Jeneratör Ne İşe Yarar

886
Jeneratör

Jeneratörün türkçe karşılığı elektrik üreticisidir. Bazı yerlerde yalnızca üreteç olarak anıldığı da olur. Ayrıca dinamo kelimesi ile de eş anlamlıdır. Mantık olarak mekanik enerjiyi kullanarak elektrik enerjisi açığa çıkarır. Bu mekanik enerji farklı yollardan elde edilmiş olabilir. Fosil yakıtlardan veya yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmiş olabilir. Buhar gücü, motor, rüzgar gücü, güneş enerjisi kullanılabilir.

Jeneratörün yaptığı işin tam tersini yapan yani elektrik enerjisini mekanik enerjiye çeviren ve iş açığa çıkaran düzeneklere ise “motor” ismi verilir. İşleyiş açısından tam ters olmaları dolayısıyla elektrik motorlarına benzerler.

Alternatör-Dinamo

Alternatör-Dinamo

Farklı tesislerde kullanılmak üzere farklı boyutlarda ve yapılarda üretilebilirler.  İki farklı elektriksel akım türü bulunmaktadır. Bunlar “alternatif akım” ve “doğru akım” olarak elektronik isimlendirilir. Alternatif yani dalgalı akım üreten üreteçlere “alternatör” ismi verilir. Doğru akım üreten üreteçlere ise “dinamo” ismi verilir.

Yaşadığımız devirde genel olarak alternatörler tercih edilir çünkü doğru akım üretmek daha zordur. Ampulün icadıyla beraber doğru akıma yönelen elektrikçiler, Tesla’nın alternatif akımın daha kullanışlı olduğu fikrinin ispatlanması üzerine alternatif akıma yöneldiler. İlk su gücüyle çalışan santral Niagara Şelalesi üzerine alternatör jeneratörlerle kuruldu.

Çalışma Prensibi ve Kullanımı

Bir hareketli ve bir sabit parçadan oluşur. Bu parçaların hareketi sonucu elektromanyetik indüksiyon akımı ortaya çıkar. Bunun için gerekli enerji mekanik enerjidir. Elde edilen elektrik, hanelerde, alışveriş merkezlerinde ve kesintisiz üretime ihtiyaç duyulan tesislerde kullanılır.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.