Bitcoin Nedir

Teknoloji geliştiği sürece birçok alanı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Sanal gerçeklik, online oyunlar ve artırılmış gerçeklik gibi sanal dünyanın gerçek dünyayı etkilediği bugünlerde aslında eski olan ama bugünler ciddi değer kazanan “bitcoin” den kısaca bahsedeceğim. Bitcoin bir çeşit sanal para birimi olup özellikle deep web ortamında daha çok yaygın olsa da bu para birimi artık günümüzde de kullanılmaya başlandı. Günümüzde 1 Bitcoin = $6.374,45 / 24.183,39 TL’ ye eşit bu da sanal para birimi olan Bitcoin’in ilerleyen günlerde ne kadar çok değer kazanacağını gösteriyor.

bitcoin nedir

Bitcoin

Tamamen dijital olan bu yeni para birimi bir çeşit ödeme yöntemi olup şifreli bir yapıya sahiptir. Günümüzde kullanılan para birimleri gibi herhangi bir merkez bankasına veya merkezi bir yönetime bağlı olmayıp kullanıcılar tarafından yönlendirilir.

bm-institute

Bitcoin Kim Tarafından Oluşturuldu?

Bitcoin, 1998 yılında bilgisayar mühendisi olan Wei Dai tarafından “şifreli para (cryptocurrency)” olarak tanımlanmıştır. Wei Dai, şifrepunk (toplumsal ve siyasal değişimin araçları olan şifreyazım (kriptografı) ve benzer yöntemler kullanmayı savunan kişi) bilinen en ünlü yaratıcısı ve Crypto++ geliştiricisi olarak bilinir. Merkezi otorite veya yönetime bağlı olmadan işlemleri kriptografi kullanılarak yapılabileceğini savunmuştur. Bitcoin’in teknik olarak ilk ortaya çıkışı ve yukarıda anlatılan konsepte uygun şekle getiren ise Satoshi Nakamoto dur. Bir sene bu konu üzerinde çalıştıktan sonra projenin geliştirilmesi için konuyu diğer geliştiricilere paslayıp nedensiz bir şekilde ayrılmıştır. Bitcoin açık kaynak koda sahiptir ve herkes tarafından geliştirilebilir olarak kullanılmaktadır.

siber güvenlik

Bitcoin Nasıl Çalışıyor

Bitcoin Nasıl Çalışıyor?

Basitçe anlatmak gerekirse mobil uygulamalardan veya bilgisayar programlarından daha fazlası olmayıp kullanıcılara ait bitcoin hesapları oluyor ve bu hesaplardan alışveriş yapılıyor. Blok zincir olarak tanımlanan bir sistem üzerinde kullanıcıların işlemleri yapılıyor ve kayıt altında tutuluyor. Sistemin güvenliği ise dijital imza yolu ile sağlanıyor. İşlemler zincirin içerisine paketleniyor ve daha sonra bu kriptografi sistem tarafından doğrulanıyor. Ama bu demek olmuyor ki zayıf noktası yoktur, benim şahsi görüşüm her kodun veya yazılımın bir zayıf noktası vardır.

Günümüzde birçok restaurant, market, e-ticaret gibi alanlarda bitcoin kullanılıyor. Bitcoin geçtiğimiz Nisan ayı sonu ile 20 milyar doları aşmıştır. İlerleyen yıllarda sanırım ekonomiye farklı bir boyut getirecek ve belki de gerçek paraya ihtiyacımız olmadan bütün işlerimizi dijital para aracılığı ile yapacağız.

Referans;

bitcoin.org/en/faq#what-is-bitcoin

arıcılık malzemeleri
Kürşat Kılıç
Kürşat Kılıç
Bilim,teknoloji ve mühendislikte her konuya meraklı ve yabancı popüler bilim sayfalarından haberleri ve makaleleri Türkçe'ye kazandırıyor. Öğrenme felsefesi eager to learn olan Kürşat KILIÇ'ın eğitim aldığı alan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Maden Mühendisliği olup eğitimine İtalya'da bulunan Politecnico Di Torino da Master düzeyinde devam edecek.

4 Yorum

 1. Selam,
  Merak ettiğim ve içinden pek çıkamadığım bir konu.
  Bitcoin kötü amaçlara hizmet edebilecek bir sistem olarak görüyorum.
  Gerekliliğinin de olduğuna inanıyorum.
  Ekonomik zorlukların arttığı bir dünyada kendi para birimini yaratıp vergi , işlem ,transfer …gibi ücret bağının olmamasını kısmi olarak destekliyorum.
  Çin , Rusya , Japon , AB bankaları , ABD , hatta fed bile bu konuda girişim açıklamaları içinde.
  Bizden ise Yapı Kredinin ABD’nin silikon vadisinde böyle bir Ar-Ge girişimi yönünde küçük bir yazı okumuştum. İran bile alt yapı çalışması başlatmış. Sanırım bizde PTT ye böyle bir yetki verilmişti. Neyse..
  Bu para birimlerinin borsası ve borsa işlemi yapması dahi var.
  Kısaca basit bir sanal para oluşumu için ilk adımın cüzdan oluşturmak olduğu görülüyor.
  Okuduğum sayfa linklerini de buraya doldurmak istemiyorum.
  Ben gibi ilgi duyan zaten araştırmasını yapıyordur.
  Bu konuda ki fikrimi hayat geçirme yolları arıyorum da ..
  Önerisi veya tavsiyenizi duymayı çok isterim.

  • Matrix yorumun için teşekkür ederim. Bitcoin yazıda da olduğu gibi açık kaynak kodlu bir yazılım herkesin geliştirmesine açık sende kendi kriptografini oluşturabilirsin veya bitcoin’in resmi sitesinden eğer maddi durumun yatırım yapmaya uygunsa bitcoin alarak yatırım yapabilirsin ama yinede yatırım konusunda acele edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sanal dünyada ne olup biteceği belli olmaz her ülke kendi sanal parasını üretmeye giderse şuan nasıl her ülkenin para birimi varsa bunu sanal ortama da taşıyabilirler böylece eldeki bitcoinler boşa gidebilir.

   • Merhaba Kürşat Bey,
    İlgi ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
    Kripto paranın değeri bile para ile ölçülüyor.
    Bu kaldıraç sisteminin bir versiyon uygulaması. Parasal genişleme politikasının da. Vergilerden kaçma , kara para aklama , … gibi gibi Devlet kontrol ve denetimlerinden çıkma. Tek çerçeve bir konu değil.
    Bu kapsamda da asla sanal para birimine para vererek yatırım yapmam.
    Evet kendi Kriptografimi yaratmayı istiyorum. Maalesef bu konuda maddi ve teknolojik alt yapı dizaynı konusunda yeterli değilim. Her şeyi bilmem de mümkün değil.
    Edinilen bilginin S.W.O.T. analizleri ve uygulamaları üzerine yürütülen akıl testi.
    Bu farklılığı uyarlama konusunda izlenmesi gereken yolun zihin haritasını oluşturdum. Okuduğum kadarı ile sanal para çeşidi veya sayısı 750’nin üzerinde.
    Hatta bunun kat ve kat üstünde zaten uygulamada mevcut.
    Söylediğiniz gibi her ülke kendi para birimini oluşturmaya giderse üstelik bu da değil ülkeler yasak da getirebilir , ağır cezalarda uygulayabilir. paraya sahip olma kullanılabilirlik değeri tercih nedeni …. vs. gibi bir çok adımda söz konusu.
    Destek, hibe, teşvik veren kurum kuruluşlar gibi teknokent , startup , bir fikrin mi var , kuluçka , etohum…. gibi bir çok yapıyı da inceledim. Sponsorluk, yatırım/girişim ortaklığı , vakıflardan kredilere kadar .. Hepsi yatırımın maliyeti , geri dönüşü , getirisi işleyişi , gerekliliği , hangi çözümü sunduğu , patenti tescili var mı , çalışanları ,,,,,, gibi bir çok yapıyı dokuman olarak istiyorlar. Onlar da bunun yapılması için sana yardımcı olmaya çalışıyorlar. Neyse uzattım. Kısaca garaj şirketi gibi arkadaşlar bulup işe girişmek istedim.

    • Tekrar merhaba Matrix, bu konu hakkında heyecanını yazdığın yorumlardan görüyorum ve gerçekten daha ilk aşamada fikirlerini meydana getirmek için yeterli bile bence yazılım ve kodlama konusunda deneyimli arkadaşların varsa ilk önce onlarla bu konuyu görüş daha sonra detaylı bir şekilde araştırıp risk analizi yapmanda fayda çünkü yukarıda bahsettiğin gibi birçok dezavantajı var gibi ama denenebilir. Amazon da bu konu hakkında girişimlerde bulunacakmış yani Bitcoine karşı kendi kriptografik para birimini yapacakmış. Bunun gelişmeleri takip et belki sende kendi para birimini yapabilirsin.
     Şimdiden bol şanslar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol Yenilenebilir Enerji Teknolojileri arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Some Ethical Problems For Turkey

Examples of creating solutions to some of the ethical problems existing in Turkey, I wanted to share with you. I believe that we should...

Mühendislik Maaşları

Uçak Bakım Mühendisi Maaşları

Uçak bakım mühendisi ne iş yapar, nasıl uçak bakım mühendisi olunur? Sadece uçakların değil hava aracı olarak bilinen bütün araçların üretiminde, tasarlanmasında ve geliştirilmesinde...

Seramik Mühendisliği‎ Maaşları

Seramik mühendisi kimdir? Türkiye' de yeni bir bölüm olan seramik mühendisliği hakkında genel olarak verilebilecek tanımlama şu şekildedir. Seramik mühendisliğinin uzmanlık alanı evler, iş...

Jeoloji Mühendisliği Maaşları Ne Kadar

Günümüzde eğitimi verilen mühendislik dallarından bir tanesi de adını sık sık duyduğumuz jeoloji mühendisliğidir. Peki, ismini bu kadar duyduğumuz jeoloji mühendisliğinin çalışma sahaları nerelerdir?...

Bilgisayar Teknikeri Maaşları

Teknikerler, bulundukları kurumda her türlü donanım sorunları, internet bağlantıları, internet kurulumları, güncellemeler ve benzeri bilgi işlem sürecinde hizmet sağlayan teknik personel kadrosuna bağlı memurlar...