Ana SayfaElektrik ve Elektronik MühendisliğiElektronik Aletlerin Zararları Nelerdir

Elektronik Aletlerin Zararları Nelerdir

Elektronik alet dediğimiz zaman aklımıza hayatımızın birçok yerinde işlerimizi kolaylaştırıp, aynı işi daha az insan gücü ve daha az zamanla yapmamızı sağlayan bir sürü cihaz gelir. Evde, sokakta ya da iş yerlerinde sürekli etkileşim içerisinde olduğumuz bu elektronik cihazların faydaları olduğu gibi insan sağlığına zararları da mevcuttur. Bu zararlara geçmeden önce sürekli maruz kaldığımız bu cihazların neler olduğunu inceleyelim.

elektronik aletlerin faydaları

Sıkça Kullandığımız Elektronik Aletler

Gün içerisinde mutlaka birkaç defa karşılaştığımız bu aletler şu şekilde sıralanabilir. Bilgisayar, televizyon, telefon, buz dolabı ve çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar, mutfak robotları, kettle, fırın, elektrik süpürgesi, elektrikli ısıtıcılar, elektrikli battaniye, saç kurutma makinesi, kombi, klima, uydu antenleri, radyo antenleri… Görüldüğü gibi bu cihazlar hayatımızın olmazsa olmazı konumuna çoktan geçmişlerdir.

Elektronik Aletler Tehlike Saçıyor

radyasyonun etkileri

İnsan vücudu solunum ile besinleri yaktıktan sonra oluşan ısıyı kızılötesi, elektromanyetik dalgalar şeklinde yayıyor. Elektronik cihazların, çalıştıkları ya da fişe takılı oldukları sürece elektromanyetik dalga ürettikleri tespit edilmiştir. Bu manyetik alanlar kısa vadede hafıza kaybı, baş ağrısı, göz yanması, halsizlik, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara; uzun vadede ise bağışıklık sisteminin zayıflaması, hormon salgısının yavaşlaması ya da artması, anne karnındaki bebeklerde anormal gelişmelerin oluşması ve kanser gibi birçok hastalığa neden olabilmektedir. Ayrıca bu dalgaların, insan vücudunun oluşturduğu manyetik alanlar ile yerkürenin manyetik alanı arasındaki geçmişten bugüne var olan uyumu kötü etkilediği görülmüştür. Bu uyumun bozulması insan genlerine dahi zarar verebilmektedir.

Zararları İndirgemek Mümkün

Elektronik aletlerin zararları onları kendimizden mümkün olduğunca uzakta tutmamızla azaltılabilir. Çok vakit geçirilen odalarda daha az elektronik cihaz bulundurulmalı ve kullanılmadığı takdirde cihazlar kapalı tutulmalı ya da fişleri çekilmelidir. Özellikle yatak odalarında daha sağlıklı bir uyku için elektronik cihaz kullanılmamalıdır.

Saat, radyo gibi cihazlar baş uçlarında tutulmamalı, elektrikli türleri yerine pilli olanları tercih edilmelidir. Yine yatak odasına bitişik oda duvarlarındaki cihazların konumunun değiştirilmesi uygun olacaktır. Çünkü elektromanyetik dalgalar kolayca duvarlardan geçebilmektedir. Yine cep telefonları gerekli olmadıkça açılmamalı, konuşurken kulaklık kullanılmalıdır. Bilgisayarların ise ekran filtreleri kontrol edilmelidir.

Konuk Yazar
Konuk Yazar
Konuk yazarlarımız tarafından sitemize yollanan yazılar bu hesaptan yayınlanmaktadır. İsimsiz yazı yayınlamak istiyorsanız iletişim bölümünden sizlerde yazılarınızı yollayabilirsiniz.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?