Ana Sayfa Bilgisayar Mühendisliği Hacklenemez İnternet Ağı Mümkün mü

Hacklenemez İnternet Ağı Mümkün mü

Çin kuantum yazılım modelini internet ağı şifreleyicisi olarak kullanarak kırılması imkansız bir iletişim ağı kurmayı hedefliyor! ‘Unhackable’ (Hacklenemez) ismini medyaya duyuran proje,gelen herhangi bir mesajı okumak için gereken şifreyi çözülmesi neredeyse imkansız bir kuantum matematiğine dönüştürmeyi planlıyor.

BBC’deki bir rapora göre, kötü niyetli bilgisayar korsanlarının karmaşık saldırılarına maruz kalıp kalmadıklarını kontrol etmek için Çin, herhangi bir saldırıyı hızlı bir şekilde saptamak için yeni bir “saldırılamaz” iletişim ağı başlatmaya hazırlanıyor.

Jinan tarafından devam edilen Çin projesinin geleneksel şifreleme yöntemlerinden kopuk olan kuantum şifrelemesini kullandığını belirtti. Proje, Çin’in batılı ülkelerin yatırım yapması konusunda tereddüt ettiği için teknolojide lider olmaya çalışması için ortaya çıktı. Jinan ağı, ordu, hükümet, finans ve elektrik sektörlerinden yaklaşık 200 kullanıcı, yalnızca onların okuduğunu bilerek mesajları güvenli bir şekilde gönderiyor.

Yeni kuantum anahtarı dağıtımının en büyük avantajı, hafif parçacıkları yakalamaya çalışırsa, teknoloji mutlaka mesajı değiştiriyor veya yok ediyor ve herhangi bir kesilme girişimi hemen orijinal gönderen tarafından fark ediliyor ve rapor ekleniyor. Çin’in kuantum iletişimindeki baskısı, interneti daha güvenli hale getirecek uygulamalar geliştirmesini ve diğer ülkelerin Çin’den bu teknolojiyi satın alabileceğini doğruluyor.

İnternet çağında en büyük problemlerden biri olan hacker saldırıları,binlerce hatta milyonlarda insana hizmet eden dünyanın en büyük firmalarının başına bela olmaya devam ediyor.

DDOS atakları dışında son zamanlarda şifrele çözme teknikleri kullanan internet korsanları,her sene büyük firmaların önemli mesajlaşma esas alarak yapılan tüm konuşma ve planları çalarak firmaları hatta ve hatta insanları zarara uğratıyor.

Durumun ciddiyeti son zamanlarda hızla artarken Çin’den gelen bir açıklama dünyadaki büyük şirketleri hem rahatlattı hem de meraklanmaya neden açtı. Çin’in internet dünyası için yeni bir çağ açabileceğini iddia ettiği projesi internet dünyasında kuantum şifreleme yönteminin kullanılması üzerine inşa edilmiştir. Hacklenemez ismiyle çıkan proje,mesajları belli ölçülerde kullanarak bir kuantum matematiğine dönüştürüyor. Daha önceki yazımdaki Enigma Makinesi’nin çalışma mekanizmasına benzeyen bir sistem kurulacak aslında.

Hackerların kesinlikle aşamayacağı bir sistem olduğu söylentilerinin dışında sistemin nelerden oluştuğu ya da hangi yazılım dili kullanıldığı hakkında bilgi verilmedi.Çinli bilim insanları yeni yarattığı ağ sayesinde güvenlik duvarı aşılsa bile saldırı teşebbüsünde bulunan bilgisayarların çok kısa bir süre içerisinde bulunacağı söyleniyor. Çinli uzmanlara göre bu teknoloji ile yeni teknolojinin çözülme ihtimali yok gibi.

Kaynakça: hurriyet.com.tr/cinden-hacklenemez-internet-agi-atagi-40531347

Hakan Sıcakyüz
Hakan Sıcakyüz
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Makine Mühendisliği #1

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.

koseni-sec-yazar-ol

Yeni Yazılar

Mühendis Maaşları

Popüler Yazılar