Ana Sayfa Tarım ve Gıda Buzağı Bakımı ve Beslenmesi

Buzağı Bakımı ve Beslenmesi

Bu yazımda yeni doğan buzağı bakımı nasıl yapılmalıdır ve buzağı beslenmesi nasıl yapılmalıdır soruları üzerinde duracağım. Hayvancılık sadece süt ineği etmek ya da kesime hayvan yetiştirmek için olmaz. Mevcut sürünü büyütmek için yavru almak, kaliteli yavru almak için de gereken uygulamaları yapmanız gerekir. Yeni doğmuş buzağıların doğumdan sonraki ilk 4 aylık bakım ve beslemeleri çok iyi olmalıdır. Gerek solunum yolu hastalıkları gerek ise ishal nedeni ile ölümlerin çoğu bu 4 aylık dönemde olmaktadır. Buzağıların bakımı ve beslenmesi bu dönemde süt ikame olarak buzağı başlangıç yemleri verilmesi gerekmektedir. Fakat kuru ot vermemek gerekir. Hayvan sürümüzü büyütmek için her yıl mevcut hayvanlarımızın % 30 kadarı sürü büyümesine katılmalı, ayrılan kadar hayvan da sürüye dahil edilmelidir.

Buzağı beslemek

Buzağı bakımı doğum evresi: Gebelik süresince iyi izlenen hayvanlar son 3 hafta ayrı bölüme alınarak gözlemlenmeli, ve özellikle hijyen ve sanitasyon kurallarına riayet edilmelidir. Doğum bölgesi olarak adlandırılan mekan kuru temiz ve yaklaşık olarak hayvan başına 15 m2 olmalıdır. Hayvan memelerine aşırı dolan sütün zarar vermesini engellemek için kendi akış sağlamıyor ise son çare olarak sağım yapılmalı ve temizlik ve dezenfektan ürünleri kullanılmalıdır. Normal de sağım tavsiye edilmez. Hassas dönemde hayvana zarar verebilir.

Memelerdeki süt inme olayı doğumun yaklaştığının belirtisidir. Ama üretici bunları da not olarak aldığı için yaklaşık olarak günlerini bilir. Doğum sonrası buzağı üzeri bir zar ile kaplı olarak doğar. Buna üreticiler Eten derler. Normalde inek hemen yavrusunu yalayarak kurutmaya çalışır. Bazen de bu olmaz, bu durumlarda buzağıyı bizlerin kurutması gerekir. Doğum sonrasında Tarım müdürlüklerine haber verilerek hayvanların kayıt altına alınması gerekmektedir. Buzağılara başlangıç olarak ilk 3 günde 4-5 lt ağız sütü içirilmelidir.

Buzağı besleme görüntüleri

 

Ağız sütü çok kaliteli olduğu için ve hayvan özellikle yavrusu için ürettiğinden dolayı mümkün mertebe buzağaya içirmelidir. Haftalık olarak 25-35 lt kadar ağız sütü içirilmelidir. Buzağı normalde 2 saatte ayağa kalkar ve annesini emmeye başlar. Bu süre zarfında meme de kalan süt el ile sağılarak hayvan da rahatlatılmalıdır. Doğum felci riskine de bu sırada dikkat etmek gerekir. Ağız sütü yüksek kalitede olduğundan dolayı buzağıyı hafif ishal edebilir. Bu buzağı için faydalıdır. İçindeki istenilmeyen sıvıların boşaltılmasını sağlar. Ağız sütü buzağıyı ilk 6 ay hastalıklardan koruyacak şekilde bağışıklık maddeleri ihtiva eder. Buzağılar sütten kesilince buzağı başlangıç yemleri ile beslenebilirler. 1 kg kuru ot 1,5 kg yem tüketebilir. Ortalama bir buzağı 300 lt civarında süt içer, fakat bu sütü üreticiler buzağıya tamamına vermek istemezler. Bazı bölgelerde 200 lt süt e kadar da süt verilebilir. Gene bazı çiftliklerde inek sütü yerine süt tozu yağlı tohum ve mineral madde kullanılarak buzağı beslemesi yapılmaktadır. Bu da toplamda 180-200 lt civarında olur.

buzagi beslenme bilgileri

Kuru Ot Verilmesi: Buzağılarda işkembe küçük ve aktif değildir. Ön mideler gelişmemiştir. Bu yüzden buzağılara sindirimi kolay ve besin değeri yüksek yemler verilmesi gerekmektedir. Büyük hayvanlar gibi ruminant olayı görülmeyen buzağılarda gerçek mide vardır. Ön mideleri ilerleyen dönemlerde gelişir. Sütten başka şekilde beslemeye genelde 2. Haftadan sonra başlanır. Bu gözlemle de bilinebilir. Eğer buzağı geviş getirmeye başladı ise, rumen gelişimi oluşmaya başlamıştır.

Keşif yem verilmesi: Buzağılarda doğumdan 10 gün sonra yem verilmeye başlanabilir. 2. Hafta itibari ile 50-70 gram ile başlayan kesif yem, 3. Hafta 100 gram, 4 ve 5. Hafta 150-200 gram, 7.hafta 600 gram, 12.hafta da ise 1200 gram şeklinde verilebilir. Aradaki haftalarda ise azar miktarlarda artış yapılmalıdır.

3.ayda ise 900 gram buzağı büyütme, 1100 gram kuru ot, 750 gram silaj verilebilir.

 1. ayda ise, 1100 gram buzağı büyütme, 1500 gram kuru ot, 1500 gram silaj verilebilir.
 2. ayda ise, 1200 gram buzağı büyütme, 2000 gram kuru ot, 2000 gram silaj verilebilir.
 3. ayda ise, 1500 gram buzağı büyütme, 2250 gram kuru ot, 2250 gram silaj verilebilir.

Buzağı yemleri

arıcılık malzemeleri

19 Yorum

 1. Hocam benim buzağı 2 aylık yaklaşık günde 3 kilo samanla karışık küspe yem kepek yiyor normal midir bu

 2. Cok süt icmesinden buzağı ölmez.
  Ben dört ay olana kadar doyasıya süt iciririm.
  Ve hic bu sekilde buzağım ölmedi. Dogdugu gun itibari ile ayri yere koyarim. Ilk bir hafta sabah ogle ikindi yatarken inege emziririm. Sonraki zamanlarda sabah aksam emzririm.
  Ve ilk gunden itibaren yaninda su kuru ot ve baslanguc yemi olur. Sütte problem olabilir. Veya inek ustune basmis olabilir. Veya icinde bir problem olabilir. Saygilar

 3. Yeni doğmuş buzagıların en az kaç ay /hafta süt içmeli 50 60 gun yeterli mi.
  sütten kesilip tamamen yem yemeye başlaması ile ne gibi hastalık yada zorluk yaşayabilir iz

  • Abdullah bey Konu ile alakalı olarak Veteriner Hekim inize danışırsanız daha net bilgi alabilirsiniz. ortalama olarak günlük 2-2,5 lt süt buzağılar için verilebilir bu da yaklaşık olarak 50-60 gün civarı dır.

 4. selamun aleykum hocam benim 3 adet ineklerim var birisi enı dogum yaptı 26 gun oldu diğeri 40 gün oldu tosuna çekeli diğeri 11 aylık boş düve sorum şü hocam hayvanlarıma yem olarak mısır sılajı,yaş pancar kuspesi,süt yemi,besiyemi,kepek,kuru bayat ekmek,ve biraz saman veriyorum gebe hayvana pancar kuspesi ve kuru bayat ekmek zararlı olurmu?
  buzağ erkek günlük sabah akşam 7 lt süt içiyor su+kuru yonca+yem önünde sürekli bulunuyor bu günlerde yem yeme ye başladı az az bunun için ne yapmalıyım annesine hiç emzirtmedim biberonla besledim ilgi ve yorumlarınıza teşekkürrderim

 5. Yanlıs anlasılmak ıstemem acıklama musade edersenız her gun o kadar hasta ıle karsılasıyoruz kı su dedi diye sunu yaptım felancaymış gibi ifadelerle karsı karsıya kalıyoruz .Elbette hepimizin amacı el bırlıgı ıle bu memleketın hayvancılıgını en ust duzeye cıkarmakdır.Sitede profılınız hakkında bır sey bulamadım yada ben goremedım .Yanlıs anlasılmaya sebebıyet vermek istemem sadece bir anlık tedırgınlık tekrardan yanlıs anlasılma için ozur dılerım

  • Estagfirullah. Cv yi oraya doldurmak istemedim, çünkü insanlar farklı algılıyorlar. Dediğim gibi işini gerçekten severek yapan, her arkadaşımızı aramızda görmek isteriz. Hata insanlara mahsus bizler de hata yapıyoruz, muhakkak sizlerde biliyorsunuz şu anda 1,15 lt süt ile 1 kg fabrika yemi alınabiliyor. 10 sene önce 640 gram süt ile 1 kg yem alınıyordu. gittikçe sıkıntılı bir yola gidiyoruz. hayvancılık bir kriz yaşarsa 2009 dan çok daha kötü bir hal alacak. Sorun hepimizin sorunu. İlgi alaka ve özverinizden ötürü teşekkür ediyorum.
   Saygılarımla.

 6. Gökhan Bey her zaman olduğu gibi üst seviyede bir mütevazilikle cevap vermiş size Veteriner Hekim Bey. Mühendislerin atomdan gezegene kadar her alanda mesleki bilgi ve tecrübeye sahip olabileceklerini unutmayınız. Böyle sert yorumlar yaparak ortamı germek yerine yazılarınızı paylaşarak daha yapıcı olmanızı öneririz. Saygılarımla.

  • Teşekkür ediyorum. Amacımız birlik ve beraberlik içinde elde ettiğimiz bilgileri ihtiyacı olan daha çok kişiye ulaştırmak. Bu yolda bilgili arkadaşlar ile omuz omuza vermemiz gerekiyor.
   Saygılarımla.

 7. Ben Karstan Mustafa benim 10 günlük bir buzağim öldü buradaki veterinerler sütten diyorlar çok süt içmiş içinde peynirlesmis diyorlar
  Sorum ben yeni doğan buzağılara nekadar süt vermeliyim nezamandan sonra süt deymez yardımcı olun lütfen burda çok kişinin buzağiları bu yüzden ölüyo

  • İyi günler Mustafa bey. Kaybınız için üzüldüğümü belirtmek isterim. Öncelikle yeni doğum yapan bir ineğin yanındaki buzağıyı ilk başta almayınız fakat sonra anne ye yakın tutmayınız buzağı klübesi kullanabilir ya da ahırda farklı bir noktada bakımını yapabilirsiniz. yeni yavru olunca ve anne nin yanında olunca çok fazla süt içebilirler. gene bir Veteriner hekime de danışarak kademe kademe içtiği sütü sizin kontrolünüzde vermeniz gerekmektedir. genelde buzağılara 1-3 lt arası süt verilir. ama bu hayvanın durumu ırkı cinsi v.b. gibi etmenlerden dolayı farklılık gösterir. üreticiler genelde sütü kısa sürede kesmek isterler ama bakımını düzgün yapmanız için 1,5-2 aylık a kadar sütü kesmemenizi öneriyorum ben, ama ben Veteriner hekim degilim. konuyu hayvanı gören bir hekim arkadaşa danışabilirsiniz. Ayrıca yazımı da lütfen bir daha okuyunuz ne demek istediğimi anlayacaksınız. Saygılarımla.

 8. İyi akşamlar Sayın Veteriner Hekim arkadaşım. Öncelikle yazar kadromuza katılıp tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Gelelim bu işlerin mühendislere kalması konusuna. Ben Hem Ziraat Mühendisiyim, Hem Gıda Mühendisiyim. Hayvancılığı sadece çiftliğimizde degil, ülkenin en önce gelen kuruluşlarında bizzat parasını ödeyerek ve orada bizzat çalışarak öğrendim, özel sektörde bu tecrübelerime dayanarak Yem Fabrikası müdürlükleri yaptım. Hollanda da özellikle hayvan seçimleri için ve eğitimleri için bulundum. Yem rasyon programlarını değerli hocalarımla yaptım.
  Şimdi bir öz eleştiri yapalım mı.
  Liseden sonra en az 5 yıl ila 10 yıl arasında eğitim gördük. ülkemize bir katkıda bulunalım diye. buna rağmen üreticimiz, çiftçimiz, hayvan varlıklarımız çok kötü durumda ise bunda bizim suçumuz hiç mi yok?.
  Eğer bunda sorumluluk hissedersek ve çalışıp çalışıp daha çok çalışırsak bu sorunların üstesinden hep birlikte gelebiliriz diye düşünüyorum. Sizleri de aramıza bekleriz. Saygılarımla.

 9. Bu işlerin mühendislere kalması ne kadar şaşılası hangi mesleki bilgilere sahip olupda böyle yorumlar yapılıyor hala anlamış degılım

  • Bu işlerin nasıl mühendise kaldığını şöyle bakarsak, bir endokrin uzmanı Dr. ( Liseden sonra 6+5+2 yıl eğitim alir) hastayı beslenme düzeni için diyetisyene yönlendirir. Diyetisyen ise liseden sonra 4 yıl eğitim alır. Zooteknist te bir diyetisyen degilmi.

  • besleme bakım büyütme zooteknistin işidir, bunu anlamak ve kabullenmek neden bu kadar zor, bende bunu anlamış değilim

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri

Yeni Yazılar

Dans Eden Robotlar – Boston Dynamics Robotları

Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde her yerde karşımıza çıkan dans eden robotlara denk gelmişsinizdir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai’nin satın aldığı robotik sistem çalışmaları ile...

Yalın Üretim Sistemi

Yalın üretim kavramıyla ilk nerede tanıştım? Bu kavramla ilk kez imalat stajımı yaparken karşılaştım. Raporumun imalat ve yönetime dair iyileştirme-geliştirme kısmında maliyet, süre, malzeme...

Vakum Torbalama Yöntemi

Vakum torbalama yöntemi kompozit üretim yöntemlerinden biridir. Vakum torbalama yöntemini daha iyi anlayabilmek için öncelikle kompozitten bahsedelim. Kompozit nedir? Kompozit malzeme belirli bir amaca yönelik...

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Teknoloji hayatımızın bir parçası olmaktan çıktı artık teknoloji hayatımız oldu. Yeni teknolojiler geliştirildikçe var olan teknolji ve teknolojik aletlerde gelişiyor ve değişiyor. Örnek olarak...

Mühendislik Maaşları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizler için araştırdığımız bilgileri sunacağız. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, bilişim teknolojileri, proje tasarımı, test ve...

Ulaşım Mühendisliği Maaşları

Ulaştırma günümüzde başlı başına bir mühendislik endüstrisi haline gelmiştir. Bu nedenle ulaşım sektöründeki gelişmeler için ihtiyaç duyulan iş gücü potansiyeli de artmıştır. Özellikle ulaştırma...

Otomasyon Teknikeri Maaşları

Otomasyon teknikeri ne iş yapar? Zımparalamanın makineye dönüşmüş hali olan talaşlı üretim makinelerinin yapıldığı fabrikalarda mühendis ile teknisyen arasında çalışan kişidir. Otomasyon teknikeri, otomasyon...

Kimya Mühendisliği Maaşları

Günümüzde herhangi bir meslek dalında hemen iş bulmak, çalışmaya başlamak maalesef hiç kolay değildir. Kişi hangi mesleği seçmiş olursa olsun ilk akla gelen konulardan...