Dünya’nın En Hızlı SD Kartı

10053
Dünya'nın En Hızlı SD Kartı

Gelişen teknoloji bilgiye ulaşmamızı kolaylaştırdığı gibi ulaştığımız bilgileri de depolamamız için bizlere yenilikler sunuyor. Bunları geçmişten günümüze doğru şöyle bir flashback yaparsak kasetler, cdler, dvdler ve sd kartlar şeklinde sıralanabilir. SD kart demişken Sony şirketi bilinen SD kart teknolojisini aşmış ve en hızlı unvanını taşıyacak olan yeni taşınabilir depolama kartını geliştirmiş. Yazdırma ve aktarma konusunda artık “yaklaşık şu kadar zaman kaldı” ibaresini aşmış olacağız. Lafı çok fazla uzatmadan özelliklerinden bahsetmeye başlıyorum.

Yazının ana temasına inmeden özet olarak şu özelliklere sahip; 299 MB/sn yazma hızına sahip ve 300 MB/sn okuma hızına sahip olan bu kartın 32 – 64 – 128 GB versiyonları halinde alıcılara sunulmuş durumda.

SD Kartıİşin detayına inersek depolama teknolojisi 50 tonluk bilgisayarlardan parmak kadar SD kartlara inmiş durumda bu sadece boyutsal olarak değil yukarıda da bahsettiğim gibi hız ve depolamada da inanılmaz yol almıştır. Sony’nin geliştirdiği kartta UHS-II (Ultra High Speed – Ultra Yüksek Hızlı) teknolojisi bulunuyor, bu teknoloji sayesinde SD kart 312 Mbyte/sn olarak işlem görecek şekilde işliyor.

Bu kart sayesinde 4K çözünürlüğe sahip videoları ve resimleri çok kısa sürede transfer edebilme imkanı doğmuş oldu. Geliştirilen kartlar aynı zamanda suya, aşırı ısıya ve X ışınlarına dayanıklı olarak yapılmışlar bu sayede ortaya hızlı, yüksek kapasiteye sahip ve aynı zamanda dayanıklı depolama kartları artık piyasaya sürülmüş oldu.Tabi bu kartlar için MRW-S1 kart okuyucu sistemininde piyasaya sürüleceğini bildirdi.

Gelecekte ise UHS-III teknolojisi kullanılarak 624 MB/sn yazma hızına sahip SD kartların piyasaya çıkabileceği ön görülüyor. Bu kartların 2 TB kapasiteye sahip olacağı da ön görüler arasında yer alıyor.

Sony bu alanda yeni bir kart okuyucusu olan USB 3.1 inde tanıtımını yaptı. Yeni çıkacak olan kartların yurt dışı satış fiyatı ise 60$ olacağı söylendi.

Sonuca bağlarsak bilim ve teknolojinin getirdiklerinin sanırım sınırı yok ve bizlere daha ne kolaylıklar sağlayacağını da yaşadığımız süre boyunca göreceğiz. Daha hızlı teknolojiler bize zaman kazandıracağı gibi giden zamana da nasıl yetişeceğimiz ise belki insanoğlu için karmaşık matematik ve fizik problemleri gibi yorucu olacağa benziyor.

Kaynak;

futurism.com/4-sony-unveiled-the-worlds-fastest-sd-card

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.