Ana SayfaMühendislikDijital Kumpas

Dijital Kumpas

Dijital Kumpas hakkında şu şekilde bilgi verebiliriz; Kumpas, üzerindeki çeneler, bölüntüler (taksimatlar) ve kılıç kışı sayesinde hassas ölçümler yapmaya yarayan alet olarak bilinir. Dış ölçü, iç ölçü, derinlik, kama kanalları, segman kanalları ve çap gibi ölçümleri yapmak için kullanılır. cetvel ve sürgü’den (verniyer) meydana gelir. Üründeki kılıç kısmı ölçüm yapmaya yarayan asıl yerdir. Görüntü olarak T cetvelini andırır.

dijital kumpas çeşitleri

Kumpasların verniyer üstündeki eşit bölüntüleri yardımıyla hassasiyetleri belirlenir. Ölçümü yapılacak hassasiyete göre de kumpas seçimi yapılır. Bu hassasiyetler 0.10 mm, 0.05 mm, 0.02 mm ve 0.01 mm gibi çeşitlendirilebilir.

Mühendislik, üretim ya da talaşlı imalatta bir kanal, delik, basamak ya da oluk derinliklerinin ölçümünde de kullanılan ölçüm aletleridir. Okunacak değer dereceli bir ölçek, gösterge kadranı, dijital ekran ya da analog sayaçtan görülebilir. İnch değeri ve metrik değer olarak ölçüm gerçekleştirilebilir. Bu ölçümleri “mm” ya da “inç” değeri olarak sonuçlandırır.

dijital kumpas

Dijital Kumpas Markaları ve Özellikleri

Otomobil lastik dış derinliğinin ölçümünü yapan basit modellerden, çok daha hassas değerlere sahip olan düşük toleranslı gelişmiş modellere kadar birçok çeşidi bulunur.

  • En büyük avantajlardan biri hassas olmasıdır.
  • Kumpas çeşitleri genel olarak kullanan kişiye kolay okuma özelliği sunmasıdır.

Kaliteli kumpas markaları tıpkı kumpas çeşitleri gibi fazladır. Fiyatlandırma olarak markadan markaya çok fazla bir değişiklik yoktur.

kumpas

Genel olarak aynı fiyat aralıklarında değerlere sahiptir. Birden fazla çeşide sahip olan kumpaslar çok çeşitlendirilmiştir. Bunun sebebi de birbirinden farklı uzunluk ve hassaslığa sahip olmalarıdır. İhtiyaca göre tercih ve kullanılan kumpas değişiklik göstermektedir. En küçük aralıklarda bile ölçüm kolaylığı sağlayan kumpaslar, günümüzde birden fazla alanda kullanılmaktadır. Kaliteli kumpas markaları sıralanacak olursa uzun bir liste elde edilebilir. Fakat en kaliteli kumpas markalarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Insize
  • Asimeto
  • Mitutoyo
  • İzeltaş
  • Wert

Günümüzde oldukça fazla tercih edilen bu markalar fiyat olarak uygun ve kalite açısından da yeterlidir. Tüm model ve markaları indusmarktda bulabilirsiniz.

Dijital kumpaslar ile hassas dış çap ölçümleri yapılır. Tornacılıkta kullanılan ölçme aletlerinin içinde kumpaslar oldukça önemli bir yere sahiptir. İşleme esnasında kaba olarak işlenen çalışmalarda cetvel, iç ve dış çap kumpasları kullanılır. Orta hassasiyetlerdeki işlerde kumpaslar, hassas işlerde ise miktometreler tercih edilir. Kumpasların kullanılmasında torna tezgahlarında ölçme değerlerinin tam okunabilmesi için şu hususlara dikkat edilmesi gerekir: Kumpas fener mili eksenine dik tutularak okunmalı, boyuna ölçme işleminde iş eksenine paralel ölçülmeli, ölçme aletinin bozuk ve aşınmış olmaması ve bölüntü çizgilerinin net olması gerekir. Tezgah çalıştığı esnada ölçme işlemi yapılmamalı ve tezgah durduktan sonra gerekli emniyet önlemleri sağlanarak ölçme işlemine başlanmalıdır. Böylece daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilir.

Bu kumpaslar iç ve dış olarak belirtilen farklı alanlarda kullanım konusunda en çok tercih edilen ölçme aletlerinin başında yer alır. Böylece değişik aralıkları ölçebilecek şekilde son derece hassas olarak tasarlanmış bir cihazdır. En az 150 milimetre, en çok 1000 milimetreye kadar her türlü alan üzerinde son derece başarılı ve doğru ölçümler yapılabilir. Dolayısıyla da çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Cihazın en önemli özelliklerinden birisi de yüksek hassasiyete sahip olmasıdır. Bu sayede en küçük aralıklar bile rahatlıkla ölçülebilir. İnsize Kumpas ve Asimeto dijital kumpas ile bunu yapmak çok kolaydır. Hassas bir şekilde ölçüm yapmasının yanı sıra okunabilir ekranı sayesinde kişiye herhangi bir zorluk çıkartmaz. Dijital kumpaslar sayesinde ölçümlerini çok hassas ve kusursuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Büşra Çelik
Büşra Çelik
Yazılarımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorum kısmından sizlerde ekleme yapabilirsiniz.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?