Boji (Bogie) Nedir

Bu yazımızda raylı sistem araçlarını kullanan yolcuların çok fazla farketmedikleri ancak bu araçlarda konfor ve güvenliği sağlayan raylı sistem araçlarının boji sistemlerini inceleyeceğiz.

Bojiyi tanımlayacak olursak:

Boji sistemleri raylı sistem araçlarında hareketi sağlayan ve aracın geri kalan kısmını taşıyan, raylı sistem araçlarının bir parçası olarak tanımlanabilir.

Boji sistemlerinin esas kullanım amaçları, uzunluğu fazla olan raylı sistem araçlarının kıvrımlı raylardan daha uyumlu bir geçiş yapmasını sağlamak, tekerlek aksı ile araç gövdesi arasındaki rijit bağları yok ederek araçta oluşacak titreşimleri sönümlemek ve sürüş konforunun artırılmasını sağlamaktır. Ayrıca bojiler sürüş kalitesini de sağlayan, raylarda daha az aşınmaya sebep olan, raylı sistem araçlarının kurplardan (demiryolu virajları) daha kolay ve hızlı bir şekilde derayman (raydan çıkma) olmadan hareket etmesini sağlayan sistemlerdir.

İlk düzenli yapıdaki boji 1893 yılında İngiliz Samson Fox tarafından geliştirilerek Kanada’da Victoria Demiryollarında kullanılmaya başlanmıştır. Bu yıldan itibaren teknolojik gelişmelerle doğru orantılı olarak boji sistemlerinde ihtiyaçları karşılayabilecek iyileştirmeler yapılmıştır.

boji sistemleri
1893 Yılında Samson Fox tarafından geliştirilen Fox tipi boji

Bojilerin Konumlandırılması

Bojiler içeriden ve dışarıdan olmak üzere iki şekilde aks kutusuna bağlanırlar. (Aks kutuları tekerlek aksları ile boji gövdesinin uyumlu çalışmasını sağlayan elemanlardır) Bojiler dışarıdan konumlandırmada aks yuvası ve boji gövde parçalarının tekerlek disklerinin dışında bulunurken, içeriden konumlandırmada ise tekerleklerin arasında bulunurlar. Ayrıca yolcu treni bojilerinde iki adet süspansiyon sistemi bulunurken, yük treni bojilerinde tek süspansiyon sistemi bulunur. Bunun amacı yolcu trenlerinde yoldan kaynaklanan titreşimlerin en aza indirgenmesi ve yol konforunun artırılmasıdır.

Bojileri sınıflandıracak olursak:

Bojiler çok çeşitli tasarımda oldukları için bojileri sınıflandırmak oldukça zordur ancak en basit hali ile işlevlerine göre taşıyıcı ve çekici, tasarımlarına göre ise klasik ve gelişmiş bojiler olarak sınıflandırılabilirler.

Klasik taşıyıcı bir boji; rijit bir iskelet, rijit tekerlek setleri ve boji iskeleti ile aks kutusu arasına yerleştirilmiş birincil süspansiyondan oluşur. İkincil süspansiyon sistemleri ise boji iskeleti ve bolster(yatak) arasına yerleştirilen 2 hava yayı, 2 yanal darbe engelleyici ve yuvarlanma hareketini engelleyici çubuktan oluşur.

taşıyıcı boji
Klasik taşıyıcı boji

Gelişmiş bojilerin klasik bojilerden farkları, boji iskeletinin iki parçadan oluşması, bu iki parçanın bağımsız hareket edebilen iki ayrı  tekerlek setine sahip olması ve birincil süspansiyon sistemlerinin bulunmamasıdır.

Gelişmiş bir boji
Gelişmiş bir boji

Şimdi de bir bojinin kısımlarını inceleyelim;

Merkez Mili: Boji ile taşıt gövdesi arasındaki bağlantıyı sağlayan aynı zamanda kurplarda konforlu dönüş yapılmasını sağlayan merkezi plakanın(center plate) konumlandırıldığı mildir.

Hava Yayı: Raylı sistem aracı ile boji arasında bulunan titreşim sönümleme elemanıdır. İkincil süspansiyon elemanlarından birisidir.

Boji iskeleti: Boji komponentlerinin  üzerinde  bulunduğu şasi kısmıdır.  Aracın gövdesi ile bojisi arasında kılavuzluk yapar.

Fren Kumpası (Fren Kaliperi): Aracın fren diskini kavrayarak frenlemeyi sağlayan kısımdır.

Dişli Kutusu: Dişli takımlarının birbirlerine uyguladıkları kuvvetle oluşan torku aktaran sistemdir. Otomobillerdeki şanzımanın trenlere uygulanmış halidir.

Eksenel Damper: Tekerlek-ray etkileşimi sonucu oluşan titreşimi sönümleyici elemandır.

Anti-yaw Damper: Araç kurptan geçerken ray-teker arasında meydana gelen yanal kuvvetleri sönümleyen elemandır.

Aks Kutusu: Tekerlek aksı ile boji gövdesinin uyumlu çalışmasını sağlayan elemandır.

Eksenel yay: Ray ile tekerlek etkileşiminden oluşan titreşimleri sönümleyen birincil süspansiyon elemanıdır.

Ülkemizde ise genellikle demiryollarımızın yapısına uygun olarak tasarlanan Y-32 bojileri kullanılmaktadır.

Y-32 tipi vagonun teknik özellikleri

arıcılık malzemeleri
Muhammet Kaya
Muhammet Kaya
Raylı Sistemler Mühendisi - Raylı Sistemler Derneği Teknoloji Direktörü

8 Yorum

 1. Demiryollarında çeken ve çekilem araçların şasi altındaki haraketli tekerlek gurubudur.Çelik konstrüksiyondur. bir bojide 2 ve daha fazla tekerlik takımı bulunur. Aracın bojili olmasındaki maksat=daha fazla yük taşımak. süratli gitmek.seyir emniyetini artırmak. sarsıntıları asgariye indirmek ve virajlara uyumu kolaylaştırmak.

 2. Hi,
  I am a Machinery Dealer and I have a customer who has been operating
  Passenger Trains in Pakistan based on Rolling Stock owned by Pakistan Railways.
  The customer is interested in importing his own Rolling Stock. He is considering
  to import used DMU RailCars with 2-3 Passenger Cars for short journeys ( max 2-4 hours ).

  For Railcars he is considering to source from USA, Japan or Europe. Our Track Gauge: 1676 mm. If we could work on this project where you could possibly New Bogies and/or Retrofit Existing Bogies ?

  Please do consider this proposition and I would be keen to have your suggestions.
  Thanking you for your attention.

  Kind Regards
  Nadir Osman
  RK Enterprises
  349/S, Township Industrial Estate,
  LAHORE, Pakistan.

  • Dear Nadir Osman;

   European avarage gauge 1428-1492 mm. But I don’t know Japan avarege gauge. For this reason, you can not find bogie as 2nd hand in europe according to your measurements. But you can contact the supplier companies.

   Regards.

 3. Güzel bilgiler içeriyor diğer yazılarınızda konfor ile ilgili özellikli bojilerdende bahsederseniz bildiklerimize yeni bilgilerde katmamiza yardimci olacağını düşünerek çalışmalarınızda başarılar dilerim emeğiniz için teşekkürler.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri Proje Yönetimi

Yeni Yazılar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Antioksidan Nedir Görevleri Nelerdir

Canlı vücudu sürekli bir oksidatif stres altında bulunur. Oksidatif stres oksidan ve antioksidanlar arasındaki dengesizlik olarak tanımlanabilir. Bu dengesizliğe neden olan şey ise oksijenin vücutta ikiye ayrılması ve çift halde bulunamamasıdır. Bu...

Genetik Mühendisliğinin İnsanlığa Yarar ve Zararları

İnsanlığın, kalıtsal özellikleri kontrol altına alması ihtiyacından doğmuş genetik mühendisliği ilk kez 1972’de ortaya çıkmıştır ve gelişmiş ülkelerde oldukça değerli bir meslektir. Canlılarda bulunmakta...

RTX 3000 Serisi Ekran Kartlarının Başarısı

nVidia yeni nesil ekran kartlarında oldukça büyük bir başarı yakaladı. Her ne kadar ekran kartını dağıtan firmalarda bazı teknik detay sorunları yaşansa da performansın...

Mühendislik Maaşları

Yönetim Bilişim Sistemleri Maaşları

Yönetim bilişim sistemleri maaşları ne kadar? Teknik bağlamda tam donanımlı bir yönetici olarak yetişen yönetim bilişim sistemleri maaşları kişinin gelişme süresince kendilerine ek olarak...

İnşaat Mühendisliği Maaşları

İnşaat mühendisliği maaşları özel kurumdan kamu kurumuna, ofis hizmetlerinden saha hizmetlerine, farklı belgelenmiş vasıflardan aile ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren bir tabloya sahiptir. Aşağıda...

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Bu yazımızda sizlere ziraat mühendisliği maaşları ve ziraat mühendisliği hakkında bilgiler vereceğiz. Ziraat mühendisliği, tarla ve bahçe bitkileri üretimi, büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...