Endüstri Mühendisliği Nedir

2
5
endustri-muhendisligi

Endüstri mühendisliği, işlerin nasıl daha iyi yapılacağını veya yapıldığını anlatan mühendislik dalıdır. Endüstri mühendisleri, üretim maliyetlerini düşürmek, verimliliği artırmak, ürün ve hizmet kalitesini yükseltmek, işçi sağlığı ve güvenliğini sağlamak, çevreyi korumak ve hükümet düzenlemelerine uymakla ilgilenir. Endüstri Mühendisleri Enstitüsüne göre “zaman, para, malzeme, enerji ve diğer malların israfını ortadan kaldırmak için çalışıyorlar”. Örneğin, endüstri mühendisleri bir ameliyathaneyi düzene sokmak, bir roller coaster hattını kısaltmak, montaj hatlarını daha güvenli ve verimli hale getirmek ve malların teslimini hızlandırmak için çalışabilirler.

endustri-muhendisligi-nedir

Sanayi kuruluşlarında insan ve makinalarla bütünleşmeyi sağlayan, daha elverişli bir üretim ve imalat için malzemeyi koordine eden birim olan Endüstri Mühendisliği nedir sorusuna cevap olmaktadır.

Üniversitelere girişte, matematik, fen ve sosyal derslerinden ortalama puan alarak başarı sağlamış, özel bilgi ve becerilerini, mühendislik alanına taşımış öğrencilerin eğitim gördüğü bölümdür. Endüstri Mühendisliği dersleri, matematik ve fen yanında, işletme, fizik gibi alanlardan oluşarak üretim alanında daha başarılı ve ekonomik düşüncelerle, kazançlı ve yüksek kar elde edilebilir programların yapılması amacı ve bilincini taşır. Pratik düşünce ve zekaya sahip olan insanların, çalıştıkları işyerlerinde yüksek kazanç, planlı işlerin yönetimi, iş akışı ve gerekli olan insan gücü ve makine kuvvetinin dengesini sağlar.

endustri-muhendisligi

Ayrıca planlama, sevkiyat ve insan kaynaklarıyla ortak işbirliği, gerekli işçi ve makina gücünün hesaplanmasını ve koordineli çalışmayı gerektirir. Birçok iş yerinde yönetime direk katkı sağlayan endüstri mühendisliği, iş akışının düzene girmesini ve zamanında üretilen imalat akışını sağlar. Bütün bu düzenli çalışma yanında çevre ve iş sağlığı için gerekli düzenlemeleri hesaba katarak, diğer birimlerle düşünce ve fikirlerini paylaşır.

Yurtiçinde özel ve devlet okulları yanında eğitimini yurtdışında yapanlar içinde endüstri mühendisliği bölümlerinde eğitim görmek ve bu konuda eğitim diploma ve sertifikası almak mümkündür. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında gerekli olan iş sahaları için müracaatlarda öncülük taşıyan bir bölüm olup diğer mesleklere göre kolay iş bulunmasını sağlar.

Endüstri Mühendisliği nasıl olunur

İhtiyaçlara cevap verebilecek nitelikteki endüstri mühendisleri, başarılı işleri çalıştığı işyerinin durumuna göre yöneticilik pozisyonuna kadar yükselmeyle ödüllendirilebilmektedir. Maaş durumları ülke şartlarına göre oldukça iyi durumda olup, çalıştığı kuruma göre, özel araç veya benzin takviyesi, özel sağlık sigortası, yıllık ücretsiz check – up gibi ilave ödüllerle oldukça iyi bir seviyede bulunmalarını sağlar.

Bir Endüstri Mühendisi Ne Yapar?

Endüstri mühendisleri, üretim ve işlemenin tüm aşamalarında yer almaktadır. Yeni tesisler sıfırdan tasarlayabilirler veya mevcut tesisleri iyileştirmek, genişletmek veya yeniden yapılandırmaktan sorumlu olabilirler. Yeni ekipman tasarlamaları veya dış satıcılardan satın alınan ekipman için spesifikasyonları yazmaları ve bu gereksinimleri karşıladığından emin olmaları istenebilir. Ayrıca mevcut tesis ve ekipmanı yeniden tasarlamalı, yeni süreçler tasarlamalı ve yeni araç ve gereçler tasarlamalıdırlar. Bu standartları korumak için, endüstri mühendisleri birçok mühendislik alanı hakkında temel bir çalışma bilgisine sahip olmalı ve aynı zamanda maliyet, kalite, gereklilikleri karşılayan tesis, sistem ve teçhizatı tasarlamak için iş süreçleri, ekipman, araç ve malzemeler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Daha fazla, endüstri mühendisleri, tesis ve ekipman tasarımı için bilgisayar destekli tasarım (CAD) sistemlerine güveniyor.

endustri-muhendisligi

Verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve maliyetleri en aza indirmek için süreç akışlarını ve tedarik zincirlerini simule etmek için bilgisayar modellemesini de kullanırlar. Çoğu endüstri mühendis i işi, mühendislikte en az bir lisans derecesi gerektirir. Pek çok işveren, özellikle mühendislik danışmanlığı hizmeti sunanlar da, profesyonel bir mühendis (PE) sertifikasını gerektirir. Yönetimin tanıtımı için bir yüksek lisans derecesi gereklidir ve teknoloji, materyaller, bilgisayar donanımı ve yazılımı ve hükümet düzenlemelerindeki ilerlemelere ayak uydurmak için sürekli eğitim ve eğitime ihtiyaç vardır.

Endüstri mühendisliği maaşları hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Endüstri Mühendisliği hakkında çok güzel bir yazı olmuş. Endüstri mühendisliği nedir hep merak etmişimdir. Büyüyünce bende Endüstri Mühendisi olmak istiyorum.

Düşünceleriniz Nedir?

Lütfen yorumunuzu buraya yazınız.
Lütfen isminizi buraya yazını.