Endüstri Mühendisliği Nedir

3108
endustri-muhendisligi

Sanayi kuruluşlarında insan ve makinalarla bütünleşmeyi sağlayan, daha elverişli bir üretim ve imalat için malzemeyi koordine eden birim olan Endüstri Mühendisliği nedir sorusuna cevap olmaktadır.

Üniversitelere girişte, matematik, fen ve sosyal derslerinden ortalama puan alarak başarı sağlamış, özel bilgi ve becerilerini, mühendislik alanına taşımış öğrencilerin eğitim gördüğü bölümdür. Endüstri Mühendisliği dersleri, matematik ve fen yanında, işletme, fizik gibi alanlardan oluşarak üretim alanında daha başarılı ve ekonomik düşüncelerle, kazançlı ve yüksek kar elde edilebilir programların yapılması amacı ve bilincini taşır. Pratik düşünce ve zekaya sahip olan insanların, çalıştıkları işyerlerinde yüksek kazanç, planlı işlerin yönetimi, iş akışı ve gerekli olan insan gücü ve makine kuvvetinin dengesini sağlar.

endustri-muhendisligi-nedirAyrıca planlama, sevkiyat ve insan kaynaklarıyla ortak işbirliği, gerekli işçi ve makina gücünün hesaplanmasını ve koordineli çalışmayı gerektirir. Birçok iş yerinde yönetime direk katkı sağlayan endüstri mühendisliği, iş akışının düzene girmesini ve zamanında üretilen imalat akışını sağlar. Bütün bu düzenli çalışma yanında çevre ve iş sağlığı için gerekli düzenlemeleri hesaba katarak, diğer birimlerle düşünce ve fikirlerini paylaşır.

Yurtiçinde özel ve devlet okulları yanında eğitimini yurtdışında yapanlar içinde endüstri mühendisliği bölümlerinde eğitim görmek ve bu konuda eğitim diploma ve sertifikası almak mümkündür. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında gerekli olan iş sahaları için müracaatlarda öncülük taşıyan bir bölüm olup diğer mesleklere göre kolay iş bulunmasını sağlar.

İhtiyaçlara cevap verebilecek nitelikteki endüstri mühendisleri, başarılı işleri çalıştığı işyerinin durumuna göre yöneticilik pozisyonuna kadar yükselmeyle ödüllendirilebilmektedir. Maaş durumları ülke şartlarına göre oldukça iyi durumda olup, çalıştığı kuruma göre, özel araç veya benzin takviyesi, özel sağlık sigortası, yıllık ücretsiz check – up gibi ilave ödüllerle oldukça iyi bir seviyede bulunmalarını sağlar.

Endüstri mühendisliği maaşları hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

1 Yorum

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.