Elektrot Nedir

1351
Elektrot

Elektrot nedir ve nerede bulunur? Elektrot, elektrik akımlarının yol açabileceği bir iletken anlamına gelir. Aslında bu küçük adamlara elektrik iletkenleri de denir. Bunlar piller, elektrolitik hücreler veya elektron tüpleri gibi çok çeşitli elektrikli cihazlarda bulunmaktadır.

Metaller büyük elektrik iletkenleridir. Aslında, metaller yaygın olarak elektrot üretiminde kullanılır. Kullanılan metal türleri bakırdan çinkoya, altın ve platine kadar değişiklik gösterebilir.

Anot ve Katot nedir?

Bir elektrotu elektronların geçebileceği bir geçiş yolunu oluşturduğu köprü olarak düşünülebilir. Elektronlar bir atomun çekirdeğini sıkıştıran adamlardır. Teknik olarak, negatif elektrik yükü olan atom altı parçacıklardır.

Atomlar da pozitif bir yüke sahip olan protonlara sahiptirler. Aynı sayıda proton ve elektrona sahip olan atomlara nötr denir, çünkü yükleri birbirini iptal eder.

Bununla birlikte, elektronların sayısı proton sayısından farklıysa, atom negatif veya pozitif olacaktır. Atomu iyon olarak adlandırabiliriz. İki farklı iyon türü vardır:

-Katyonlar, pozitif yüklü iyonlardır.
-Anyonlar negatif yüklü iyonlardır.

Elektrot Nasıl Çalışır?

Elektrot Nasıl Çalışır

Bir elektrotun nasıl çalıştığını açıklarken, örnek olarak kullanabilecek iki farklı elektronik cihaz vardır. Birinci örnek pildir. Bir pil iki uca sahiptir. Bu uçlar katot ve anottur. Yani bir uçta pozitif işaret, diğer ucunda negatif işaret vardır. Akünün içinde meydana gelen iki farklı süreç, elektrik akımı akışına katkıda bulunur. İlk olarak, kimyasal reaksiyonlar pil içerisinde ateşlenir. İkincisi, bir cihaz için elektriği üretmek için elektronlar anot ve katottan uzaklaştırılır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.