Geleceğin Madeni: Bor

67799
bor-rezervleri

Neredeyse herkes bor elementinin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu duymuş olmalı. Ben geleceğin madeni olan bor elementinin öneminin daha iyi anlaşılması için bu konuyu tekrar ele almak istiyorum. Bor, periyodik cetvel üzerinde B simgesiyle gösterilen, ısıya dayanaklı, sert bir yapıya sahip elementtir. Özellikle son on yılda adını sıkça duyduğumuz bu element, aslında 4000 yıl öncesinde ilk olarak Tibet’te kullanılmaya başlanmıştır.

bor-madeniDaha sonra Sümerler ve Hititler bu elementi altın ve gümüş işçiliğinde kullanırken, Eski Mısırlılar mumyalama işlemlerinde, Romalılar cam yapımında, Eski Yunanlılar temizlikte ve Araplar ilaç yapımında kullanmışlardır. Yani bor madeni sanıldığı gibi yeni bulunan bir element değildir.

Bor elementi 2300 C ‘de erirken, 2500 C ‘de kaynamaktadır ve doğada yaklaşık olarak 230 çeşidi bulunmaktadır. Ayrıca doğada serbest olarak değil, tuz şeklinde ve diğer elementlerle bileşik olarak bulunur. Dünya üzerinde en önemli kaynakları Türkiye, Rusya ve Abd’de bulunan bu element, askeriyeden bilgisayar sistemlerine, inşaat sektöründen otomobil sektörüne kadar 400‘ü aşkın alanda kullanılmaktadır. Türkiye bor madenlerinin %72’sine sahiptir. Fakat üretim ve ihracat oranı düşük olduğu için ülkemize getirisi pek fazla değildir.

Dünya üzerindeki bor rezervlerinin dağılımını yukarıdaki grafikte görebilirsiniz.

Yapılan araştırmalardan öngörülere göre yakın bir gelecekte Dünya üzerindeki bor rezervleri tükenecektir ve Türkiye için bor madenlerinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Çünkü kullanım alanları oldukça fazladır. Petrol ve doğal gaz ne kadar stratejik bir öneme sahipse borda ülkemiz için bir o kadar önemlidir.

Günümüzün en önemli doğal kaynağı olan petrol; gaz yağı, akaryakıt, makine yağı, fuel oil, jet yakıtı gibi alanlarda kullanılırken Bor, bütün bu alanlarda kullanılabildiği, bilgisayar sistemlerinde ve askeriye sistemlerinde dahi kullanılabilmektedir. Bunun yanında sürtünmeye ve ısınmaya dayanaklı olduğu için uçaklarda ve uzay araçlarında da kullanılmaktadır.

Bor elementinin başlıca kullanım alanlarını sayacak olursak: cam sanayi, seramik sanayi, nükleer sanayi (uzay ve havacılık en önemlilerinden), elektronik-elektrik ve bilgisayar sanayi, inşaat ve çimento sektörü, otomobil sanayi, enerji sektörü, tekstil sektörü, ilaç ve kozmetik sanayi, kimya sanayi, tarım sektörü, tıp (beyin kanserinin tedavisi) gibi…

Biz mühendisler ve mühendis adayları olarak bunları bilmek zorundayız. Bunları geliştirmek hayatın daha çok içinde kullanılmasını araştırmak ve kullanmak bizlere düşer.

7 Yorum

 1. Geleceğin kıymetli ametali ve rezerv durumu hakkında çok güzel bir yazı hazrılamışsınız ellerinize sağlık.

  Kırılmazsanız, genelimizin doğru sandığı bir yanlış var konuyla ilgili; elmastan sonra pratiği edilmiş en sert madde olan bor bir maden değil, bir “mineral”.

 2. 2300 derecede erimez, ergir. Erime çözünme anlamında kullanılır. Tuzun suda çözünmesi gibi.
  Ergimek katı halden sıvı hale geçmek. Hal değiştirmek anlamında dır.

 3. Bor üreten fabrikalarımız var açıkcası abarttığımız kadar değerli bir maden değil.
  Eti Bor Matik deterjanı iyi ancak talep yaratamadığın yerde madeninin değeri de olmuyor.
  Engellendiği veya yabancılara verileceği konusu da saçma.

 4. Arkadaşlar öncelikle yazarın emeğine sağlık. Ancak Türkiye’nin bor ihracatı yapamadığı için ekonomiye katkısı yoktur gibi bir yaklaşım tam manasıyla doğru olamaz. Çünkü; dünyanın yıl içerisinde ihtiyaç duyduğu işlenmiş bor miktarı yaklaşık 1 milyon ton civarındadır. Bu miktarda diğer ülkeler tarafından karşılanabiliyor. Hatta diğer ülkeler kendi rezervlerini tüketmemek için Türkiye’den işlenmemiş bor minerali ihraç ediyorlar. Türkiye bor endüstrisinde ileri teknoloji bor ürünleri üretemiyor. Gelecekte de üretemezsek rezervlerin çok olması bize ciddi anlamda ekonomik getiri sağlamayacak. İşlenmemiş bor ihraç edip işlenmiş bor ithal ederiz. Şuan olduğu gibi.

 5. Başlangıç yani bebeğin ilk adımını atması gibi bilime olan merakımıza sade, öz ve duru bir şekilde hazırlanmış makalelerle katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.