Güneş Küreleri

135902
güneş enerjisi küresi

Güneş küreleri ile geleneksel güneş panellerinden 400 kat fazla enerji üretebileceğiz. Güneş enerjisi, kaynağı Güneş olan ısı ve parlak ışıktır. Güneş’in çekirdeğinde yer alan füzyon süreci ile açığa çıkan ışınım enerjisidir.

Güneş enerji panellerinden 400 (kimi kaynaklara göre 10.000) kat daha fazla enerji üretebilen ve saatte 161 km hızla oluşan rüzgara karşı dayanıklı olan bu küreler aynı zamanda yüzeylerini böcek, toz gibi çevresel faktörlere karşı koruyabilecek yapıda tasarlanmışlar. Mevcut sistemlerden güneş kürelerini ayıran en önemli özellik silikon altyapı kullanmak yerine güneş enerjisini yakalayan ve odaklayan balon şeritlerin kullanılması.

güneş küreleri

Güneş küreleri kullandıkları yazılım sayesinde her zaman güneşe yönelerek güneş enerjisinden daha çok verim elde ediyor. Hatta geceleri yansıyan ay ışıkları ve bulutlu günlerde az miktarda var olan güneş ışıklarını dahi kullanabiliyor.Bu arada söylemek de fayda var bu kürelerin mucidi Alman Mimar Andre Broessel geliştirme aşamasında olan projesi için öngördüğü bütçenin iki katını sponsorlar sayesinde elde etmiş durumda. Umuyoruz ki ticari aşamaya geldiğinde de güzel başarılar elde eder ve yenilenebilir enerji alanında daha güzel icatlar ortaya çıkar ve daha güzel bir dünyada yaşama şansı elde edebiliriz.

8 Yorum

 1. Yəqin ki, Günəş paneli barədə ilk dəfə eşidəndə mənim kimi bir çoxlarının ağlına lupa istifadə etməklə panelin sahəsini azaltmaq barədə ideya gəlmişdir. Amma, bu ideya panelin lupadan gələn istiliyə tab gətirə bilməməsi fikri ilə unudulmuşdur. Panelin sahəsini dəfələrlə azaltmağa imkan versə də inamnıram ki, bu gün ona uyğun panellər ola. Yaşayarıq görərik…
  Çox yazmaq istəmirəm, düşünürəm nə demək istədiyimi anladınız.

 2. Bırakın 10.000 katı 400 kat çok uçuk bir rakam.4-5 katta anlaşabiliriz fakat verimliliği dörde beşe katlamak için ilk yatırımı en az yirmiye katlar. Çok ekstrem durumlar için uygun olabilir lakin yaygınlaşabileceğini düşünmüyorum.

 3. Küçük bir PV panel ve küçük bir cam küre alınıp hareket edecek düzenek olmadan da verimi ve uygulanabilirliği hesaplanabilir diye düşünüyorum.

  Bu arada Haldun Bey’in dediklerine kısmen katılmıyorum. Küre pürüzsüz eğiminden dolayı sabit dururken gelen etkiye karşı aerodinamiklik açısından maksimum değere sahiptir. Bu değer cismin sabitleneceği malzemelerin sağlamlığına bağlı olarak 200KM/s ile gelen rüzgara karşı bile koyar ve hasar almadan (veya ihmal edilebilecek düzeyde hasarla) çıkar.

  Yalnız problem şurada. Altındaki PV paneller yine standart paneller olacaksa tek avantajı düşük ışık koşullarında da tam ışık altında çalışıyormuş gibi performans gösterecektir. Onun dışında yüksek oranda odaklama yapacağı için altındaki PV paneli eritme ihtimali bir mevcut.

 4. haldun bey size katılmıyorum. önclikle rüzgara dayanıklık bakımından bu geliştirilmek istenen fikir daha mantıklı. günes panellerine gelen rüzgar basıncı kuvveti direlk panal üzerine asırı yük bindirir. ancak bu sistem küre seklinde oldugu icin bu kürenın merkezının hısstmıs oldugu etki farklıdır. kütle merkezi konusundan.
  ikinci olarak bu sistem de odaklayıcı, mercekler vardır. ayrıntılı bir şekilde yazılmamıs anca gösterimden cıkardıgım bu. yanı sistemin güneşin durumuna göre en iyi poziyonu almasıyla ve küresel şekli nedeniyle yüzel alanını arttırarak daha fazla güneş ısınlarını almasını sağlar ve bunkların hepsini panele gönderir ve üretim normal olarak artmış olur. ayrıca mevcut sistemden ayıran en önemli özelliklerini acıklamış.

  ncak su var bu sistem ucuz mu olucak hayır sanmam. zaten suanki sistemlerde ucuz değil. bundna dolayı dünyada üretilen enerjinin büyük bir coğu bu yöntemle üretilmiyor.

 5. Haldun Komsuoğluna katılıyorum tam olarak, düşünce güzel ama mesele güneş enerjisini bir noktaya toplamak değil, eğer kir tutmayan ve dış etkenlere dayanıklı bir sistem bulundu ise mevcut Pv panellere bunu uygulamak daha işlevsel olur. Tabiki düşünceyi ve çalışmaları taktir etmek lazım, güzel buluşlar böyle fikirlerlerle olgunlaşa aktır..

 6. Sefa Bey günümüz güneş panelleri kabaca %15-20 verim ile çalışır. Çok özel tasarlanan ve pahalı üretim süreçlerinden geçen bazı PV teknolojileri %40’a kadar çıkan verim göstermişlerdir. Temelde güneş ışınlarının bir mercek sayesinde odaklanması üzerine kurgulanmış olan bir sistem nasıl geleneksel panellere göre 400 hatta 10.000 kat daha fazla verim sağlayabilir? Güneş’ten gelen enerjinin tamamını elektrik enerjisine dönüştürüyor olsa, yani %100 verim ile çalışıyor olsa bile, geleneksel panellerden en fazla 5 kat fazla enerji üretebilirsiniz. Bu arada verim sistemin güneş enerjisine maruz kaldığı yüzeyine düşen enerjinin ne kadar elektriğe dönüştürüldüğünden hesaplanır. Yani bu tasarımdaki merceğin arkasındaki panelin yüzeyinden değil, merceğin güneşe bakan yüzeyinin düzlemsel yansıma alanı üzerinden. Eğer sadece PV panel alanını kullanarak verim hesabı yaparsanız ayıptır söylemesi ebem de 400 kat fazla enerji ürettiğini idda edebilir. Bunu geçtim güneşi mekanik olarak takip eden bir sistem güneşe göre sabit konuşlandırılmış bir sisteme göre taş çatlasa %15 daha fazla enerji üretir. Ez buz birşey değil ama hem ilk yatırım maliyetinin yüksekliği hem operasyonel olarak daha sorunlunolmasından dolayı genelde tercih edilmez. Burada belirtilen sistem de aynı problemden müzdarip. Küresel büyük bir mercek ve bu mercek üzerinde takip mekanizması üretimi kesinlikle ucuz olamaz. Belki ihtiyaç duyulan PV panel büyüklüğünün küçülmesinden dolayı bir maliyet avantajı olabilir ama yine de yukarıdaki problem sabit kalır. Rüzgara karşı dayanıklı olma konusu ise yine sorgulamaya açık bir durum. Küresel yapı belli bir aerodinamik şekil sağladığından rüzgarda avantajlı olabilir ama yine de rüzgarın uygulayacağı kuvvet kürenin rüzgar yönündeki yüzeysel yansıma alanı ile orantılı olacağından problem çok ta yerinden kalkmış durumda değil. Bu kürenin tanıtımında sanki güneş gökyüzünde her bir yere giden bir ögeymiş gibi algı yaratılmış. Halbuki sabit güneş enerji Sistemleri göz önüne alındığında güneşin gök yüzündeki yörüngesi oldukça sabittir. Yani bu küre tasarımının büyük bir kısmı işe yaramadan atıl kalacak. Bu tasarımın işe yarayacağı tek ortam bir gemi gibi hareket halinde bulunan bir yapı olacaktır. Eğer bu mucit saydam yüzey üzerinde kir tutmayacak bir yöntem bulduysa bence güneş enerjisini bırakıp ona odaklansın.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.