Çorlu’daki Tren Kazasının Sebebi ve İddialar

738
Çorlu'daki Tren Kazası

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde meydana gelen kazada 24 vatandaşımız hayatını kaybederken 318 vatandaşımız da yaralandı. Peki bu kazanın sebebi ne idi ve ihmaller var mıydı Uzmanlarca yapılan açıklamaya göre kazanın sebebi menfez (demiryolu altyapısını oluşturan kısım) ile demiryolu arasındaki toprağın aşırı yağış nedeni ile boşalması sebebiyle kazanın meydana geldiği. Bunu teknik olarak açıklamak gerekirse rayların bağlı olduğu beton bloklar yani traversler, üstündeki tüm yükleri alt kısmında bulunan ve balast olarak adlandırılan boyutları 30-60 mm arasındaki küçük taş parçalarına iletirler.

çorlu

Balastlar ise yol kotu sebebi ile veya yapılan zemin etütleri ve geoteknik araştırmalar sonucunda drenaj ve koruyucu önlemler gerektiği durumumlarda subbalast adı verilen balast altı tabakalara tüm yükleri aktarırlar. Bu tabakalar demiryolu hattını yağmur ve kar suları da dahil olmak üzere birçok olumsuz etkiden korur. Ancak bu tabakaların da belli bir su kaldırma potansiyelleri vardır. Bu potansiyel aşıldığı durumlarda subbalast kısımları suyu taşıyamaz hale gelir ve zemin şişmeye başlar. Bu seviyeden sonra rayların alt kısımları şişmeden dolayı boşalır. Yaşanan kazanın sebebi de böyle açıklanabilir.

Bu elim kazanın yaşandığı gün bölgede “mevzi yağış” olarak adlandırılan yağıştan ötürü metrekareye saatte 32 kg yağış düştüğü ve bu yağışın menfezde olağanüstü bir şişmeye sebep olduğu belirtilmektedir.

Yaşanan kazada ihmal durumları sık sık gündeme gelmektedir ancak bunlar henüz ispatlanabilmiş durumlar değildir. İlk olarak yol bekçisi bulundurulmamasının bir ihmal olduğu iddia edilmiştir. Yol bekçilerinin görevi belli mesafeler boyunca (20-30km) sürekli gezerek demiryolu hattında herhangi bir sorun olup olmadığını gözle muayene yöntemi ile kontrol etmek, anlık ve basit yani el ile giderilebilecek sorunları gidermektir. Ayrıca demiryolu bekçileri isim değiştirilerek yol kontrol işçileri olarak görevlerine devam etmektedirler. Bir diğer iddia ise yol bakımlarının zamanında yapılmadığıdır. Demiryollarında balast ve subbalast kısımları EN 13450 standartlarına göre yapılmakta ve bakımlar periyodik olarak uygulanmaktadır. Bu iddialar da soruşturma tamamlanınca cevaplarını bulacaktır.

Bu kazaların bir daha yaşanmaması için gereken tüm önlemlerin gerekli hassasiyet içerisinde alınması temennisi ile hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dileklerimizi iletiyoruz.

İlginizi çekebilir: demiryolu inşaatı nasıl yapılır

3 Yorum

  1. Bu kadar basit olamaz, buralardan daha kötü yağış alan yerlerde neden böyle bir şey olmadı. Yalan üzerine oturtulmuş bir yazı bence.

  2. Merhaba Sayın Meslektaşım,

    Kazanın, araştırmalar sonucu demiryolu alt yapısının bozulmasından/bakımsızlığından dolayı meydana geldiğini veya yol bekçilerinin yetersiz olduğundan dolayı meydana gelebileceğinden bashetmisiniz.

    Bence alt yapı veya yol bekçilerinden önce, kendimize neden ilk önce şu soruyu sormuyoruz. “Dispeçer bu olaylar olurken neredeydi ? – Böyle bir doğa olayı yaşanacak kadar, yağmur yağarken neden trenin sevkine izin verdi ?- Nasıl bir insiyatif kullandı ? ” Bu, dediğiniz kriterlere bakıldığında özellikle afrika ülkelerinde yoğun yağış olan bölgelerde dahil olmak üzere, yol çökmeleri/ray kırılmaları meydana gelmekte. Fakat herhangi bir ölümlü veya yaralanma ile sonuç olmamaktadır. Neden bu konuya hiç değinmediniz de haberlerde konuşulan şeyleri bashettiniz.

  3. Türkiyenin ve dünyanın enerji su sorununu çözecek bir proje hazırladım.Ayhan tarakçı beyin video yapmasını talep ediyorum. Çalışmam tek bi sondaj kulesi kullanarak geniş bir alanda çok sayıda derin yer kabuğu sondajını yapmaktır. Ekonomik olarak yer kabuğu ısını kullanarak denizden içme suyu ve elektirik üretir. Bu güne kadar olan elmas uçlu sondaj zorluklarının üstünden gelir. Samsun Antalya gibi denize kıyısı olan bir ile çapı 100 metre boyu 1000 metre olan kule inşa edilir. Kule çevresinde 100 metre ara ile dairesel olarak ray dizilir. Kulenin dış yüzü de her 100 metrede dairsesel ray ile kaplıdır. Bu raylar üzerinde kurulu platformlar ile aynı anda 8 noktadan 1000 metre uzunluktaki borularla sondaj yapılır. Yerin 10 km altındaki ısıya kolayca ulaşılır. sondaj borusu iç içe geçen iki katmandır ve zıt yönde döndüğü için cayroskopik kazı yapar . tek noktadan yapılan bin adet sondaj ile alınan yerkabuğu ısısı ile deniz suyu buharl aştırılır. Ardından buhar kule tabanında yoğunlaştırılır. kule tabanında basketbol sahası büyüklüğündeki radyatörler ile taban ile tavan arasındaki ısı farkı ilede elektirik üretir güneş kulesi aksine 200 derece ısı kullandığı için 12 bin mw saat güç üretir. çevre enerji sorunlarını çözer. kulenin püf noktası cayroskopik çok açılı sondajdır. aynı noktadan her yöne farklı açılarda sondaj ille ve 1000 meterelik borular ile hızlı ve ucuz sondaj yapar. yıllarca süren sondaj haftada biter. bir yandan elektirik üretirken bir yandan sondaj devam eder.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.