Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

14
22
elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları 2015

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizler için araştırdığımız bilgileri sunacağız. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, bilişim teknolojileri, proje tasarımı, test ve ölçüm aletleri, güvenlik teknolojileri, tıbbi elektronik, ses sistemleri, yazılım uygulamaları, internet servis sağlayıcıları, görüntü sistemleri alanlarında tasarım, projelendirme, AR-GE faaliyetleri, ürünün satışı ve pazarlanması, teknik destek ve danışmanlık yapabilmekle beraber ilgili alanda yöneticilik de yapabilirler. Elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü şimdilik 10 üniversitede eğitime devam etmekte olup giderek yaygınlaşmaktadır. Teknolojinin ve telekomünikasyon ağlarının giderek arttığı çağımızda yükselen mesleklerden biri olan elektronik ve haberleşme mühendisliği için özel sektörde oldukça yaygın iş imkanları olmakla beraber kamuda istihdam beklenenin çok altında kalmıştır. İmkanı olan mezunlar yaratıcılıklarını da kullanarak kendi işletmelerini kurabilir. Özellikle yurt dışında geniş bir yelpazede ve oldukça uygun maaşlarla iş bulmak da mümkün.

elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları

Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları iş imkanı bulunan sektöre ve tecrübeye göre değişiklikler göstermekte. Bölümü tercih eden öğrenciler sayısal düşünme  ve işlem yapabilen, sayısal becerilere sahip, ileri görüşlü ve yeniliklere açık, kalite ve sorumluluk bilincine sahip, yabancı dile ilgisi olan kimseler olmalı. Ayrıca yoğun ve koşuşturmalı çalışma ortamlarına adapte olabilen öğrencilerin bölümü tercih etmesinde fayda var. Çalışma ortamı mesleğin sektörel dağılımı kadar çeşitlilik gösteriyor. Proje tasarımı ve yöneticilik gibi işlerde ofis ortamında çalışılırken; üretim aşamasında çalışanlar açısından ortam gürültülü  ve kokulu olabilir. Teknik destek ve bakım aşamalarından çalışmak ise müşterilerle devamlı bir iletişim gerektiriyor. Seyahat etmelerini gerektirecek işlerde de çalışabilirler.

Mezunlar telekomünikasyon ve teknolojinin gelişmiş olduğu bölgelerde, çok uluslu veya ulusal şirketlerde,  radyolarda, televizyon kuruluşlarında, sağlık sektöründe ve daha pek çok alanda iş  imkanları bulabilmekteler. Mesleğin iş alanının çok değişik sektörlere ve alanlara yayılmış olmasından dolayı maaşlar ciddi farklılıklar göstermekte.  Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşı genel olarak işe yeni başlayanlar için 1500 TlL ile 2000 TL arasında değişiyor. Elektronik ve Haberleşme  Mühendisleri için yurt dışında da oldukça geniş bir yelpazede daha yüksek maaşlar ile iş bulunabilir.  Zamanla kıdem ve tecrübe kazanarak maaşlarda artış elde etmek mümkün.

Bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri sunduk. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

14 Yorum

 1. Ben şuan 2 yıllık elektronik haberleşme teknolojisi okuyorum iyi bir maaş ve güzel bir işe girmek için hangi yolları izlemeliyim?

 2. Ben liseyi yeni bitireceğim ve bu bölüm ilgimi çekti ama puanım ıspartayla tekirdağdaki üniversitelere yetiyo sizce bu üniversitelere gitmelimiyim.

 3. hiç bir işe maaş gözü ile bakmayın. günümüzde mühendislik sektörü çok acımasız. eğerki bölüm seçecekken bu yazıyı okuyorsanız hayattaki hedefiniz ne önce onu bir sorgulayın. ya benim hiç hedefim yok kiiiii. zaten zor bi sınavdan çıktım hayata yeni başlamış gibiyim. yazayım bi bölüm geçiyim bak mühendislikte çok iyi gibi duruyor. alırız bir 3 4 bin tl yaşarız tarzında düşünüyorsanız yada ya devlete atanırım keyfime bakarım gibide düşünüyorsanız hiç kusura bakmayın siz mühendis olamazsınız. mühendislikte devlete atanmak çok zor. 85 puan aldım ve atanamadım. ee mühendisi olarak yazıyorum bunu. eğer ki devlet istiyorsanız mühendislik mesleği ile baş edemezsiniz. ilk dört sene acımasız geçecek benim için tecrübe işi kapma ile alakalı eğer çok severek çalışır para umruzuna almaz iseniz ilerleyen zamanlarda güzel bi gelecek sizi bekler. türkiyede eğitim kalitesi çok düştü ayrıca adet sayısı arttı. yani 60 bin merkezi nüfüsu olan br şehre üniversite açılıyor. yani sizin dışınızda da çok adam var o mesleği yapan. öncelikle mesleği seçmeden önce ben neyim . özelliğim ne onu önce bir anlayın ona göre seçin. hiç mesleği seçmemiş iseniz size tavsiyem para için meslek seçmeyin. örnek nusret: kasapçı bir adam ama dünyaları kazanıyor çünkü işini iyi yapıyor. işini iyi yaparsan ister bir şirkette çalış ister bir inşaat işçisi yinede çok para kazanırsın

 4. Haberleşme alanına yönelmek isteyen birisi tam olarak ne iş yapar?Ayrıca konuyla alakalı olmayabilir ama big data analysis diye bir şey duymuştum bu bölümde okuyan birisi bu alana yönelebilir mi?

 5. Yazının yazıldığı şartlarla şimdiki şartlar arasında bayağı bir fark var. Şu şartlar altında da 1500 – 2000 TL veriliyorsa okunan bölüme büyük bir haksızlık yapılmış olur. Bu bölümü yeterli bir üniversiteden okuyup, üzerine kendini geliştiren bir arkadaş, halen burada bahsi edilen rakamlara tabii kalıyorsa o kendi yetersizliği. 2. yabancı dili bilmese bile, İngilizceyi iyi bilen, belirli programlarda ve programlama dillerinde kendini geliştiren, bazı engelleri ortadan kaldıran (Atıyorum askerlik) ve bu bölümü iyi bir şekilde bitiren biri (Kendimi dahil etmiyorum ama zamanın ne göstereceği belli olmaz) 3000 TL ile başlayabilir. Ekonomik kriz zamanı deyip de geçmemek gerekir, 3000 TL bile iyi bir para değil. Ha başlangıç olarak idare edilebilir ama 1500 TL gibi bir para, asgari ücretten hallice olan bu para, bu kadar kaliteli bir bölümü okuyanlara bence biraz acımasızlık oluyor.

  • @Ahmet Durmus, kardeşim öncelikle eğer Elektrik-Elektronik ve Haberleşme Müh. düşünüyorsan işe yalnızca haberleşme olarak bakmamalısın. Bu bölümden mezun olduktan sonra birçok farklı alanda iş imkanına sahip olabilirsin. Yalnız şunu da söylemekte fayda var, iş imkanından çok daha önemli olan çalışacağın işin sana ve dahi insanlığa neler katabileceği. Bu bölümü istersen, ışıkla, radyo frekansları ile ve diğer dalga tipleri ile aranı iyi tut. Şimdiden bol şans.

    • Çok geniş bir iş imkanı var kardeşim. Fakat üniversite son sınıfa gelmeden hangi alanda çalışmak istediğine karar verirsen iş hayatında çok faydasını görürsün. Mesela haberleşme alanında çalışmak istiyorsan o konuda aldığın derslere daha fazla önem vermelisin. Ama eğer devre dizaynına yatkınsan o konulara diğerlerinden fazla yoğunlaşmalısın. Sonuç olarak her iki alanda da rahat iş bulabilirsin.

 6. Ben itu elektronik haberlesme secmeyi dusunuyorum acaba is olanaklari bakimindan acikta kalirmim elektronige cok onceden ilgim vardi odtu istiyodum ama gelmiyor itu yazmalimiyim

  • @Demirci, Şu hangi okuldasın bilmiyorum kardeşim ama İTÜ elektrik-elektronik ve haberleşme mühendisliği bölüm başkanı Prof. Dr. İbrahim Akduman kelimenin tam anlamıyla bir dahidir ve de takdire şayan bir insandır. Öte yandan, İTÜ EEM’i okuyabileceğin en iyi okullardan biridir. Gerek laboratuar imkanları gerek okul içi ilişkiler açısından. İş olanakları açısından da açıkta kalmazsın merak etme. Fakat C, C#, Matlab, LabVIEW gibi programlama dillerini çok iyi öğren. Ayrıca özellikle 3.ve 4. sınıfta göreceğin derslere fazlası ile önem göster çünkü iş hayatında en çok bu derslerin temel bilgisi ile karşılaşacaksın. Şimdiden bol şans. Eğer İTÜ’ye başladıysan ilk izlenimlerini de bilmek isterim.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.