler.

Tüm bu vasıflarla, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümü, birçok alanda aranan ve tercih edilen kişiler yetiştirmektedir. Teknoloji her geçen gün arttığından, bu meslekle ilgili donanıma sahip insan bulma ihtiyacı da artmakta ve bu durum da, bu mesleği günümüzün popüler mesleklerinden biri haline getirmektedir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.