Sar Değeri Nasıl Ölçülür

5892
Sar Değeri Nasıl Ölçülür

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ihtiyaçlar artmakta ve hep daha iyisi kaygısı ile telefon marka ve modelleri geniş bir arşive sahip olmaktadır. Kapaklı ve tuşlu telefonların yerini uzunca bir süredir akıllı telefonlar hızlı bir şekilde doldurmakta ve telefona eklenen her yeni özellik ile birlikte yayılan kötü enerji artmaktadır. Açılımı Spesific Absorption Rate olan SAR, ülkemiz de özet haliyle telefona bağlı emilim oranı anlamını taşımaktadır. Telefonun ortama yaydığı radyoaktif frekansların ne kadarının vücudunuz tarafından sindirildiğini ölçmek üzere karşımıza çıkan bir değer olmaktadır.

Sar değeri nasıl ölçülür, sorusu ise bilimsel ve teknolojik araştırmalar sonucunda çıkan denklemler ile cevap bulmaktadır. Sar ölçümü yapılan laboratuvarlarda insan kafası modeline takılan bir akıllı telefon vasıtası ile birlikte vücuda yayılan radyoaktif frekansların hesaplanarak çıkartılan değer, kullanılacak olan cihazın sar değerini ortaya koymaktadır.

sarSar ölçümlerinin yapılmasının ardından ortaya çıkan değer, iyi hali ile en az 1 olması gerekirken, sar değeri 2’ye kadar olan cihazların piyasaya sürülmesi onaylanmaktadır. Kullanıcı tarafından tercih edilmiş olan cihazların ölçümü yapılmış sar değerleri kişisel hakları kapsamında yetkili birimlerden öğrenilebileceği gibi, telefon almadan önce telefonun test edilmiş sar değerinin kaç olduğu sorulabilmektedir.

Sar değeri yüksek olan telefonların kullanım esnasında vücuda daha yakın durması ve daha çok radyoaktif enerji yayması ile birlikte uzun süre kullanımlardan sonra vücut üzerinde bir takım olumsuz etkiler yaratabilmesi mümkün olmaktadır. Kalp krizi riskini arttırmak, düşük riski, sperm azalması, embriyo gelişimini olumsuz etkileme, kulak çınlaması, dikkat dağınıklığı, kan hücrelerinin bozulması, bağ ağrısı yapma, görüş alanını daraltma gibi sar değeri yüksek cihazların uzun süre kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuz etkileri en aza indirmek için birtakım önlemler almak gerekebilmektedir.

Ortaya çıkabilecek bu tehlikeleri en aza indirmek için sar değeri düşük cihazları tercih etmek, televizyon izleme imkanı ve çift sim kart desteği gibi özellikleri ile kendine çekmeye çalışan sar değeri açıklanamayan replika cihazlardan uzak durmak, telefonu mümkünse kulaklık ile ya da hoparlörde vücudumuzdan mümkün olduğunca uzakta kullanmak gerekmektedir.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.