Ana Sayfa Sağlık Bipolar Tedavi Sürecinde Yapılması Gerekenler

Bipolar Tedavi Sürecinde Yapılması Gerekenler

Bipolar bozukluk tedavisi sürecinde öncelikle yapılması gereken temel eylemleri sıralayacak olursak:

Bipolar

1. Sigara, nargile, uyuşturucu içilmemeli, içilen ortamlarda bulunulmamalı, içiyorsanız bırakmalısınız, sigara size anksiyete ve gerginlikten başka hiçbir şey getirmeyecek, sigara önce anksiyete hissettirir, bir nefes sonrası da hissettirdiği anksiyeteyi siler atar, siz ve hastalığınız için eşsiz bir tuzaktır.

2. Alkol kesinlikle alınmamalı. Duygu durumunuzu ve dengenizi bozan bir başka madde de alkoldür. Depresif fazda madde kullanımı ihtiyacı artacaktır, kontrolünüzü kaybetmeyin.

3. Uyku düzeninizi bozacak her türlü eylemden kaçının, uzun süreli uykusuzluklar size çok kötü gelecektir, manik krize girme ihtimaliniz çok yüksek olacaktır.

4. Kullandığınız ilaçlar iştahınızı açacak, size kilo aldıracaktır ve kilo sizi daha da hasta yapacaktır. Kilo yüzünden kendinizi hantal, işe yaramaz, depresif hissedebilirsiniz ve bu duygu dengenizi bozacaktır. Tedavi sürecinde sporu hayatınızdan eksik etmeyin. Spor size nedensiz bir iyilik hali verecektir.

Bipolar Tedavi

5. İnternette fazla vakit geçirmemeye çalışın, mümkünse sosyal hesaplarınızı kısıtlayın ya da kapatın, gerçek ilişkiler kurmaya, gerçekliğin peşinde olmaya çalışın.

6. Boş vakitlerinizi faydalı işlere harcayın, örn. sosyal sorumluluk projeleri, mesleğinizle ilgili araştırmalar ve çalışmalar, bahçe ya da tarım işleri, sportif faaliyetler, fotoğrafçılık, yeni bir dil öğrenmek, vb.

7. İç sesinize kulak vermeyi unutmayın, tedavi sürecinde iç sesiniz size doğru eylemlerde bulunmayı öğütleyecektir ve sizi kontrol altında tutacaktır. İç sesiniz en büyük rehberinizdir.

8. Profesyonel iş yaşamına bir yerden adım atın ve kişiliğine, yeteneklerinize uygun, mutlu olabileceğiniz bir alanda çalışmaya gayret edin.

9. Ve son olarak ne olursa olsun sosyal yaşamdan kopmayın, her an çevrenizde en az bir dostunuz olsun ve onu kaybetmemek için tedavinize özen gösterin.

Bipolar bozuklukla mücadele ve başa çıkma ve her şeyden önemlisi de tedavi sonrası bu hastalığa bir daha yakalanmamak için izlenecek yolları biraz daha açacak olursak…

Bira, yemek, meth (uyuşturucu) kullanımı, uyarıcılar, enerji içecekleri, video oyunları, korunmasız seks, kötü ilişkiler, takıntılı internet gezintileri, sigara içmek, dövme yaptırmak, para harcamak, çılgınlık yapmak, ekstazi kullanmak, hap kullanmak, ağır hap kullanımı, yeni ayakkabılar, yeni aşklar, bebek sahibi olmak, cipsler, şans oyunları, takıntılı arkadaşlıklar, abur cubur, kafein, yeni ruj, esrar, yeni saç stili, ağır likör, parti, kavga, yeni ev/oda arkadaşı, yeni bir şehre taşınmak, kurmaca futbol, iyi ve hayatta hissettirecek bir şeyler… Herhangi bir şey bulmak!

Bipolar bozukluk

Yukarıda sayılan bütün bu şeyler bipolar hastasını daha çok hasta etmekten başka bir şeye yaramayacaktır, eğer sizin de böyle bir listeniz varsa hemen bütün bunları yapmayı bir an önce bırakmalısınız. Bırakmalısınız ki daha iyi hissedesiniz.

Hepimiz biliyoruz ki bu saydığım şeylerle bu hastalığı yenmeye çalışmak zekice bir şey değil. Bunun ileri görüşlülükle alakası yok, bu geleceğimiz için hiç de iyi bir yol değil. Fakat bir hastalık size ölümü düşündürüyorsa, normal bir insan gibi hissedebilmek için bir külah dondurmadan bir ısırık almayı ya da internette sağlıksız bir şekilde vakit öldürmeyi daha mantıklı bir alternatif gibi algılıyoruz. Bütün bunları ne kadar derece hayatımızdan çıkartıp yerine yeni alışkanlıklar ve uygulamalar koyarsak o derece stabil bir hayat sürer ve iyileşme sürecimizi daha çabuk tamamlayabiliriz.

İşte tam bu noktada size daha detaylı bir liste hazırlamak gerekiyordu, açık açık söylemek gerekirse bu liste kolay uygulanabilir maddelerden oluşmuyor ancak sonuçları açısından uyulmaya değer uygulamalar içeriyor. İşte o meşhur liste:

 • Dengeli ilişkiler
 • Hayvan beslemek
 • Daha iyi besin tercihleri
 • Planlı bir seyahate çıkmak
 • Sevebileceğin bir işte çalışmak
 • Sizi önemseyen insanların maddi desteği
 • Aile
 • Yeni bir dil öğrenme
 • Dengeli insanlarla işbirliği yapma
 • Kendini sanata yönlendirme, sanatla donatma
 • Fotoğrafçılıkla uğraşma
 • Yazmak, yazmak ve yazmak
 • Kendini izole etmek yerine evet demeyi öğrenmek
 • Bipolar bozuklukla ilgili haber ve bilim sitelerini takip etmek
 • Ruhçuluk ve gizem konularıyla uğraşma, maneviyata yönelme
 • Kişisel gelişim yayınlarını okuma
 • Hasta hissettiğiniz zamanlar kendiniz gibi aynı dertten müzdarip insanlarla temasa geçin
 • Yazımın başında bahsettiğim size zarar verecek eylemler dışında, kendinize bir faaliyet bulun
 • Umut edin ve ne olursa olsun umut etmeye devam edin
 • Kendinizi hayatta ileriye taşıyabilecek bir hamle yapın
 • Hastalığınızı daha kötüye götürmeyecek tarzda bir inanca sahip olun
 • Hastalandığınızda ve hedeflerinizin gerisinde kaldığınızda kendinizi suçlayıp yüklenmeyin.

Siz de benim gibi bir liste oluşturabilirsiniz ve göreceksiniz ki o bütün bu hastalıkla başa çıkmak için yaptığınız yanlışlar listesinden daha kısa bir listeye kavuşacaksınız.

İnançla ve sağlıkla kalın!.

arıcılık malzemeleri
Utkay Nesim Gögebakan
Utkay Nesim Gögebakan
Bursa Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Uluslararası Ekonomi Politikası yüksek lisans mezunudur. Atılım Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği lisans bölümünden mezun olan Utkay Nesim Gögebakan, kısa bir süre makina sektöründe çalıştıktan sonra, otomotiv sektörüne geçiş yaparak sırasıyla Proje Mühendisliği, Yalın Üretim Mühendisliği, Müşteri Kalite Mühendisliği görevlerini yürütmüştür. Güncel olarak bir süredir Tedarikçi Kalite Yönetimi alanında teorik ve pratik düzeyde çalışmalar yürüten Gögebakan'ın uzmanlık alanları tedarikçi ilişkileri yönetimi, tedarikçi kalite yönetimi, birinci - ikinci taraf süreç denetimi ve outsource proje yönetimidir. Yazarın "Efficient Supplier Quality Management And Portal Usage In Supplier Relations: A Case Of vSRM" adıyla Turkish Journal Of Marketing' de yayınlanmış bir makalesi ve Ekin Yayınevi'nden satışa sunulan "Tedarikçi İlişkileri Yönetimi ve Uygulamaları" adında yayınlanmış bir kitabı bulunmaktadır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Savaş Yönetim Sistemi

Yüzlerce yıldır süregelen harplerin galibini belirleyen en kritik unsur karar alıcılar olmuştur. En kritik zamanlarda yapılan doğru hamleler savaş kazandırmış, yanlış hamleler ise Milletlerin...

Bipolar Tedavisi Hakkında Bazı Araştırmalar

Bu makalemde bipolar bozukluk hakkında üç farklı araştırma konusuna kısa kısa değineceğim, umarım sizler için bir solukta okuyabileceğiniz faydalı bir makale olur. Konu başlıkları...

Görüntü İşleme Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Görüntü İşleme; elde edilmiş görüntü sinyallerinin, belirli işlemlerden geçerek yeniden yapılandırılması anlamına gelir. Görüntü işlemenin temelinde pixel değerleri ile işlemler yaparak, görüntüyü daha işlevsel...

ASHRAE Derneğinin Görevleri Nelerdir

ASHRAE; Amerikan Isıtma, Soğutma ve Havalandırma Mühendisleri Derneği, ısıtma, havalandırma, klima ve soğutma sistemleri tasarım ve inşasını ilerletmek isteyen Amerikanın profesyonel bir derneğidir. ASHRAE'nin...

Mühendislik Maaşları

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Maaşları

Fizik tedavi ve rehabilitasyon maaşları ve iş imkanlarının geniş olmasından dolayı sayısal öğrencileri arasında oldukça tercih edilen bir bölümdür. Eğitim 4 yıllık lisans programı...

Akademisyen Maaşları

Akademisyen maaşları üniversitenin akademisyen ile yapmış olduğu özel anlaşmalara da bağlı olarak değişebilir. Akademisyen dediğimiz de öğretim görevlileri, uzmanlar, müfettişler asistanlar, doçent ve Prof....

Acil Tıp Teknisyeni Maaşları

Bu yazımda acil tıp teknisyeni maaşları hakkında bilgilendireceğim. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kaza geçirmiş hastalara fiziki veya ruhen destekleyici ilk müdahaleyi yaparak, hastaneye yetiştirilmesinde önemli...

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizler için araştırdığımız bilgileri sunacağız. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, bilişim teknolojileri, proje tasarımı, test ve...