Ana SayfaÜrün İncelemeUyduNet ve VoIP Nedir

UyduNet ve VoIP Nedir

Bu yazımda uydunet ve voip hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Hepimiz İnternet için ödenen yüksek fiyatlara ve sırf bu İnternet için mecbur bulundurduğumuz ama pek az kullandığımız ev telefonlarından şikayetçi olmuşuzdur. Bazı firmalar yalın olarak da hizmet verdiğini söyleseler de alınmayan telefon parasını İnternet paketlerine ekleyip, ek maliyet uyguluyorlar. Buna konuş konuşma ödenen ek vergilerde eklendiğinde yurt dışına göre daha pahalı ve hızı daha düşük olan İnternet kullandığımız gerçeğini bizlere yansıtmaktadır. Sizlere başka alternatiflerinde olduğunu göstermek amacıyla bu yazıyı yazmak istedim.

UyduNet Nedir

uydunet net master modem

Uydunet, Türkiye’de 21 kentte Türksat Kablo TV şebekesi üzerinden hizmet veren bir İnternet servis sağlayıcısıdır. Türksat A.Ş. tarafından işletilmektedir. Bu sistemde kullanılan modem bizim alışık olduğumuzdan farklı olarak, evdeki kablolu televizyon hattını kullanan bir hizmettir. Böylece sabit telefon hattına olan gereksinim de kalkmış olur. Resimde görüldüğü gibi Modeme RF Hattını kullanarak bağlantıyı sağlıyoruz. Mevcut olan 4 adet LAN portlarını kullanarak internet bağlantısını sağlayabilmekteyiz. Dikkatinizi çekecek olacak diğer bir nokta ise, TEL1 ve TEL2 portları ile sabit telefonlarınızı da bu modeme bağlayarak VoIP ile internet üzerinden telefon konuşmanızı yapabilmenize olanak sağlıyor.

Uydunet’in Avantajları:

  • Telefon hattına gerek yoktur. 
  • Gerçek Genişbant İnternet
  • Statik IP adresi ile kurumsal hizmet verme imkanı
  • IP blok talebinde bulunabilme
  • Ücretsiz E-Posta hizmeti var
  • Mesafe sorunu yoktur. İnternet hızı, herhangi bir noktaya olan uzaklığınız ile bağlantılı değildir.
  • Kullanımın yoğun olduğu saatlerde alternatif genişbant çözümlerinde olduğu gibi internet hızınızda düşme yaşanmaz. ( Bunu gerçekten fark edebiliyorsunuz )
  • Güvenilir, hızlı erişim imkanı mevcuttur. ( Avira Antivirüs hizmeti kapsamında internet ortamından indirilen zararlı yazılımlardan koruma özelliği, 20 MB ve daha düşük boyuttaki dosyalar için uygulanmaktadır)
  • Abonelik süresince ücretsiz ve yerinde teknik servis imkanı vardır. (Başvuru yaptıktan birkaç gün içerisinde ücretsiz teknik ekip geldi ve Uydunet, Teledünya, Modem kurulumunu gerçekleştirdi. Sistem kısa sürede aktif oldu ve hazır olarak teslim ediyorlar. Bu hizmetten ben açıkçası çok memnun kaldım. Diğer firmalar gibi telefon üzerinden arayıp hallediyoruz demek yerine bir ekip geliyor. Ayrıca her türlü bağlantı ve kurulumu bu ekip tarafından yapıldığından sizin hiçbir bilgisayar ve telefon bilginize gerek kalmadan sistem kuruluyor ki bence bu yaşı ilerlemiş veya yeni teknolojilerden uzak kişiler için çok güzel bir hizmet)

Şimdi gelelim VoIP Nedir?

VoIP (Voice Over Internet Protocol) kısaca IP üzerinden ses verisi gönderilmesidir. Böylece, ücretsiz olarak uluslararası telefon görüşmesi yapmamıza olanak sağlıyor. Diğer bir ifadeyle, VoIP bilgisayarınız üzerinden telefon görüşmesi yapmaktır.

VoIP, sesinizi internet üzerinde yolculuk yapan dijital sinyallere çevirir. Eğer geniş bant servisini kullanarak, normal bir telefon numarasını arıyorsanız, sinyal varış noktasına ulaşmadan önce normal telefon sinyaline dönüştürülür. Bunların hepsi normal ya da analog telefon hatları yerine geniş bantlı internet bağlantısı aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu sistemi sanki sabit telefonunuza Skype yüklenmiş gibi de düşünebilirsiniz. Bunu mümkün kılmak için gerekli olan donanım ise geniş bantlı yüksek hızlı bir internet bağlantısıdır ki bunu bizlere Uydunet Modemi sağlamaktadır. Bir bilgisayar, adaptör ya da bu amaç için üretilmiş bir telefon da gereklidir. Bu da aslında sistemin tek dezavantajdır. Eğer sabit telefon üzeriden VoIP kullanarak görüşme yapmak istiyorsanız VoIP özelliği olan yeni bir ev telefonu almanız gereklidir.

VoIP’nin sizin için uygun olup olmadığına karar vermeden önce bunu kontrol edin. VoIP’nin diğer bir avantajı ise sizin hem geniş bantlı bağlantıya hem de normal telefon hattı ücretine para vermenizi engelleyerek tasarruf ettirmesidir. Diğer bir olay ise, bilgisayarınızı ve VoIP telefon servisini aynı zamanda kullanabiliyor olmanızdır. Fakat VoIP, elektrik kesintisi esnasında çalışmayacaktır. VoIP’nin çalışması için bilgisayarınızın açık olmasına gerek yoktur ancak internet bağlantısı aktif olmalıdır.

Şunu da baştan belirtmek isterim ki ilk etapta sadece Uydunet VoIP hizmetine abone olanları arayabiliyorsunuz. Ancak Çok yakında alt yapının tamamlanması ile diğer operatörleri de arayabileceksiniz. Bunun anlamı ev telefonu ile diğer tüm ev veya cep telefonlarını sabit telefonumuzu kullanarak internet üzerinden arayabiliyor olacağımız.

Belki de sistemin en büyük dezavantajı böyle güzel bir sistemin 21 kentte sınırlı kalmasıdır. Ancak İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde sorun yok, çoğu bölgede kablolu alt yapısı uzun yıllardır bulunmaktadır. Ben de bu sistemi kullanmaktayım ve şu ana kadar hiçbir problem yaşamadım. Kablosuz bağlantı hızı da gayet güzel. Fiyat/Hız ve Kota karşılaştırması yaptığınızda bu sistemin hem daha hızlı hemde kotasının daha fazla olduğunu göreceksiniz:

Bu tip alternatiflerin olmasıyla ve bunlara olan tercihlerin artmasıyla bence tekel olmuş şirketlere olan talep azalacak ve fiyatlar daha makul hale gelecek…

Furkan Gümüş
Furkan Gümüş
Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunu. Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. Doktora eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği alanında devam ettiriyor. Uzmanlığı Robot ve Mekatronik Sistemler, Otomatik Kontrol, Mekanik Tasarım, Gömülü Sistem ve Kontrol Yazılımlarıdır.

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?