Çelik Halat Nedir, Çelik Halat Nasıl Yapılır

3
14
Çelik Halat

Çelik halat nedir? Çelik halatları nasıl yapılır? Çelik halatları nerelerde kullanılır? Çelik halatlar madenler, petrol sondaj kuyularında, inşaatlarda, köprülerde, stadyumlarda vb alanlarda kullanılmaktadır. Çelik halatlar çok yüksek ağırlıklara dayanıklıdırlar. Dayanıklılığı artırmak için bir takım çelik halat örme teknikleri bulunmaktadır.

Endüstriyel makinelerin kaldırmak veya itmek zorunda oldukları ağır yükler bulunur. Endüstriyel çelik halatlarının çapları genel olarak 2 ile 13 santimetre arasında değişir. Mekanik uygulaması haricinde köprüler ve stadyum çatıları gibi büyük statik yapılarda destek kabloları olarakta kullanılır. Bir çelik halatın üretimi çapı 0,6 ile 8 mili metrelik kablolar ile başlar. Aşağıda çelik halatı oluşturan elemanları görebilirsiniz.

celik-halatı oluşturan elemanlar

İlk adım bu küçük kablolardan bir kaçını birlikte sarmak. Örgü başına kaç tane çelik tel bulunacağı çelik halatın yapacağı iş belirlemektedir. Çünkü kullanılacak uygulamaya göre halatın farklı esnekte ve farklı sağlamlıkta olması gerekmektedir. Her halat çelik bir bobin üzerine sarılır ve aslen devasa bir kasnak olan örgü makinesine yüklenir. Genellikle bir örgüde 19 ile 36 tane sayısı arasında değişen çelik kablo bulunur. Daha sonra oluşturulan yeni çelik halatlar başka bir örgü makinesinde tekrar bir araya getirilirler.

Bu işlem sırasında yağ kullanılır. Çünkü yağ kablolar arasında bir tür yatak işlevi görür. Çelik halatların birbirleri üstünde kaymasına neden olarak örgü esnasında halatın içerisinde boşluk kalmaz. Ve böylelikle çelik halatımız güçlü ve gergin olur. Daha sonra oluşturulan mega çelik kablo yıpranmalardan ve yırtılmalardan korunmak için çift kat plastik paltolama işleminden geçirilir. Bu işlem sırasında kaplanan kablo soğuk su veya başka bir sıvı içerisinden geçirilir kabloyu soğutmak için. Aşağıda çelik halatın ölçüm yöntemini görebilirsiniz.

celik-halat-çap-ölçümü

Bir halatın iç yapısı onun gücünü ve esnekliğini belirler. Bu yüzden yapısal olarak güçlü bir çelik kablo gücü gergin ve hareketsiz olmalıdır. Dolayısıyla her bir örgü büyük çelik kablolardan yapılır. Öte yandan büyük mekanik sistemlerde kullanılan hareketli halatlar daha küçük kablolardan yapılır.

Aşağıda amatör bir çelik halat örme işlemini göreceksiniz: Hemen aşağıda çelik halat nasıl bağlanır (90 mm çelik halat presi) ile ilgili bir video göreceksiniz:

Hemen aşağıda ise çelik halatlar ile ilgili bir belgesel göreceksiniz. İyi seyirler.

Önceki İçerikNote 3 Rom Yükleme
Sonraki İçerikPauli Dışlama ilkesi Nedir
Oğuzhan Mallı
Merhaba Ben Oğuzhan Mallı Mühendis Beyinler sitesinin kurucusuyum, Bir süre Karadeniz Teknik Üniversitesinde Elektrik ve Elektronik mühendisliği okuduktan sonra, yurtdışında eğitimime devam etmekteyim. Advanced seviyesinde İngilizce ve Rusça bilmekteyim. Yazılarımda yaptıklarımla, düşüncelerimle ilgili pek çok şey bulabilirsiniz. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yalnızca “Merhaba, buralardaydım.” demek için dahi olsa vakit ayırıp bıraktığınız her bir yorum için çok teşekkür ederim.

3 Yorum

  1. Yağlamanın diğer bir amacı da paslanma ve korozyonu önlemektir. O nedenle köprü gibi nispeten statik yapılarda taşıyıcı halatlar kılıf içine alınır.

  2. Guzel bir konuya degindiniz. Tesekkurler.
    Celik halat imalatinda onemli bir nokta “liflerin” ayni gerginlikte orulmesidir. Farkli gerilimde liflerin bulunmasi halinde yuk altinda “sökülme” veya “yırtılma” sonucu kopma riski vardır. Ayrica, farkli gerginlikte lifter surtunme sonucu asinma ve metal yorgunluguna yol acar. Bu nedenle halatlarin surekli yagli tutulmasina ozen gosterilir.
    Selamlar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.