Ana SayfaSerbest KürsüÇevik Kuvvet Maaşları

Çevik Kuvvet Maaşları

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bünyesinde polis memurlarından görev tanımı itibariyle ayrı olan özel harekat polisleri ya da halk arasında bilinen adlarıyla çevik kuvvet 2017 yılında belirlenen rakam üzerinde maaş almaya devam etmekteler. Çevik kuvvet ekipleri genel olarak asayiş, yolsuzluk, yasa dışı suç örgütleri ve alkol, uyuşturucu, canlı insan ticareti gibi potansiyel ve aktif suç örgütleriyle mücadele ederler. Sürekli olarak aktif bir biçimde operasyon düzenleme misyonuyla hareket eden özel hareket polisleri, ayrıca Doğu illerinde asker, polis ve jandarmalara takviye ekip olarak da terör operasyonlarında görevlendirilirler.

PÖH mensuplarının normal polis memurlarına göre bu farklı görevleri elbette onların diğer polislerden farklı bir maaş grafiğine sahip olarak çevik kuvvet maaşları değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik unsuru da dikkate alınarak elde edilen başlıca unsurlar göz önünde tutularak yeni başlayan, kıdemli bir polis özel harekat diye ayrıca başlıklar halinde irdelemek gerekmektedir.

çevik kuvvet

Yeni Başlayan Çevik Kuvvet (PÖH) Ne Kadar Maaş Alır?

Polis özel harekat mensubu yeni başlayan bir kişinin alacağı minimum maaş 3.800 TL olarak bilinmektedir. Ancak bu kişinin görev bölgesi eğer kritik bölgeler olarak geçen illerden biriyse bu maaş 5.000 TL’ye kadar da çıkabilmektedir. Bununla birlikte çevik kuvvet maaşları açısından son derece önde gelen bir diğer unsuru göz önünde bulundurması nedeniyle kıdemli olanlar bakımından da ayrıca bir başlık altında değerlendirmek gerekmektedir.

Uzun Yıllardan Beri Görev Yapan Kıdemli Çevik Kuvvet Maaşı

Çevik kuvvet mensupları görev dağılımları icabı kanunda aksi belirtilmedikçe öncelikle Doğu görevini yerine getirmekle yükümlüdür. Bunun ardından tercih ettikleri Batı illerinden birisine geçiş yaparak çevik kuvvet maaşları bakımından ortaya değişik bir unsur çıkmaktadır. Polis özel hareket mensupları eğer uzun yıllar boyunca görevlerinde iseler aldıkları maaşlar yeni başlayanlardan 500-800 TL fazla olmaktadır. Buna kıdem tazminatı denmektedir. Ayrıca terör operasyonlarında da operasyon tazminatları alınarak başlıca temel unsurlar yönünden fazla maaş alabilmektedirler. Tüm bunlar düşünüldüğünde de öne çıkan etkenler göz önünde tutularak elde edilen kriterler bazında özel harekat polislerinin almış oldukları maaş farkları bu şekilde 2017 yılı itibariyle net bir rakam oluşturmaktadır.

Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

2 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?