İnşaat Mühendisliği Dersleri

3464
İnşaat Mühendisliği nedir

Mühendislik bölümleri arasında nitekim en zor bölümler arasında inşaat mühendisliği bulunmaktadır. İnşaat mühendisi olmak için öğrencilerin ilk aşamada üniversitelerin mühendislik fakültelerini kazanmaları gerekmektedir. Daha sonra mühendislik fakültelerinin inşaat mühendisliği programlarına yerleşmeleri gerekmektedir.

insaat-muhendisligi-nedir

İnşaat mühendisliği programına yerleşen lisans öğrencileri dört yıl toplam da sekiz yarıyıl eğitim görmektedirler. Bu eğitim boyunca çeşitli mühendislik dersleri gösterilmektedir. Bazı üniversite ortak dersleri de görmektedirler. Bütün üniversitelerin ders programları ortak değildir.

İnşaat Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

İnşaat mühendisliği öğrenim süresi boyunca aşığa yer alan dersleri görürler.

İlk sene, fizik, kimya, matematik, inşaat mühendisliğine giriş, teknik resim, jeoloji, fizik 2, matematik 2 ve bilgisayar programlama dersleri görürler.

İkinci sene görülen dersler ise, mühendislik mekaniği, mukavemet, diferansiyel denklemler, Atatürk ilke ve inkılapları, yabancı dil, ölçme bilgisi, yapı malzemesi, akışkanlar mekaniği ve yapı statiği dersleridir.

Üçüncü sene ise zemin mekaniği, hidrolik mühendisliği, demiryolu, karayolu, betonarme, çelik yapılar, yapı dinamiği, yapı statiği ileri konular, olasılık, temeller ve yapı malzemesi içyapıları derslerini alırlar.

İnşaat Mühendisliği

Dördüncü ve son sene ise inşaat mühendisliği öğrencileri ileri beton teknolojisi, betonarme özel konular, çelik yapı tasarımı, deprem mühendisliği, depreme dayanıklı yapı tasarımı, su yapıları, inşaat sözleşmeleri ve bitirme projesi derslerini alırlar.

köprü

İnşaat Mühendisi Mezunu Olabilmek İçin

Bütün bu dersleri başarılı bir şekilde verebilen inşaat mühendisliği lisans öğrencileri mezun olmaya hak kazanırlar. Mezun olduktan sonra ise iş hayatına atılabilirler. Bütün bu alınan dersler içerisinde betonarme, mukavemet, mühendislik mekaniği ve yapı statiği ana derslerdir. Bu dört ana dersi sadece geçmek işe yaramayabilir. Hakkını vererek ve öğrenerek bu dört dersi geçmek mezun olduktan sonra inşaat mühendisliği öğrencileri için çok mühim olan bir durumdur. Çünkü iş hayatı boyunca en çok karşılaşılacak dersler bunlardır.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Dersleri

İnşaat Mühendisliği Dersleri

1 Yorum

  1. Eğer sistemin normalde nasıl işlediğini anlatmak istiyorsanız genelin nasıl işlediğini bakmalısınız. Üniversite’nin önce genel mühendislik fakültesine daha sonra ise özerk mühendislik bölümüne geçişlerin yapıldığı tek bir tane üniversite olması lazım Türkiye’de (ismi şu an aklımda değil). Geriye kalanların hepsi ilk senesinde öğrenciyi seçtiği mühendislik bölümüne kaydeder. (Buna ders programlarını alıntı yaptığınız İstanbul Teknik Üniversitesi de dahil :))

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.