Neden Matematikten Korkuyoruz

4302
Neden Matematikten Korkuyoruz

Matematik denildiği an çoğu öğrencinin karnına sancılar giriyor. Peki durumu bu hale getiren sebepler nedir, neden yapamıyoruz, neden matematikten korkuyoruz?

Aslında durumu bu hale getiren basit sebepler var. Gelin şimdi bu sebeplere bir göz atalım. İlk olarak ön yargıdan bahsetmek istiyorum. Toplum olarak bazı konularda konunun uzmanı gibi konuşmayı ve insanlara bazı öğütlerde bulunmayı sevdiğimizden etrafımızda her konu hakkında yapılan yorumlar var. Matematikte bu gibi konuşmalardan nasibini almış. Hem de fazlasıyla. İnsanların matematik hakkında kendi fikirlerini oluşturmasına imkan vermeksizin kalıplaşmış ifadelerle onlara bir fikir empoze edilmeye çalışılıyor.

Gelin görün ki matematikten korkan bir toplum olduğumuzdan, matematik hakkındaki yorumlarda pek iç açıcı değil. Mesela şöyle bir etrafınıza baktığınızda göreceksiniz ki ilkokul öğrencilerine en çok öğüt verilen, en dikkat etmesi gerektiği söylenen ders olarak karşımıza çıkıyor matematik. Daha matematikle yeni tanışmış veya tanışacak bir çocuk matematik hakkında bu kadar uyarı alınca şöyle bi korku kaplıyor içini. Çünkü artık matematik dediğimiz, aslında diğer derslerden zorluk veya kolaylık açısından pek farkı olmayan ders, çocuğun hayal dünyasında ulaşılması güç, başarılması zor bir durum olarak beliriyor. Neden matematikten korkuyoruz diyenler bunu bir düşünsün.

neden matetikten korkulurBir diğer sebepte aslında matematiğe bakış açımızdan kaynaklanan yanlış. Çünkü eğitim sistemimizin öğrenciyi mecbur bıraktığı ezbercilik ki bu ezber geçici olarak yapılmakta ve bir kalıcılığı olmamakta. İşte bu durum öğrencilerin matematiği sadece sınavı geçmek için kullandıkları bir araç durumuna getirmektedir. Durum böyle olunca ”Biz bu gördüklerimizi gerçek hayatta nerede kullanacağız?” şeklinde efsane sorular ortaya çıkıyor. Çünkü çocuk matematiği sadece sınavı geçmek amacıyla kullandığı için sanki bunun dışında kullanmayacakmış hissine kapılıyor. Halbuki durum hiçte öyle değil.

Aslında hayatının her anında farkında olmadan kullanıyor matematiği. Neden matematikten korkuyoruz diyoruz ya işte tamda bundan. Çünkü matematiğin sadece araç olarak kullanıldığı bir sistemde kimse de kalkıp aslında hayatımın her anında yapıyorum zaten neden korkayım ki demiyor. Tüm düşünceler matematiği yapamazsam sınavı geçemem üzerine kurulduğundan matematik korkulası bir şey olup çıkıyor. Bazı şeyleri çok büyütüyoruz matematik korkulası bir konu değildir. Ve sadece sınavı geçmek için kullanılan bir araçta değildir. Bakış açımızı biraz değiştirirsek ve her söylenenden etkilenmeyi bırakabilirsek daha da sevilecektir matematik.

3 Yorum

  1. Okulda öğretilen her şeyi unuttuğunuzda aklınızda kalandır eğitim, buna benzer bir yorumu vardı Einstein’ın. Bunu bir araştıralım.

  2. Merhaba. Matematik hakkinda dusunceniz guzel ve gayet acik ancak keşke -de -da eklerini kullanirken biraz daha dikkatli olsaniz. Zira okurken akiciliği bozuyor.
    Bilim sizinle olsun…

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.