Dokunmatik Kilit Alarmı Yapımı

0
2
Bilgisayar Güvenliği

Merhabalar bu yazımda sizlere nasl dokunmatik kilit alarmı yapımını anlatacağım. Tatile veya seyahate gittiğimiz zamanlar davetsiz misafirlerin evimize girmesini önlemek için oldukça basit ve güzel bir devre tasarımına ne dersiniz ?

Devremiz ister asma kilit olsun, ister diğer tip kilitler olsun, her tip kapı kilidine uygulanabilir.

Dokunmatik Kilit

dokunmatik kilit

Devrenin tetikleme ucu kapı üzerindeki kilit göbeğine veya asma kilitse, asma kilidin metal aksamına bağlanmalıdır. Metal kapılarda (demir, alaminyum, çelik) kilit tüm metal gövdeye temas ettiği için sorun çıkarabilir. O zaman kilit kısmını demir gövdeden yalıtmak gerekir. Ahşap kapılarda sorun olmaz. Kilit ahşap içersinde olduğu için herhangi bir temas olmayacağından problem çıkmaz.

Devrenin tetikleme ucu kapı kilidine bağlandıktan sonra kilide herhangi bir temas veya sokulması durumunda 555 entegresi 2 nolu uçtan tetiklenerek çalışmaya başlar. Entegre çıkışındaki transistör iletime geçerek rölenin çekmesini sağlar, röle uçlarına bağlı alarm çalışmaya başlar. Alarm belirli bir süre çaldıktan sonra durur. Zamanı 7 nolu uca bağlı olan kondansatör ve dirençler belirler. Alarmın, ev sahibinde çalmaması için gizli bir yere  devreyi açma/kapama anahtarı koyulabilir elektrik kesilmelerinde alarmın devre dışı kalmasını önlemek için kesintisiz bir gerilim kaynağı devreye eklenebilir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.