Ana Sayfa Serbest Kürsü SMMM Nedir, smmm Belgesi Ne İşe Yarar

SMMM Nedir, smmm Belgesi Ne İşe Yarar

Hizmet sektörünün olmazsa olmazlarından biridir, serbest muhasebeci mali müşavir (smmm). İster gerçek kişilik, ister tüzel kişilik olsun her ticari kuruluşun serbest muhasebeci mali müşavir ile çalışması gerekmektedir.

Ülkemizde beyana dayalı muhasebe sistemi kullanılmaktadır. Beyana dayalı sistemlerde, devlet daha çok kontroller yapar ve cezai yaptırımları ağır olur. Bu nedenle işletmeniz için seçeceğiniz SMMM çok büyük önem kazanmaktadır.

Geçmiş yıllarda, mezuniyeti önemli olmaksızın, bir iş bulabilmiş herkes bir işletmenin muhasebesinde çalışabiliyordu. İşletmenin muhasebesi aynı zamanda kasası da olduğundan genellikle güvenilen bir aile bireyi bu iş için atanırdı. Yıllar içerisinde ülkemizin global ticari gelişmelere ayak uydurmak ve vergi yöntemleri daha sıkı denetleyerek daha çok kazanç elde etmek adına bu meslekte de epeyce gelişmeler söz konusu oldu. Artık devlete yapacağınız beyanlarda mutlaka bir SMMM imzası bulunmak zorunda.

SMMM ünvanını almak için kişi gerekli bölümlerden mezun olsa da, akabinde piyasa da deneyim elde ederek, bir nevi staj yaparak ve ilgili dönemlerde gerekli sınavlara girerek bu belgeyi elde biliyor. Mezuniyetin lise, yüksekokul, lisans seviyesi ise staj süresinin değişkenlik göstermesine neden oluyor. Böylece kişinin piyasa da mümkün olduğunca deneyim kazanması sağlanıyor.

Bir işletme için hangi SMMM ile çalışacağı neden önemli?

siber güvenlik

İşletmenizi hangi sektörde kurmuş olursanız olun, karlılığınız ne kadar yüksek olursa olsun, hesaplarınız doğru şekilde tutulmaz, evraklarınız ve bilgilerini doğru şekilde koruma altına alınmazsa işletmenizin ticari faaliyetlerine devam etmesi söz konusu olmayacaktır.

Karşılaşacağınız en büyük risk, devlete yapılan beyanlarda doğru bilgilerin verilmemesi temel esas ve kurallara uyulmaması halinde ödemek zorunda kalacağınız vergi cezalarıdır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte kontroller ve hataların tespit edilmesi çok daha fazla mümkün olmuştur. Gerekli sorumluluğu üstlenmemiş bir SMMM ile alın teriniz ile kazandığınız parayı vergi cezalarına yatırmanız epeyce can sıkıcı olacaktır. Zamanın da yapılmamış beyanların bile cezai yaptırıma dâhil olduğunu düşünürsek, minicik rakam ve usul hataları nedeni ile binlerce lira ceza ödenmesi söz konusu olabilir.

Tüm bu eksikliklerin handikaplarının yanı sıra, işletmeniz için seçeceğiniz yeterli ve güvenilir bir SMMM ile işletmenizin kar oranını arttırmanız söz konusu olabilir. Doğru kurgulanmış bir muhasebe sistemi ile işletme çalışmasının maksimum verim elde etmesi sağlanabilir. Özellikle de maliyet hesapları yapmanız gereken bir üretim şirketi iseniz. İşletme süreçlerinin doğru kurgulanması elaman verimliliğini arttıracağından, doğru zamanlarda atılmış teknik adımlar bilançonuzun daha şık ve estetik görünmesini sağlayacak ve görülmeyen kar elde edeceksiniz. Ya da tam tersi zamanında yapılmamış beyanlar nedeni ile binlerce lira ceza ödemeniz gerekecek.

Siz bir personel istihdamının işletmenize getireceği minimal maliyetleri bile hesaplarken, işin gerektiği şekilde yapmayan bir SMMM nedeni ile binlerce lira ceza ödemek zorunda kalabilir, hatta soruşturma bile geçirebilirsiniz.

İşletmem için Seçtiğim SMMM’in doğru kişi olduğunu nasıl kontrol edebilirim?

Hizmet sektörünün olmazsa olmaz oyuncuları SMMM’lerin doğru çalıştığını anlamanız için kendisinden istemeniz gereken dönemsel tablolar olmalıdır. Bu tabloların çoğunu hem devlete, hem finansal kuruluşlara ibraz etmeniz gerektiğinden, bu belgelerin ilgili dönemlerde size mutlaka sunulmasını ve teknik dilin dışında size açıklanması istemelisiniz.

Gerekli beyanların yapılması ilgili aydan sonra ki, bir ay içerisinde yapılması gerektiğinden, yapılacak beyanların SMMM’niz tarafından son güne, zaman zaman istisnalar hariç, bırakılmaması önemli kriterlerden birisidir.

Bunların yanında, finansal durumunuza dair, Nakit Akış Tablosu, Ödeme Vadeleri Tablosu, Gelir-Gider Tablosu gibi tabloların sizin hazırlanıyor olması, işletmenizi daha iyi yönetmenizi sağlayacaktır.

Unutmayınız ki, sizin işletmeniz adına taşıdığınız yasal sorumluluk kadar, aranızda imzalayacağınız ve gerekli mercilere ibraz edilmesi gereken sözleşme ile SMMM’niz de sizin kadar sorumluluk taşıyor.

Hizmet sektöründe, bu tarz görevler için seçimler yapılırken, ikili, insani ilişkiler referans alınıyor. Oysa başlıca kriterimiz, özellikle bu alanda seçeceğimiz kişinin, otoriter, düzenli ve disiplinli bir yapıya sahip olması olmalıdır.

Her ilde bulunan Muhasebeciler Odasından gerekli desteği her zaman alabileceğinizi unutmayın.

arıcılık malzemeleri
Elif Yaldız
Elif Yaldız
2. Sınıf Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Öğrencisi. Burada sizlerle bilgi alış verişinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

Yazar Ol arıcılık malzemeleri siber güvenlik

Yeni Yazılar

Parça Tasarımı Nasıl Yapılır

Mühendis beyinlerde yeni bir yazar olarak bir yazı dizisi başlatmayı planlıyorum. Bu yazı dizisinde bir makine parçasının bilgisayar ortamında modellenmesi hakkında bilgiler yer alacak. Bir...

Takla Atarken Fotoğrafı Bulunan Jandarma Helikopteri Sikorsky S-70’in Hikayesi

Yabancı haber sitelerine kadar düşen bu meşhur fotoğrafla ilgili internette bir bilgi kirliliği mevcut. Doğrusunu dinliyoruz. İnternette sağda solda bu helikopteri takla atarken gösteren bir...

Osteoartrit Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Osteoartrit; eklem kıkırdağında erozyon, eklem kenarlarında yeni kemik oluşumu, eklem aralığının kaybı, eklem kıkırdağında yumuşama ve incelme, eklem sıvısında ve kapsülünde biyokimyasal değişikliklerin eşlik...

Halide Edip Adıvar Handan Özeti

Halide Edip Adıvar’ın Handan adlı bu eseri, mektuplardan oluşan bir roman olma özelliğini taşımaktadır. Romanda, kitabında ismi olan başkarakter Handan isimli bir kadın bulunmaktadır....

Mühendislik Maaşları

Giyim Üretim Teknolojisi Bölümü Maaşları

Giyim üretim teknolojisi bölümü belli üniversitelerde açılmış olan 2 yıllık bir bölümdür. Genelde meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olan öğrencileri puansız geçişle, diğer düz...

Memur Maaşları

Merhabalar, bu yazımı bir üyemizin isteği üzerine memur maaşları hakkında bir takım bilgiler vereceğim. Memur maaşları mesleki durumuna, branşına çalıştığı kuruma, mesai yapıp yapmadığını,...

Gemi İnşaatı Mühendisliği Maaşları

Gemi inşaatı mühendisliği nedir? Gemi inşaatı mühendisleri, her türden askeri, sivil deniz araçlarını ve araçlara ait makineleri, bunlara bağlı olan diğer tüm ekipmanları tasarlayan, planlayan...

Harita Mühendisliği Maaşları

Ülkemizin en çok tercih edilen mühendislik dallarından biri olan harita mühendisliği önü açık ve geleceği parlak bir meslek olarak tanımlanmaktadır. Bu yazımızda harita mühendisliği...