Ana SayfaKimdir?Emilie Du Chatelet Kimdir

Emilie Du Chatelet Kimdir

Matematik Dünyasında kadınların yeri yadsınamaz bir yerdedir. Birçok kadın matematikçi yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında önemli çalışmalar yapmıştır. Fransız matematikçi Gabrielle Emilie Du Chatelet 18.yy’da Fransız matematiğine yön vermiştir. Biraz şanslı olacak ki zengin ve asil bir ailede dünyaya geldi. Paris yakınlarında doğduğundan dolayı birçok yeniliği de yakından takip etme lüksüne de ulaşmıştır. Okul zamanlarında İtalyanca, Latince ve İngilizce öğrenmiş, birçok kitabı o dönemde okumuş ve incelemiştir.

emilie du chatelet

1725 yılında yani 19 yaşındayken 15 yaş büyük Auxois valisi Marquis Florent du Chatelet ile evlendi. Henüz genç yaşta evlenmesi ve ilk evliliğinden olan çocukları ile hayatı ne kadar zorlaşsa da matematikten hiç kopmadı. Vali olan eşinin sayesinde dönemin ünlü yazarlarından biri olan Voltaire ile yakından dostluk kurdu. Voltaire ile birlikte felsefe ve bilim üzerine araştırmalar yapıp yazılar yazdı.

Bu dönemde Leibniz ve Newton’un eserlerini okudu fakat daha sonra Leibniz’in matematik çalışmaları ona yön verdi. Ne kadar güzel işler ortaya koysa da onu bilim dünyasına tanıtan kişi Voltaire olmuştur.

Fransız Akademisinin ödüllü bir yarışması için hazırladığı “Dissertation Sur la Nature et la Propagation du Feu (Tabiat ve Ateşin yayılması üzerine tez)” adlı çalışması ile yarışmaya katılsa da istediği değeri göremedi. Dönemin ve matematik dünyasının en büyük matematikçilerinden biri olan Leonhard Euler’e (1707 – 1783) verildi. Fakat birinci olamamasına rağmen Fransız Akademisi tezin basılmasına layık görüldü.

Emilie Du Chatelet’nin en önemli eseri Newton’un “Principia” adlı eserinin Fransızca’ya tercümesi idi. Chatelet bu projeye Alexis Claude Clairaut’nun (1713-1765) nezaretinde 1745 yılında başladı ve bir bölümü 1756 yılında basıldı. Kitabın ön sözünü Arkadaşı Voltaire yazmıştı. Eserin tamamı ölümünden sonr, 1759 yılında basıldı. Chatelet tarafından hazırlanan Newton’un Principia kitabının tercümesi, bazı hatalara rağmen, Fransa’da uzun yıllar okutuldu. Kitap klasikleşti.

Chatelet’nin şair Jean-François de Saint-Lambert ile bir aşk ilişkisi de olmuş, sevgilisinden hamile kalmış ve Voltaire sayesinde eşini, karnında taşıdığı çocuğun kendisinden olduğuna ikna edebilmişti. Doğumdan az sonra, 43 yaşını bitirmeden öldü. Ardından çocukta öldü.

Vasiyeti üzerine cenaze töreninde Voltaire, kocası Marquis Florent du Chatelet ve çocuğunun babası, sevgilisi Jean-François de Saint-Lambert hazır bulunmuşlardı.

Mushab Bedirhan Andız
Mushab Bedirhan Andız
Matematik Araştırmacısı ve Yazar
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?