Ana Sayfa Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Elektrikli Arabaları Şarj Eden Yollar

Elektrikli Arabaları Şarj Eden Yollar

Bir otomobil hareket halindeyken nasıl şarj olabilir? Herhangi bir bağlantı olmadan arabayı şarj etmek mümkün müdür? Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir uygulamaya ihtiyacımız var mı? Evet nasılsın mühendis kardeşim? Umarım tatilin tadını çıkarıyorsundur. Bugün elektrikli otomobiller ve yeni şarj edilme yöntemlerine şöyle bir göz atacağız. Hadi başlayalım.

Clarity

Bildiğin gibi alternatif enerji kaynaklarına olan ilginin artmasıyla oluşan ve bunu takip eden birçok yenilik oldu dünya çapında. Elektrikli otomobillerde bunlardan sadece bir tanesi. Elektrikli, hibrit ve hidrojen temel merkezli araba kullanan sürücülerin en büyük probleminin şarj istasyonlarının ve ünitelerinin az oluşu olduğu ortada.

Evet, Honda tam bu anda devreye giriyor ve müthiş bir proje sunuyor. Elektrikli arabaları hareket halindeyken, herhangi bir bağlantı noktası olmadan şarj edebilen yollar yapabileceğini açıkladı. Gelin detaylı olarak inceleyelim neyin nesiymiş bu yollar..

Evet mühendis kardeşim, aslında bakarsan Honda’nın tamamen elektrikle çalışabilen bir otomobil modeli yok. Elektrikle çalışan aracı yok ama CLARITY’si var. Clarity bir tam depo ile 589 km yol alabilen, hidrojen ile çalışan bir otomobil modeli. Evet Honda bu modele sahip.

sarjlı yollar

Honda alanında kendini ispatlamış bir dev olarak tam bu noktada sınırsız yol alabilecek araçlara sahip aslında. Nasıl mı? Biraz önce bahsettiğimiz elektrikli araçları şarj edebilen yollar var ya onlarla işte… Kendi şeridinden sapmadan yol aldığın müddetçe istediğin kadar gidebilirsin.

Fakat arabanın şarj olabilmesi için belirlenen hız limitinden şaşmaman gerekiyor. Yani aracını şarj etmek istediğinde saatte 155 km hızla yol alman gerekiyor. 155 km hızla yolalırken aracın 180 kW şarj olabilecek mühendis kardeşim. Verilen bilgiler şimdilik bu kadar.

Akıllarda oluşan sorular var biliyorum. Bu bilgiler yeterli değil tam olarak anlayabilmemiz için. Bu yolların bir sonu yok mu? Var mı? Nereye kadar gidecek bu arabalar? Şarj edecek olan donanımların üretimi nasıl olacak? Maliyeti ne kadar olacak? Olumsuz koşullara dayanma oranı ne olacak? Ve en önemlisi bu sistemler yola nasıl yerleştirilecek?

Bu ve bunun gibi soruların cevaplanması halinde akıllardaki soru işaretlerinin giderileceğine eminim. Mühendis kardeşim yukarıda bir soru sormuştum hatırlıyor musun? “Türkiye Cumhuriyeti’nde böyle bir uygulamaya ihtiyacımız var mı?” Demiştim.

Ülkemizde elektrikli araç kullanan kesimin yoğun olduğu bir nokta belirlenmeli ve o bölge pilot bölge olarak seçilmeli. Bahsettiğimiz şarj eden yolun belirli bir mesafede, hız limitinin şarj etme özelliğini etkilediği de baz alınarak donanım yola entegre edilmeli. İşleyişine bakılmalı, tepkiler ölçülmeli…

Daha fazla isteniyor mu? Bunlara bakılmalı… Aslında benim bu soru için cevabım çok başka. Buraya yazmayı da düşünüyordum. Fakat sindirilmesinin zor olduğunu düşündüğüm için vazgeçtim. (Anlayışın için teşekkür ediyorum😊)

Sence nasıl olur? Ülkemiz böyle bir teknolojiye hazır mı?

Bu yazım yarım bir yazı. Çünkü teorik olarak eleştirmek kolay. Uygulamalarla beraber incelemek ve olumlu, olumsuz bütün yönlerini görerek yazmak çok başka olacaktır. Şimdilik benden bu kadar. Görüşürüz. Kendine çok iyi bak!

Ekleme 19.08.2018

Biliyorsun ki günümüzde elektrikli arabalar bağlantı kablosu ile elektrik üniteleri sayesinde belirli noktalarda bulunan şarj etme istasyonlarında şarj ediliyor. İsveç hükümeti bu duruma bir son vermek istemiş ve ülkedeki mevcut olan elektrikli arabaları seyir halinde iken şarj etmenin yollarını aramış. Nitekim bulmuşta.

İlk başta araçları yukarıdan şarj etmeyi denemişler fakat biraz zor olduğunu kabul etmişler. Bunun tam tersini denemek istemişler ve ilk başta düşündüklerini gerçekleştirmekten daha kolay olduğunu görmüşlerdir. Nasıl mı? Hemen anlatayım…

Günümüzde alternatif enerji kaynaklarına olan ilginin artması ve teknolojik gelişmelerin bir o kadar hızlı yaşanması artık bizi şaşırtmıyor. Elektrikli arabalar da bu teknolojik gelişmelerden sadece bir tanesi. Elektrikli araçların 6 saatlik dolum ile 185 km yol gidebildiği test edilmiş ve belirli noktalara şarj etme istasyonları kurulmuştur. İsveç hükümeti seçtiği pilot bölgedeki güzergahta yola raylı bir sistem döşüyor ve arabaların bu raylı yolda giderken olabileceğini söylüyor.

Tam bu noktada aklına ilk gelen sorunun “elektriği bedava mı kullanacak elektrikli araç sürücüleri” olduğunu duyar gibiyim. Hayır kardeşim bedava değil. Oluşturulan bu sistemde sürücünün aracını şarj etmek için kullandığı elektrik miktarı hesaplanıp bedel oluşturuluyor ve ödenecek tutar sürücüye bildiriliyor.

Arabalar yola geçer geçmez nasıl şarj olacak? Tekerleklerin yolla temas etmesi yetiyor mu?

Yetmiyor kardeşim. Bildiğin gibi günümüzde üretilen elektrikli araçlarda sadece şarj edilmesini sağlayan aracın sol dış cephesinde bir giriş bulunuyor. Aracımızın yolda giderken şarj olması için bu girişin araçta bulunması da bizim için bir şey fark oluşturmuyor.

eRoadArlanda

Üretilecek olan yeni araçlarda yollardaki raylarla temasını sağlayacak bir panel olması gerekiyor. Hangi marka hangi modelinde bu uygulamayı yapar bilmiyoruz. Ama eRoadArlanda’nın bu çalışmayı desteklediğini biliyoruz. eRoadArlanda CEO’su Hans Sall The Guardian’a bu konuyla ilgili bir demeç vermiştir. Onu ayrıca okuyabilirsin istersen.

İlerleyen zamanlarda konuyla ilgili gelişmeler olduğunda seni bilgilendireceğimden emin olabilirsin. Şimdilik görüşmek üzere. Kendine çok iyi bak!

Betül Asena Uçar
Betül Asena Uçar
Selam mühendis kardeşim. Ben Betül Asena Uçar. Hadi birazcık kendimizi geliştirelim :) instagram; asenaaucar

8 Yorum

  1. Asena Eline Sağlık Fakat Okumadan Şunu Eklemek İstiyorum; Araç Hybrıd Olursa Buna Gerek Kalmaz. Zaten Şu an Kendi Kendine (Tekerlek Döndükçe, gittikçe) şarj olan bir elektrikli motor/bisiklet üretimi projem için çalışıyorum. Ek olarak bisiklet hem elektrikli hem de normal modu olursa hem spor amaçlı hem de pratik kullanabilen bir araç olabilecek. Bunun Üzerinde de çalışıyorum. Bakalım başarabilirsem MB de paylaşırım.. İyi Günler (Kendimizi Geliştirmeye devam..)

  2. Bu elektrikli yollar sayesinde daha az lityum pile ihtiyac olur. ülkeyi kurtaracak bir proje. Güzel bir yazı olmuş mühendis kardeşim.

  3. Merhaba. Öncelikle bilgileriniz için teşekkürler. Arabalardaki pilleri istasyonlarda boşunu çıkarıp, dolusu takılabilir mi? Böyle bir sistem var mı? ya da olabilir mi?. Çünkü böyle bir sistem olursa bence yukarıda anlattıklarınıza gerek olmayacak. Teşekkür Ederim.

      • ne saçma bir düşünce bu? telefonu şarj etmek için vaktimiz elbette oluyor ama yola çıkan birinin koskoca arabayı şarj etmesi için kaç dakika lazım? zaman tasarrufu sağlamak amaçlı sorulan soruya, “nasıl kapak edebilirim acaba” diye düşünerek mi cevap veriyorsunuz ?

        • Boş konuşmayın. Laf sokmak kapak yapmak önceliklerimiz arasında değil ama sizin öyle sanırım. Mantıklı düşünebilme yetisine sahip olan herkes anladı meseleyi. Çok kasmayın siz. İyi akşamlar.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar