Termal Sensörler

Termal sensörler görüntüleme yöntemi olarak gözle görülmeyen infrared ışın enerjisini (ısıyı) esas alan ve görüntünün genel yapısını infrared ışın enerjisine göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Doğadaki her cisim bir ışık yaymaktadır. Bu yayılan ışıkların çoğunu gözümüzle göremeyiz. Gözümüzün göremediği bu ışınlar farklı dalga boylarıyla yayılırlar ve bu ışınlar farklı renklere sahiptir. Peki bu yayılan ışınları nasıl algılıyoruz?

Piroelektrik adı verilen malzemeler ısı, ışık gibi çevresel koşullarla sayesinde elektrik üretmektedirler. Bu sayede ısıyı algılayan malzeme farklı elektrik akımları oluşturarak sıcaklık tespiti yapmaktadırlar. Termal sensörlerin içerisinde yer alan piroelektrik malzeme bu yayılan ışınları absorbe (soğurma) ederek yapısına alır ve bir elektrik tepkisi gösterir. Bu sensörlerin kullanıldığı alanlar oldukça yaygındır.

termal sensör nedir

Sağlıktan savunma sanayine kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Savaş uçaklarına yerleştirilmiş bu sensörler hedeflerin vücut sıcaklığı sayesinde tespiti yapılmaktadır. Sağlık sektöründe özellikle domuz gribi gibi yüksek ateşe sebep olan hastalıkların tespiti için kullanılmaya başlanmıştır.

Tıpta iç yaralanma, iltihap ve damar tıkanıklarının tespitinde kullanılırlar. İnşaat sektöründe de kullanılan bu sensörler binalardaki ısı kayıplarının tespitini yapmaktadır ve bu sayede izolasyon yapılacak yerler belli olmaktadır. Bir diğer uygulama alanı ise üretim fabrikalarıdır.

termal sensör

Çok yüksek sıcaklıklarda üretim yapan fabrikalarda bu dedektörler kullanılmaktadır. Bu termal sistemlerin en büyük avantajı kullanışlı olmasıdır. Bir telefon kamerasına benzer bir aletle bu ölçümler yapılmaktadır.

Uğur Deniz Yavaş
Uğur Deniz Yavaş
Metalurji ve Malzeme Mühendisi. Nanoteknoloji, biyomalzemeler ve seramik araştırmacısı.

3 Yorum

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Arıcılık Malzemeleri

Yeni Yazılar

Mühendislik Maaşları

Bunları Gördünüz mü?