Elektrik Tahrikli Asansörler

555
Asansör

Merhaba arkadaşlar günümüzde çok sık bir şekilde hayatımızda olan elektrik tahrikli asansörler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım, keyifli okumalar. Asansörler tahrik biçimine bağlı olarak elektrik tahrikli ve hidrolik tahrikli olmak üzere iki ye ayrılır bugün elektrik tahrikli olanları anlatacağım. Elektrik tahrikli asansörler basit makine mantığı ile çalışmaktadır.

Elektrik tahrikli asansörler

En üstte makine ve bağlı bulunan tahrik kasnağı, kasnağın bir tarafından yolcu kabinine diğer tarafından ise karşı ağırlığa inen halatlar mevcuttur. Karşı ağırlığın Kütlesi = P+Q/2 olarak hesaplanır. (P= Boş kabin ağırlığı , Q = Taşıma kapasitesi) Örneğin; 1000 kg taşıma kapasiteli bir asansörde, ortalama 800 kg boş kabin ağırlı (kabin, kapı, kabin karkası) mevcut ise karşı ağırlık kütlesi = 800+1000/2 = 1300 kg karşı ağırlık kütlesi mevcuttur yani elektrik tahrikli makine asansör çalışırken sadece 500 kg taşıyacak kadar yorulacaktır.

Tek hızlı redüktörlü AC tahrik
Tek hızlı redüktörlü AC tahrik

Asansörler taşıma kapasitesine, hızına, askı sistemine göre halat sayısı, halat çapı, halat cinsi farklılık göstermektedir. Askı Tipleri 1/1, 1/2, 1/4 askı çeşitleri vardır. Asansörler eğer yönetmeliğe uygun halde ise, tam güvenliğe sahiptir.

Senkron motorun kuyu dibine, kuyuya ve kuyu dışına yerleştirilişi
Senkron motorun kuyu dibine, kuyuya ve kuyu dışına yerleştirilişi

Makine – motor frenleri ve makineden bağımsız kabin frenleri bulunmaktadır. Kabin frenlerinin devreye girmesi için kabin taşımada kullanılandan daha ince halat ile frenden çıkan halat regülatör kasnaklarını dolaşır. Eğer ki askı halatların hepsi aynı anda kesilmiş olsa bile regülatör devreye girerek freni kilitleyecektir. Regülatörler v*1.4 hızında devreye girmektedir. (v= beyan hızı). Eğer ki asansör frenlemiş ise kesinlikle asansör teknik elemanından başkası asansörü hareket ettiremez.

Asansör yönetmeliğe uygun ise kapısı açık asla hareket etmez. Asansör yönetmeliğe uygun ise kabin başka katta ise diğer kat kapılar asla açılmaz. Elektrik kesildiğinde yarı katta kalmış ise en yakın kata gelip kapılarını açar ve hareket etmez. Kafanıza takılan sorular olursa elimden geldiğince yanıtlamaya çalışırım. Vakit ayırdığınız için teşekkürler.

4 Yorum

 1. Yanlış bilgi olmasın.
  Regülatör yani fren tertibatı asansörün normal hız değerini %15 aştığında yani 1,15m/s olduğunda bu sistem devreye girerek süspansiyon üzerinde bulunan fren bloklarını devreye sokar ve asansörü frenletir.

  • Uğur Bey ilginiz icin cok tesekkur ederim . Standartta farkli hizlar icin farkli tanimlar yapilmakta . Yaziyi daha karmasik hale getirmemek icin bunlari eklemedim ornek verecek olursak 1 m/s hiza kadar maximum 1.5 m/s devreye girmeyi kabul ediyor .
   1 m/s den fazla hizlar icin verilen formulasyon 1.25 x v (0.25/v) seklinde bu formulasyonu 1 m/s icin kullanirsaniz devreye girme hizi 1.5 m/s cikmakta . Regulator ureticisi hizlara gore rugulator uretmektedir . 1 m/s icin uretilen regulator minimum nominal calisma hizi ( devreye girmeme hizi ) 0.30 m/s
   Maksimum nominal calisma hizi ( devreye girmeme hizi ) 1.20 m/s olarak gecmektedir.

   Ayrica standartta bahsettiginiz %115 devreye girme hizi da mevcut ama bu deger daha yuksek hizli asansorler icin gecerli 2 m/s hizdan buyuk asansorler de regulator kullanmak dogru deil.

  • Doğrudur İlhan bey , çalışan her asansörün aylık bakımını yapan bakımcı firması olmalıdır. Bakımcı firma yıpranan veya uygunsuz tespit ettiği tüm malzemeleri değiştirmeli veya asansörü güvenli hale gelene kadar kapatmalıdır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.