Ana SayfaMühendis MaaşlarıElektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Maaşları

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizler için araştırdığımız bilgileri sunacağız. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, bilişim teknolojileri, proje tasarımı, test ve ölçüm aletleri, güvenlik teknolojileri, tıbbi elektronik, ses sistemleri, yazılım uygulamaları, internet servis sağlayıcıları, görüntü sistemleri alanlarında tasarım, projelendirme, AR-GE faaliyetleri, ürünün satışı ve pazarlanması, teknik destek ve danışmanlık yapabilmekle beraber ilgili alanda yöneticilik de yapabilirler. Elektronik ve haberleşme mühendisliği bölümü şimdilik 10 üniversitede eğitime devam etmekte olup giderek yaygınlaşmaktadır. Teknolojinin ve telekomünikasyon ağlarının giderek arttığı çağımızda yükselen mesleklerden biri olan elektronik ve haberleşme mühendisliği için özel sektörde oldukça yaygın iş imkanları olmakla beraber kamuda istihdam beklenenin çok altında kalmıştır. İmkanı olan mezunlar yaratıcılıklarını da kullanarak kendi işletmelerini kurabilir. Özellikle yurt dışında geniş bir yelpazede ve oldukça uygun maaşlarla iş bulmak da mümkün.

elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları

Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları iş imkanı bulunan sektöre ve tecrübeye göre değişiklikler göstermekte. Bölümü tercih eden öğrenciler sayısal düşünme  ve işlem yapabilen, sayısal becerilere sahip, ileri görüşlü ve yeniliklere açık, kalite ve sorumluluk bilincine sahip, yabancı dile ilgisi olan kimseler olmalı. Ayrıca yoğun ve koşuşturmalı çalışma ortamlarına adapte olabilen öğrencilerin bölümü tercih etmesinde fayda var. Çalışma ortamı mesleğin sektörel dağılımı kadar çeşitlilik gösteriyor. Proje tasarımı ve yöneticilik gibi işlerde ofis ortamında çalışılırken; üretim aşamasında çalışanlar açısından ortam gürültülü  ve kokulu olabilir. Teknik destek ve bakım aşamalarından çalışmak ise müşterilerle devamlı bir iletişim gerektiriyor. Seyahat etmelerini gerektirecek işlerde de çalışabilirler.

Mezunlar telekomünikasyon ve teknolojinin gelişmiş olduğu bölgelerde, çok uluslu veya ulusal şirketlerde,  radyolarda, televizyon kuruluşlarında, sağlık sektöründe ve daha pek çok alanda iş  imkanları bulabilmekteler. Mesleğin iş alanının çok değişik sektörlere ve alanlara yayılmış olmasından dolayı maaşlar ciddi farklılıklar göstermekte.  Elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşı genel olarak işe yeni başlayanlar için 1500 TlL ile 2000 TL arasında değişiyor. Elektronik ve Haberleşme  Mühendisleri için yurt dışında da oldukça geniş bir yelpazede daha yüksek maaşlar ile iş bulunabilir.  Zamanla kıdem ve tecrübe kazanarak maaşlarda artış elde etmek mümkün.

Bu yazımızda elektronik ve haberleşme mühendisliği maaşları hakkında sizlere araştırdığımız bilgileri sunduk. Diğer mühendislik maaşları için tıklayınız. Bu yazı sadece bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Lütfen meslek seçerken en son tercihiniz maaş durumu olsun. Çünkü eğer mesleğinizi sevmez iseniz çalışma hayatınızı zehir edebilirsiniz. Meslek seçerken sevdiğiniz mesleği, zevk aldığınız mesleği seçiniz.

Taner Hayret
Taner Hayret
Merhaba ben Taner Hayret, bir süre Türkiye de Elektrik ve Elektronik Mühendisliği üzerine eğitim aldıktan sonra, hayat serüvenime yurt dışında Nükleer Enerji Mühendisliği üzerine devam ettirmeye karar verdim. Burada sizlerle bilim adına tecrübelerimi paylaşacağım.

14 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?