Ana Sayfa Makine Mühendisliği Borla Çalışan Araba

Borla Çalışan Araba

Bor su anda önemli bir maden, gelecekte ise önemi çok daha artacak. Ülkemiz bor madenleri açısından çok büyük potansiyele sahip. Dünya bor rezervlerinin yüzde 70’i ülkemizde bulunmaktadır.

İlgili diğer yazımız: Geleceğin Madeni: Bor

Bu kadar önemli potansiyele sahip olunca halk arasında borla ilgili bir çok şehir efsanesi dolaşmaktadır. En büyük şehir efsanesi Lozan antlaşması nedeniyle boru çıkaramadığımız ve 2023’te antlaşmanın suresinin bitmesiyle boru çıkarabileceğimiz ve çok güçlü bir devlet olacağımız düşüncesidir. Tamamen efsanedir. Şu an zaten bor madenlerini çıkarıyoruz. Ancak boru işleyecek teknolojimiz yok ne yazık ki. Boru ham madde olarak çıkarıp yurtdışına ihraç ediyoruz. Yıllık 5 milyon ton boru ham madde olarak dış devletlere satıyoruz. Onlar da boru işleyip ürün haline getiriyor ve yüzlerce kat fiyata bize satıyorlar.

borla çalışan araba yalanıŞimdi gelelim borla çalışan arabalara. Gene halk arasında dolaşan efsanelerden biri 1 kg borla 10 bin km yol alabileceğimiz düşüncesidir. Tamamen efsanedir. 1kg borla ancak 35 km yol alabiliriz.

Ülkemizde borla çalışan ilk araba 2011 yılında TÜBİTAK’ın çalışmasıyla üretildi. Araç 20 beygir gücündeki motora sahip ve 80 km/sana hıza ulaşabilmektedir. Görüldüğü gibi benzinli araçların veriminden çok uzakta.

Şimdi borla çalışan araçların nasıl çalıştığını kısaca anlatalım. Öncelikle şunu bilmeliyiz bor bir yakıt değildir. Bu tip araçlar da bor hidrojen tutucu olarak kullanılırlar. Borla çalışan arabalar aslında elektrikli arabalardır.

sodyum borohidrat
sodyum borohidrat

Öncelikle maden olarak çıkarılan bor sodyum borohidrata dönüştürülür ve aracın deposunda sıvı olarak depo edilir. Sonra sodyum borohidrat şu ile tepkimeye sokularak hidrojen açığa çıkması sağlanır. Tepkimeye sonucu açığa çıkan hidrojen hava ile tepkimeye sokularak iyonlar oluşturulur. Bu tepkime yakıt pilinde gerçekleşir. Oluşan iyonlar ise bataryalarda depolanır. Bu da elektrik depoya etmek demektir. Bu bataryalar elektrik motorunu çalıştırarak arabayı hareket ettirir.

 • NaBH4 + 2 H2O → NaBO2 + 4 H2 (ΔH < 0)
 • 2 (C5H5)2TiCl2 + 4 NaBH4 → 2 (C5H5)2TiBH4 + 4 NaCl + B2H6 + H2

Bu araçlardaki temel mantık sürekli iyon oluşturarak bataryanın tükenmesini engellemektir. Yani elektrikli araçlardaki batarya tükenmesi sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Bütün bu tehlikelerden açığa çıkanlar süt benzeri bir sıvı ve su buharidir. Yani bu tip araçların çevreye hiç bir zararı yoktur ve tamamen çevre dostudurlar. Bu da borla çalışan araçların önemini daha çok arttırmaktadır.

Günümüzde boraksinin, sodyum borohidrata dönüştürülmesi maliyetli bir işlemdir. Bu nedenle su anda borla çalışan arabalar ekonomik değildir. İlerleyen yıllarda bu sorun da ortadan kalkacaktır. Bor çok önemli ve temiz bir maden. Ülkemiz de çok önemli rezervlere sahip. Umarım bu konuda gerekli yatırımlar yapılıp adımlar atılır ve bu önemli potansiyeli değerlendirebiliriz.

arıcılık
Önceki İçerikMühendislik ve Matematik
Sonraki İçerikAndroid vs ios
Avatar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.

10 Yorum

 1. Hammadde yalan degildir. Bizzat kendim balikesir universitesinde okurken eti bandirma tesisine gitme firsatim oldu ve bizzat uretim muhendisiyle gorusmelerimi aktariyorum. Cikan madenin %95 -98’inin ham maden olarak yurt disina gemilerle gonderildigini ( limani gezerken) geri kalan kismini burada islediklerini belirtti.

 2. boru işliyoruz diyenler çamaşır deterjanı cam vs zaten kastedilmiyor. teknoloji üretiminde kullanımımız çok çok düşük. bor argesine çok büyük destekler vermeliyiz oda yok

 3. Buradan anlaşılıyor ki insanımızı işleyemiyoruz. İnsanımızı iyi işleyebilsek o iyi işlediğimiz insan da boru iyi işler. Bu noktada kimseye kızamıyorum. Çünkü ben öğretmenim. En çok bana ve bize kızıyorum. Testomanyak bir nesil yetiştiriyoruz şu anda. Sınavlar için kulluğu terkeden bir nesil… Bu nesil vatan için ne kafar fedakarlık yapar? Malesef bu sorunun cevabını olumlu veremiyorum. Bu sebeple bordan önce insan yetiştirmek lazım. Ve buradan öğretmenlerimize, din görevlilerimize sesleniyorum. Oturduğunuz post Peygamber postu. Aldığınız her nefesin hesabı sorulacak. Aşlah’a emanet olalım.

 4. NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AR-GE Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, ”NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AŞ, ar-ge laboratuvarlarında 20 yıla yakın bir süredir yaptığı çalışmalar sonucunda nano ve nano altı (angstrom) bor kristallerinde, 23 proje geliştirilmiş ve bu alternatifsiz projeleri etap, etap endüstriyelleştirmeye başlamıştır. Firmamız dünyada ve ülkemizde ilk defa bor madenini yakıt olarak üretmiş, ‘Nano fuel’ markasıyla yurt dışında ve yurt içinde satışa arz etmeye başlamıştır. Ürettiğimiz bor yakıtı direk aracın yakıt deposuna konuluyor. Hem benzine hem mazota katkı olabiliyor. Bor uzay araçlarında da kullanıyor. Yanması çok yüksek. Yakıta katıldığı zaman, araçlar en az 300 – 350 kilometre fazla gidecektir”

 5. Milletini, devletini hakîr gören bir zihniyetin kaleme aldığı yazıdır.

  Yıllardır bor’u işleyip, cevher haline dönüştürüp hatta sanayiilerimizde bir çok sektörde kullanılmaktadır.

 6. Rakamları mmo sitesinden almıştım. Onlar da yanilmislar. Az önce Eti Madenin resmi sitesinden baktım dediğiniz rakamlar doğru. Hammadde terimi de yanlış olmuş. Isleyip cevher haline getirip ihraç ediyoruz. Ama bu bile çok yetersiz. Islemekten kastım da ürün haline getirmekti. Bilgilendirme ve düzeltme için çok teşekkürler. Saygilar

 7. Merhabalar,
  Borla çalışan araba efsanesini anlatırken, tamamen bilgisizlikten kaynaklanan “bor hammadde olarak dışarı satılıyor, ürün olarak geri alınıyor” şehir efsanesini dile getirmişsiniz. Öncelikle şunu söyleyeyim ki; dünya toplam bor pazarı 2016 yılında 4 milyon ton civarıdır. Bunun da, 2 milyon tonu Türkiye’de Bor madenlerini işletmeye tek yetkili olan ve bir Kamu İktisadi Teşekkülü olan ETİ MADEN tarafından karşılanmaktadır. Hiçbir bor ürünü hammadde olarak satılmamakta, ETİ MADEN bünyesinde bulunan 28 fabrikada, açık ocaklarından elde edilen 3 değişik cevherin işlenmesi sonucu sanayi girdisi olarak satılmaktadır. Borun nihai ürünü, cam elyaf, seramik, lcd ekran, cam… gibi ürünlerdir.
  saygılarımla.

  • Sanayi girdisi olarak satılıyor hammadde olarak satılmıyor diyorsun. Niye laf cambazlığı yapıyorsun ki odunu ha ağaç olarak satmışsın ha parçalayıp sobalık yapıp satmışsın odun yine odun biz mamül madde üretmiyoruz teknolojimiz yetersiz diyoruz. Sanayi girdisi olarak değil yüksek teknolojili sanayi çıktısı olarak satmak istiyoruz bunun neyini sindiremiyorsunuz? Elimizde yüksek değer oluşturabilecek bir maden var ama potansiyelini değerlendiremiyoruz bu kadar basit.

 8. boru işleyememe kısmı yalan araştırın öyle yazın işliyoruz cam plastik endistürisinde kullanılıyor ama kısıtlı kullanıma sahibiz.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol arıcılık

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar

Yeni Yorumlar